Csattogó kos

Mátyás király idejében az esztergomi várban az egész művelt világban egyedülálló technikai csoda, egy hat atmoszféra nyomású vízgép látta el meleg vízzel az érseki palota „fürdőkamaráit”. Az egykori masinéria – hála néhány lokálpatrióta, tudós és üzletember összefogásának – talán még az idén újra felépülhet, s a múltba veszett tudás inspirációt nyújthat a jelen környezeti gondjainak orvosláshoz is.

Szarka Ágota
2004. 08. 14. 16:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elfeledett vízgép létéről beszámoló dokumentum először a kiegyezés évében bukkant fel. A török Topkapi levéltár 1860-ban örömmel értesítette a Magyar Tudományos Akadémiát arról, hogy közel 6000 oldalt találtak meg a híres útirajzíró, Evlia Cselebi írásaiból, és ezekből két kötet is Magyarországgal foglalkozik. Cselebi – aki megszállott utazó volt, 30 éves korától hittel szolgálta a portát, és bejárta az akkori török birodalmat a mai Ukrajnától Szudánig, Bécsig – megemlékezik az esztergomi csodálatos masináról is, amely a vár vízellátását biztosítja.
Kolumbán György, aki most egyike a vízgép „feltámasztására” szövetkezett kutatóknak, úgy véli: a nagy utazó forrásértéke annyi, mint egy újságírónak – nem több és nem kevesebb –, de a helyenként költői túlzásokból azért kihüvelyezhető az igazság. Cselebi 1663-ban keveredett el Magyarországra, amikor a Porta ismét Bécs elfoglalására tört. A török sereg a félhold uralma alatt lévő Esztergom alatt akart átkelni a Dunán, Cselebi, aki a sereggel tartott, ekkor ismerkedett meg a várossal, és írta meg tapasztalatait. A tervezett két nap helyett augusztus 1-jétől 7-éig tartott el a régi – a mai Mária Valéria híd alatt álló – híd megerősítése, ez idő alatt – az utókor örömére – bőven volt ideje szétnézni az utazónak. Részletes leírást készített a várról is – meséli az esztergomi útirajz történetét a vízgép kutatója.
Cselebi azt írja: a vár aljában egy meleg forrás fakad – ez mindmáig megvan, ez a karsztforrás 29 fokos –, ami egy malmot hajt. Ez a malom pedig egy bámulatos gépezetet működtet, egy vízemelő berendezést.
Még maguk a törökök is bevallják, hogy nem ők, hanem a gyaurok, a keresztények, az érsekek építtették. Cselebi ott állt a gépház küszöbén, és leírta, amit látott – újságírói rutinnal, meglehetős műszaki precizitással. Elbeszéli, milyen volt álló állapotban, működés közben, hogy ment a leállítás, az újraindítás, de hírt ad egy szökőkútparádéról is, amit a vezetékrendszer segítségével hoztak létre egy, a városba látogató török méltóság tiszteletére. A forrásból rögtönzött szökőkút vízoszlopa a 30 métert is elérte.
A meleg karsztforrásra épített vízimalomról egyébként 1235-ből származik az első írásbeli híradás. Évszázadokon át használták, mígnem Mátyás király idején, 1470 körül, Vitéz János érseksége alatt felépítették helyére a technikai kuriózumnak számító, a művelt világban egyedülálló, a kort legalább 100–150 évvel megelőző csodálatos reneszánsz vízgépet. A történelmi források is alátámasztják, hogy Vitéz János, a rendkívüli műveltségű humanista, aki járatos volt a természettudományokban is, udvarába hívta a firenzei Leonardo di Camiciát, a hírneves polihisztort. Ő a vízgép feltételezhető alkotója, aki az évszázados érseki malmot átalakította szivattyúművé. Kolumbán szerint már pusztán az is csodálattal tölthet el mindenkit, hogy a gépezet több mint 210 évig működött, körülbelül egymillió üzemórán át. A meleg vizet 60 méter magasra juttatta fel, hat atmoszféra nyomást produkálva.
– A vízgép rendkívülisége azért nem tűnt fel a kutatóknak – magyarázza Kolumbán –, mert sem Cselebi, sem a többi az útirajzíró – rajta kívül még 35-36 forrás tesz említést a gépezet létéről – nem szólnak a szintkülönbségről, ami a mű tudományos, technikai rangját adta. Ebben az időben Európában ehhez hasonló teljesítményű szivattyú semmiképpen nem lehetett több fél tucatnál. Ám kérdéses, hogy ilyen szintkülönbséget áthidaló szerkezet volt-e egyáltalán. Ezért az esztergomi vízgép méltán nevezhető igazi hungarikumnak.
Szavaiból az is kiderül, az esztergomi reneszánsz vízgép működési mechanizmusának újrafelfedezése, kitalálása nem volt egyszerű feladat, sőt – ahogy Kolumbán György mondja – még mindig maradtak nyitott kérdések. Cselebi útleírásában 1300 szóban ír a gépezetről, az újraalkotására vállalkozó csapat minden szavát külön értelmezte: műszakilag, etimológiailag elemezve körülbelül 120 tézis mentén elkülönítette a leírtakat. Ahol ellentmondás volt, tudományos segítséget kértek. Végül megszületett a koncepció.
Cselebi azt írja: a gépész megnyitotta a forrást, a malomkerék elkezdett forogni, és vele együtt a többi kerék is – egyik erre, másik arra. Ez azt jelenti, hogy fogaskerék-áttétel volt köztük. Egyszer csak a gépház közepén lévő kerek medencében – ami színültig volt vízzel – elkezdett forogni egy teli kerék, amelynek szélén tevenyak alakú, ívelt kovácsoltvas tartók voltak, amikből ágyúgolyók csapódtak a vízbe, amelyek felnyomták a forrásvizet a várba. De Cselebi ismertette a kerekek anyagát és méretét is. Viszont nem láthatta, így nem is írhatta le a működési mechanizmus lényegét, mert a lényeg a víz alatt történt.
– A működés igen bonyolult – mondja Kolumbán –, de egy példával egyszerűen érzékeltethető. Ha az ember be akar egy szöget „juttatni” a fába, próbálhatja úgy is, hogy megkísérli nagyon nagy erővel betolni: ezt csinálják a dugattyús szivattyúk. Nyomják a vizet. De van egy másik lehetőség is, hogy lendületből a kalapáccsal elkezdjük beütögetni a szöget. Nos, ezen az elven működik az esztergomi vízgép is. Az ágyúgolyókat a központi kerék felemelte, amikor lezuhantak, rácsapódtak a vízfelszínre, és egy-két korty vizet bepréseltek a merőleges vízvezetékcsőbe. Naponta 40 ezer „ütéssel” számolhatunk, ami biztosította a víz továbbítását a vezetékrendszerben több mint 210 éven át. Esztergom vára egyébként úgy jutott török kézre 1543-ban, hogy egy, mai szóval, janicsárkommandó rajtaütéssel elfoglalta a szivattyúházat. Két nappal később Nagy Szulejmán már győzelmi istentiszteletet tartott a városban, hiszen az augusztusi kánikulában elegendő víz nélkül a várvédők, a 3000 főnyi várnép nem tudtak kitartani. A törökök gyorsan helyreállították a magyarok által sebtiben megrongált szivattyút, egy év múlva már biztosan működött – erről írásbeli adat is van. Esztergom visszafoglalásában aztán szintén kulcsszerepe volt a vízgépnek. Az első próbálkozás sikertelen volt – Balassi Bálint is ottmaradt a csatában –, ám egy évvel később már okosabbak voltak a magyarok. Először felrobbantották a szivattyúházat, s csak utána fogtak az ostromhoz. A török várkapitány pedig – mit tehetett volna – elővette az adóívet, a „deftert”, és csak az kapott vizet a ciszternából, aki szerepelt a listán, vagyis adózott. A többiek – a leírások szerint – szomjúságukban a nyirkos márványt nyalták. Hamarosan fel is adták a várat. (A várban ma is megvan a központi kút, ami több mint 72 méter mély, több mint tíz méterrel nyúlik le a Duna medre alá, ám ezzel nem tudtak elegendő mennyiségű vizet biztosítani az egész várnépnek, a fő vízbázist a szivattyú jelentette.)
– A történelmi forrásokból tudjuk azt is, hogy a vízgép rettentően zajos volt – magyarázza tovább a rekonstrukció menetét a kutató. – Ennek is megtaláltuk az okát. A híres Pattantyús Ábrahám-féle gépészeti kézikönyv azt írja, hogy a vízlökő kos elven működő szivattyúk – mint az esztergomi vízgép is – igen nagy zajjal járnak, amit a visszacsapó szelep csattogása okoz. (Ez is igen fontos, víz alatti alkatrészre derített fényt.)
A gépezetet az eredeti helyén, az eredeti működésnek megfelelően építik fel. Kutatási eredményeik szerint az esztergomi vízgép nem volt más, mint egy vízlökő kos, csak éppen nem vízszintes volt a tengelye – mint ahogy ez szokásos volt –, hanem függőleges. Ez az újítás adta egyediségét, tette lehetővé egyedülálló teljesítményét. Hetven évig működött a gép az érsekség javára, ahol – Bonfini tudósítása szerint – hideg-meleg vizes, szivattyús elven működő vezetékrendszert működtetett. Esztergom visszavételekor, 1683-ban végleg megsemmisült. Mikor a bazilikát elkezdték építeni 1820 táján, a forrásra ismét szivattyúházat építettek, de az már egy angol gőzgéppel üzemelt. Egészen 1966-ig ez a forrás a városi vízrendszer része volt, de a dorogi bányászati tevékenység miatt elapadt. A bányászatnak vége, a víz kezd visszatérni. De hogy a vízgépet újra felépíthetik majd az eredeti helyén, az annak köszönhető, hogy a tulajdonos, a Rosemberg-Hungária Kft. úgy döntött: a birtokába került területeken mégsem lakásokat épít, hanem a város kulturális, műemléki értékeit gyarapítva felújítja a török fürdőt, a dzsámit, és támogatja a technikai kuriózumnak számító szivattyú újraalkotását. A város egy alapítványt hozott létre, hogy a vízgéppel kapcsolatos egyre bővülő kutatásokat összefogják Esztergom székhellyel.
– Azért is fontos a vízgép ügye, mivel megépítése esetén a vár jóval nagyobb eséllyel pályázhat a világörökség címére – magyarázza Kolumbán György, hozzátéve azt is: a vízgép feltételezett működési mechanizmusát szabadalmi oltalom alá vették, s az már díjat is kapott.
Ahogy mondja, a reneszánsz vízgép ügye megmozgatta a reneszánsz lelkületű embereket, egyetemek, tudósok, lelkes amatőrök álltak az ügy mellé. Ha minden jól megy, talán már az idén felépül az elfeledett csodálatos masinéria, ami amellett, hogy a régi mérnökök zsenialitását példázza, inspirációt jelenthet az újaknak is. A reneszánsz vízgép nem szennyezi a környezetet, csak a természet energiáit használja fel, mégis kitűnően megfelel a célnak. Működik: igaz, egy kissé zajosan…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.