Dráma a Dnyeszternél

Továbbra is feszült a helyzet a szakadár Dnyeszteren túli Köztársaságban amiatt, hogy a tiraszpoli rezsim bezáratta a román nyelvű iskolákat. A nemzetközileg el nem ismert, a Moldovai Köztársaságból 1992-ben kivált állam gazdasági konfliktusba keveredett Chisinauval, de Igor Szmirnov szakadár vezért immár Brüszszel is megfenyegette az etnikai-nyelvi tisztogatás miatt.

2004. 08. 23. 16:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 600 ezer lakosú Transznisztriában a napokban mindenki augusztus 23-ra, a fasiszta uralom alóli felszabadulás 60., illetve az állam függetlensége kikiáltásának 12. évfordulója megünneplésére készül. Pedig a szakadár országban semmi sem ad okot az ünneplésre, hiszen jelenleg Tiraszpolt ismét a Moldovai Köztársasággal való fegyveres összetűzés veszélye fenyegeti. Az újabb konfliktus tárgya ezúttal az, hogy az Igor Szmirnov vezette szakadárok júliusban elrendelték a nyolc, latin ábécé alapján oktató román iskola bezárását a Dnyeszteren Túli Köztársaságban, és ezekre az intézményekre megpróbálják ráerőltetni a cirill ábécét. A tiraszpoli hatalom döntése tulajdonképpen újabb kísérlet a teljes függetlenség elérésére a Moldovai Köztársaságtól, miután adminisztratív szempontból a román iskolák jelenleg is a chisinaui oktatásügyi minisztériumhoz tartoznak. A Dnyeszter által kettészelt Tighinában a román pedagógusok, szülők és diákok az épületekben torlaszolták el magukat. „Folyamatos eloroszosítási kísérletnek vagyunk kitéve a tiraszpoli rezsim részéről, amely birkanyájként kezel bennünket. Megkérdezték már tőlünk, hogy ugyan miért nem költözünk Romániába, ha románnak tartjuk magunkat” – magyarázta lapunknak Olga Tiganu, a tighinai Alexandru cel Bun gimnázium tanára. Hogy a milicisták ne jussanak be az intézménybe, a transznisztriak által Bendernek nevezett város iskolájában éjjel-nappali őrséget látnak el a pedagógusok, a szülők és a diákok, akiktől az önkormányzat levágta a víz- és áramszolgáltatást. Kritikusabb a helyzet az ugyancsak román anyanyelvű gyermekek lakta árvaházban, amelyben – miután körbevették – kijárási tilalmat rendeltek el Smirnov milicistái. Az iskolában tartózkodó 80 kiskorú és 40 oktató elvétve jut élelmiszerhez és ivóvízhez, mert a transznisztriai katonák kitiltották az ország területéről az EBESZ diplomatáit, akik eddig segélycsomagokat juttattak be az árvaházba. Maria Ungureanu igazgatónő kétségbeesésében néhány árvaházi gyermek nevében feljelentette Oroszországot a strasbourgi Európai Emberi Jogi Bíróságon. Az alperes azért Moszkva, mert a nemzetközileg el nem ismert Dnyeszter menti köztársaságra kizárólag a Kreml bír befolyással.
A transznisztriai iskolavita kétoldalú gazdasági szankciók sorozatának bevezetését is magával vonta. A Dnyeszter menti konfliktus enyhítésével most az Európai Unió próbálkozik. Bernard Bott, az EU soros elnökségét ellátó Hollandia külügyminisztere felszólította Igor Szmirnov transznisztriai elnököt, haladéktalanul engedje be a szakadár köztársaságba az EBESZ képviselőit, és a szeptember 1-jei tanévkezdésig megnyugtatóan rendezze a román iskolák sorsát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.