A parlamentbe jutás a legfontosabb célja a megújulás útjára lépő román Kereszténydemokrata Parasztpártnak (PNTCD). Románia egyik legnagyobb hagyományú politikai alakulata a román kereszténydemokrácia feltámasztását, az antikommunista mozgalom folytatását szorgalmazza.
Az 1989-es események idején skandált „Ma Temesváron, holnap az egész országban” forradalmi jelszóval lépett a „feltámadás” útjára a hét végén a tisztújító kongresszusát tartó román Kereszténydemokrata Parasztpárt. A szebb napokat is megélt, 1996-ban kormányt alakító Román Demokratikus Konvenció elnevezésű koalíció vezető pártja a négy évvel ezelőtti választásokon elszenvedett veresége után tűnt el a politika süllyesztőjében, népszerűségét jelenleg egyszázalékosra taksálják. Újraválasztott elnöke, Gheorghe Ciuhandu temesvári polgármester éppen ezért a parlamentbe jutást nevezte meg pártja legfontosabb céljaként. Bukaresti elemzők szerint erre kizárólag a sikeres városgazdaként elismert Ciuhandu vezetése alatt lehet képes a PNTCD.
Ciuhandu a szombati kongresszuson leszögezte, az alakulatnak meg kell őriznie kommunistaellenességét, de „aktualizált” formában, úgy, hogy ennek az üzenetnek „veszítenie kell a kilencvenes évekbeli keménységéből”. A parasztpárti elnök a párt tetszhalott állapotából való felrázásán túl a román kereszténydemokrácia, a jobbközép erők egyesítésén is munkálkodik, annál inkább is, mivel a parasztpárt jelenleg az Európai Néppárt egyetlen román tagszervezete. Belpolitikai vonalon a PNTCD csak az ellenzéki liberális–demokrata pártszövetséggel hajlandó együttműködni, a kormányzati pozícióban lévő kommunista utódpárti szociáldemokratákat ellenben „kíméletlen” támadásoknak készül kitenni.
Megemlékeztek az eltüntetett erdélyi faluról. Többtucatnyi egykori lakos zarándokolt el a hét végén a Maros megyei Bözödújfaluba, megemlékezni a 15 évvel ezelőtt elpusztított település tragikus sorsáról. Az erdélyi falut 1989-ben ítélte halálra Nicolae Ceausescu exdiktátor, akinek rendeletére a romániai „településrendezés” keretén belül vízzel árasztották el Bözödújfalut. Azóta a környékbeli településeken, valamint Magyarországon letelepedett újfalusiak leszármazottaikkal együtt minden év augusztusának első szombatján felkeresik szülőhelyüket. (R. Sz.)