Medgyessy Péter a létező legmagasabb állami kitüntetéshez két, vitán felül baloldali személyiséget juttatott. Mádl Ferenc államfő az ő előterjesztésére adományozta a Magyar Köztársasági Érdemrend (MKÉ) nagykeresztjét Glatz Ferenc történész-akadémikusnak és Frunda György romániai magyar szenátornak. Glatz, a kommunista diktatúra utolsó oktatásügyi minisztere, a Magyar Tudományos Akadémia volt elnöke nem először szerepel az MSZP nagy ívű személyi terveiben. Tavaly még úgy látszott, ő fogja vezetni a szocialisták európai parlamenti választási listáját. Felmerült már a neve hol lehetséges kormányfőként, hol meg – így mostanában is – az MSZP köztársaságielnök-jelöltjeként. A nagykereszt másik újdonsült tulajdonosa, Frunda György az RMDSZ romániai elnökjelöltje volt nemrégiben. Az erdélyi magyar politika jobboldali vonulata régóta úgy tekint rá, mint aki a kisebbségbarátnak nem mondható román politikai erőkkel paktált le.
Szintén a miniszterelnök akaratából kirívóan sokan kaptak MKÉ-középkeresztet a bírói hatalom jelesei közül, például Berkes György, a Legfelsőbb Bíróság tanácselnöke, több megyei bírósági tanácselnök, valamint Tóth Éva, a Fővárosi Ítélőtábla elnöke. Egyébként a hatalmi ágak különválasztására hivatkozva Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke többször is ellenezte, hogy a bírák állami kitüntetést kapjanak. Mint fogalmazott, az elismeréseket szakmán belül kellene odaítélni.
Figyelemre méltó, hogy a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjét Bánáti János, a Budapesti Ügyvédi Kamara elnöke, Kulcsár Attila álbróker korábbi jogi képviselője is átvehette. Mint ismeretes, a K&H Equities-ügy egyik szenzációja volt, amikor kiderült, hogy a botrány kitörése előtt Bánáti irodájában tanácskozott titokban Kulcsár Attila és Tóth András, a polgári titkosszolgálatokat felügyelő szocialista államtitkár. Az ügyvédi elit különös megbecsülését jelzi, hogy Horváth Jenő, a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét.
Wittinghof Tamás, Budaörs szabad demokrata polgármestere MKÉ-lovagkeresztet kapott. Mint megírtuk, Wittinghof kilencmillió forintos jutalmat vett fel tavaly, így az eltelt másfél évben több mint 24 millió forint díjazásban részesült. A politikus anyagi elismerését Budaörs MIÉP-es alpolgármestere szavazatának is köszönhette.
A középkeresztesek között találhatjuk Lotz Károlyt, a Horn– Kuncze-kormány szabad demokrata közlekedési miniszterét, valamint Göncz Árpádnét, a Kézen Fogva Alapítvány kuratóriumának elnökét, továbbá Sugár Andrást, a T-Mobile Magyarország Rt. vezérigazgatóját.
Gyurcsány Ferenc gyermek-, ifjúsági és sportminiszter két sajtóterméket tartott érdemesnek arra, hogy vezetőjét a Magyar Köztársasági Arany Érdemkereszt átvételére terjessze fel. Az egyik a Roma Sajtóközpont igazgatója, Bernáth Gábor, a másik az ultraliberális Magyar Narancs főszerkesztője, Bojtár B. Endre.

Hófehér sírkövet kapott – Eszter emléke tovább él a család szívében