Hamisan csengő állami kitüntetések

A múlt hét végén kitört kormányválság elhódította a közfigyelmet az augusztus 20. alkalmából átadott állami kitüntetésekről. Pedig Glatz Ferenctől, az Akadémia volt elnökétől Wittinghof Tamásig, Budaörs busásan javadalmazott szabad demokrata polgármesteréig számos figyelemre méltó személyiség kapott elismerést, köztük Göncz Árpádné, valamint a bírói és ügyvédi elit jelesei. A kitüntetéseknek csak átadója a mindenkori köztársasági elnök, az előterjesztésre a végrehajtó hatalom élén állók a jogosultak.

Munkatársunktól
2004. 08. 24. 19:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Medgyessy Péter a létező legmagasabb állami kitüntetéshez két, vitán felül baloldali személyiséget juttatott. Mádl Ferenc államfő az ő előterjesztésére adományozta a Magyar Köztársasági Érdemrend (MKÉ) nagykeresztjét Glatz Ferenc történész-akadémikusnak és Frunda György romániai magyar szenátornak. Glatz, a kommunista diktatúra utolsó oktatásügyi minisztere, a Magyar Tudományos Akadémia volt elnöke nem először szerepel az MSZP nagy ívű személyi terveiben. Tavaly még úgy látszott, ő fogja vezetni a szocialisták európai parlamenti választási listáját. Felmerült már a neve hol lehetséges kormányfőként, hol meg – így mostanában is – az MSZP köztársaságielnök-jelöltjeként. A nagykereszt másik újdonsült tulajdonosa, Frunda György az RMDSZ romániai elnökjelöltje volt nemrégiben. Az erdélyi magyar politika jobboldali vonulata régóta úgy tekint rá, mint aki a kisebbségbarátnak nem mondható román politikai erőkkel paktált le.
Szintén a miniszterelnök akaratából kirívóan sokan kaptak MKÉ-középkeresztet a bírói hatalom jelesei közül, például Berkes György, a Legfelsőbb Bíróság tanácselnöke, több megyei bírósági tanácselnök, valamint Tóth Éva, a Fővárosi Ítélőtábla elnöke. Egyébként a hatalmi ágak különválasztására hivatkozva Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke többször is ellenezte, hogy a bírák állami kitüntetést kapjanak. Mint fogalmazott, az elismeréseket szakmán belül kellene odaítélni.
Figyelemre méltó, hogy a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjét Bánáti János, a Budapesti Ügyvédi Kamara elnöke, Kulcsár Attila álbróker korábbi jogi képviselője is átvehette. Mint ismeretes, a K&H Equities-ügy egyik szenzációja volt, amikor kiderült, hogy a botrány kitörése előtt Bánáti irodájában tanácskozott titokban Kulcsár Attila és Tóth András, a polgári titkosszolgálatokat felügyelő szocialista államtitkár. Az ügyvédi elit különös megbecsülését jelzi, hogy Horváth Jenő, a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét.
Wittinghof Tamás, Budaörs szabad demokrata polgármestere MKÉ-lovagkeresztet kapott. Mint megírtuk, Wittinghof kilencmillió forintos jutalmat vett fel tavaly, így az eltelt másfél évben több mint 24 millió forint díjazásban részesült. A politikus anyagi elismerését Budaörs MIÉP-es alpolgármestere szavazatának is köszönhette.
A középkeresztesek között találhatjuk Lotz Károlyt, a Horn– Kuncze-kormány szabad demokrata közlekedési miniszterét, valamint Göncz Árpádnét, a Kézen Fogva Alapítvány kuratóriumának elnökét, továbbá Sugár Andrást, a T-Mobile Magyarország Rt. vezérigazgatóját.
Gyurcsány Ferenc gyermek-, ifjúsági és sportminiszter két sajtóterméket tartott érdemesnek arra, hogy vezetőjét a Magyar Köztársasági Arany Érdemkereszt átvételére terjessze fel. Az egyik a Roma Sajtóközpont igazgatója, Bernáth Gábor, a másik az ultraliberális Magyar Narancs főszerkesztője, Bojtár B. Endre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.