Jelenleg az OPEC már nem tudja nagy hirtelen növelni a termelését, erre még Szaúd-Arábia sem képes – nyilatkozta tegnap az OPEC soros elnöke, Purnomo Yusgiantoro indonéz energiaügyi miniszter. Piaci szakértők szerint az OPEC-országok jelenleg termelési kapacitásuk 95 százaléka fölött termelnek. Noha az olajellátás bőséges a piacon, a befektetőket aggasztja, hogy bármi történjék akár a Közel-Keleten, akár Oroszországban a Jukosz termelésének esetleges kiesése miatt, kevés a tartalékkapacitás, vagy nincs is a világ nagy termelőinél.
Oroszország tonnánként 45,4 dollárra emeli a finomított olajtermékek exportvámját augusztus 30-tól a jelenlegi 37,5 dollárról. A kiviteli vámot a kőolaj árának emelkedésével összhangban emelik, a bevételt egy külön alapba helyezik arra az időre, amikor a világpiacon csökkennek az árak.
Oroszország, amely a világ második legnagyobb olajexportőre, az exportvámot az urali nyersolajnak a mediterrán és a rotterdami piacon kialakult két hónapos átlagára alapján számítja.
A gyorsan növekvő kínai gazdaságban az idén rekordot érhet el a kőolaj behozatala, amely 110 millió tonnát tesz majd ki. Ezzel az ország kőolajszükséglete a tavalyi szintet 21 százalékkal haladja meg. Kína már a múlt évben megelőzte Japánt a legnagyobb kőolajimportőrök listáján, s az Egyesült Államok mögött a világranglistán a második helyre került fel.

Házasságokkal is épül a hálózat Magyar Péter és főnöke körül – videó