Kovács esélytelen pénzosztó posztra

Erősen kétséges, hogy az Európai Bizottság magyar tagja a továbbiakban is megtarthatja a regionális politikáért felelős tárcát, amelyet eddig Balázs Péter látott el, és amely a legfontosabb pénzosztó poszt. November 1-jétől Kovács László jelenlegi külügyminisztert jelöli a biztosi posztra a kormány – közölte tegnap a kabinet ülését követő tájékoztatón Medgyessy Péter miniszterelnök.

Munkatársainktól
2004. 08. 05. 19:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Balázs Péter – aki az utóbbi hónapokban a francia Jacques Barrot-val közösen látta el a poszttal járó feladatokat – szakértelme és a bizottságban eddig elvégzett munkája miatt nagy tekintélyt vívott ki magának a testületen belül. Bár Brüsszelben nem kommentálják egy kormány döntését sem, ám lapunk úgy értesült, hogy nem hivatalos források szerint meglepetést keltett Kovács László jelölése, amit tegnap a magyar kormányfő úgy indokolt, a külügyminiszter európai ügyek iránti elkötelezettsége és szakértelme kétségbevonhatatlan. Az Európai Bizottság ugyanakkor egy politikai testület, tehát a biztosnak politikai ügyekben is jártasnak kell lennie – tette hozzá Medgyessy Péter.
*
Szerinte Kovács László az európai és a magyar gondolkodást is megfelelően ismeri. A kormányfő tudatta azt is: Balázs Péterrel folytatott keddi telefonbeszélgetése során jelezte a távozó biztosnak, hogy valamilyen poszton a jövőben is számít a munkájára. Kovács László azt közölte, nem mondott azonnal igent az EU-biztosi posztra, mert szívesen tagja a Medgyessy-kormánynak, ám ugyanakkor óriási kihívást és nagy lehetőséget lát abban, hogy szociáldemokrata elveket valló magyar politikusként az EU kormányának tagja legyen.
A brüsszeli tárcák elosztásáról José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke dönt. Így nem kizárt, hogy a magyar biztos továbbra is a regionális politika felelőse lesz, ám Balázs Péter „visszaléptetésével” ennek az esélye jelentősen megcsappant. Már csak azért is, mert várhatóan más – „erősebb” – országok jelöltjei is pályáznak az említett tárca vezetésére, például a lengyel Danuta Hübner. Ezenkívül Kovács sokkal inkább politikus, mint „szakember” – ezt Medgyessy Péter is elismerte –, ezért megfigyelők szerint számára sokkal „testhezállóbb” lenne például egy külügyekkel foglalkozó tárca. A regionális politika egyébként az egyik legfontosabb terület a közösségi politika témái közül, és különösen fontos az elmaradt régiók felzárkóztatása szempontjából. Arról nem is beszélve, hogy a tárca vezetője „kezében tarthatja” az egyik legfontosabb uniós kaszszakulcsot. A következő költségvetési időszakban a tervek szerint összesen 336,3 milliárd eurót fordítanak a felzárkóztatásra, ami a bővítés után különleges fontosságú. Az immár 25 tagú EU-ban ugyanis az egy főre jutó jövedelem tekintetében kétszeresére nőtt a leggazdagabb és a legszegényebb térségek közötti különbség. Ez azt jelenti, hogy míg korábban 72 millióan éltek olyan régiókban, ahol az egy főre jutó hazai össztermék (GDP) alacsonyabb az uniós átlag 75 százalékánál, addig a bővítés után ez a szám 123 millióra emelkedett. Ezen közösségi politika egyik fő célja éppen e tagállamok, illetve régiók felzárkóztatása. A 2007 és 2013 közötti költségvetési időszakban erre a célra körülbelül 264 milliárd eurót szán az EU (ez a strukturális műveletekre szánt teljes összeg 78 százaléka). A regionális versenyképesség erősítésére, illetve a foglalkoztatottság bővítésére hozzávetőlegesen 57,9 milliárd euró jutna, a térségek közötti együttműködés támogatására pedig 13,2 milliárd eurót szánna az unió.
Az Európai Bizottság elnöke, José Manuel Durao Barroso a tervek szerint augusztus utolsó hetében jelenti be, miként kívánja elosztani a szakterületeket a kijelölt biztosok között. Megfigyelők szerint egyébként nem kizárt, hogy a magyar szocialisták annak idején azért támogatták a jobboldali portugál politikus bizottsági elnöki kinevezését, mivel így akarták „kikövezni” Kovács László útját Brüsszelbe.
Kovács brüsszeli bére. Jelentősen megugrik a Brüsszelbe delegált Kovács László havi fizetése. Kinevezése után a forintban 4,5 milliós bér mellett minden hónapban körülbelül 600 euró jár majd neki reprezentációs célra. Ezenkívül a magyar biztos havonta felveheti az alapbér 15 százalékát kitevő lakástámogatást is. A bizottság tagjainak emellett családi járadékot is fizet az unió, alapfizetésük 2 százalékán túl mintegy 150 eurós fix összeg erejéig. Kovács külügyminiszteri és pártelnöki juttatása jelenleg havi bruttó 1,010 millió forint.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.