Alig fejeződött be Romániában a helyhatósági választásokat megelőző kampány, és a júniusi önkormányzati voksolás után ismét megkezdődött a nem hivatalos korteshadjárat. Noha az eseményig csaknem három hónap van hátra, a román politikai pártok valóságos lázban égnek a novemberben esedékes parlamenti és államelnök-választás miatt. A korábbi, 2000-es helyzethez képest meglehetősen vagylagos képet mutat, hogy az idén ki számít potenciális befutónak a politikai porondon.
Négy évvel ezelőtt ugyanis senki nem fogadott volna arra, hogy a Demokrata Konvenciót alkotó kormánykoalíció erői csúfos vereséget szenvednek, sőt a Romániai Magyar Demokrata Szövetséget (RMDSZ) is magában foglaló pártszövetség legnagyobb tagja, a Kereszténydemokrata Nemzeti Parasztpárt kiszorul a parlamentből. De a jelenlegi erőviszonyokat figyelembe véve bizonyosan nem fogadnának győzelmük megismétlésére a szociáldemokraták sem, akik egyelőre nem ocsúdtak fel az idei helyhatósági választásokon elszenvedett vereségük okozta döbbenetből.
Márpedig a politikai előrejelzések arra engednek következtetni, hogy a 2004-es parlamenti választások kimenetelét nagyban befolyásolja az önkormányzati voksolás eredménye. Az ellenzéki pártszövetségbe tömörülő Nemzeti Liberális (PNL), illetve Demokrata Párt (PD) tavasszal még mintegy 15 százalékos lemaradásban volt a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) mögött. Hátrányát azonban olyannyira sikerült lefaragnia a Valóság és Igazságosság (DA) szövetségnek, hogy júniusban a főpolgármesteri szék megőrzésével és a kerületekben aratott győzelmével bekebelezte a fővárost, vidéken pedig a legtöbb megyeszékhely polgármestere az ellenzék soraiból került ki. Tetőzte a liberális–demokrata szövetség fölényét, hogy a PSD-n belül jelentős zavarodottság lett úrrá, amely folytán Adrian Nastase pártelnök-kormányfő komolyan fontolgatta a távozását. Ám a kormányzó szociáldemokraták számára nem ez bizonyult az egyedüli csapásnak. A júliusban végzett romániai közvélemény-kutatás adataiból kitűnt, hogy a PNL–PD ellenzéki szövetség négy százalékkal népszerűbb a kormánypártnál. Ráadásul úgy, hogy a felmérést a PSD megrendelésére, belső használatra készítette az Imas közvélemény-kutató intézet – amelynek vezetését márciusig a Nastase-kabinet jelenlegi kancelláriaminisztere látta el. A kormánypárt néhány héttel ezelőtt lélegezhetett fel először, amikor kiderült, hogy a legfrissebb felmérés szerint öt százalékkal vezet az ellenzéki szövetség előtt.
Látványos fejlődést produkált az ellenzék az államelnökjelöltek opciója terén: Theodor Stolojan liberális elnök, a DA favoritja a felmérések alapján immár fej fej mellett halad vetélytársával, Adrian Nastaséval. Miközben a liberálisok és a demokraták júniusban felvett lendületüket igyekeznek megőrizni novemberig, a szociáldemokraták kihasználják kormánypozíciójukat. A Nastase-kabinet néhány nappal ezelőtt tetemes összeget különített el a szociális háló befoltozására, ennek keretében tíz százalékkal emelik a nyugdíjakat, és csökkentik az adókulcsot is. A három nagy párt mellett ősszel – a romániai magyar–magyar belharc kimenetelétől függően – valószínűleg csak az RMDSZ és a Vadim-féle Nagy-Románia Párt rúg labdába, a humanistáknak és a több pártra szakadt kereszténydemokratáknak kevés esélyük lesz a parlamentbe jutásra. Ezáltal megtörténhet, hogy a jelenlegi helyzethez hasonlóan ismét a magyarok lesznek a mérleg nyelve Romániában, vagyis novemberben az alkothat majd kormánykoalíciót, akinek sikerül megegyezni Markó Béláékkal. Hacsak nem vállalja magára valamelyik alakulat annak ódiumát, hogy lepaktál a szélsőségesen nacionalista C. V. Tudorral, ebben az esetben azonban Bukarest négy évre elszigetelné magát a hőn áhított Európai Uniótól.
Elnökjelölt. Eckstein-Kovács Péter szenátort javasolja az RMDSZ Kolozs megyei szervezete a szövetség államelnök-jelöltjének – számolt be tegnap a romániai magyar sajtó. A Megyei Képviselők Tanácsa a hét végén Kolozsváron szavazattöbbséggel döntött arról, hogy az RMDSZ „parlamentjének” is nevezett Szövetségi Képviselők Tanácsa szeptember 4-én Marosvásárhelyen sorra kerülő ülésén a megyei szervezet Eckstein-Kovács Péter szenátort javasolja államelnök-jelöltnek. (MTI)