Londont is elérte a terrorpánik

A brit kormány összehívta a Cobra kódnevű csoportot, amelynek feladata, hogy vészhelyzetben vagy esetleges terrortámadás után egybehangolja a hatóságok tevékenységét és ellenlépéseit. A közvélemény és a média szeretné, ha közzétennék, hogy melyek azok a célpontok, amelyek ellen a legfőbb fenyegetés irányul, a brit kormány azonban erre egyelőre nem hajlandó.

Jotischky László
2004. 08. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A válasz a kérdésekre az, hogy nincs semmiféle új és határozott értesülés a terroristák szándékairól. Annyit tudni, hogy Angliában elsősorban a londoni City, az üzleti világ fellegvára fenyegetett, ott is elsősorban a nagy amerikai pénzintézetek és egyéb vállalatok jobbára felhőkarcoló irodaházai.
A brit célpontokat sem hanyagolják el. London világszerte egyik legismertebb épülete a parlament híres toronyórája, a Big Ben, melyet most elektronikus védelemmel vesznek körül. Közben a posta megkezdte huszonöt millió brosúra kikézbesítését – az ország minden háztartásának címére –, amely útmutatás arra az esetre, ha nagyszabású terrorakciót követnek el valahol, kivált nem szokványos (értsd biológiai, vegyi vagy radioaktív anyagot tartalmazó) pokolgéppel.
Az ellenzék mindeközben azt követeli a kormánytól, hogy részletesen hozza nyilvánosságra, mely célpontokat fenyegethet egy esetleges támadás. David Davis, a toryk belügyi szóvivője „döbbenetesnek” nevezte, hogy a hazai közvélemény több információhoz jut az Egyesült Államokból, mint a saját kormányától. Az új riadókészültség közvetlen oka egyébként az, hogy a Pakisztánban őrizetbe vett al-Kaida-gyanús huszonöt éves számítástechnikus, Mohammed Najem Nur Kán birtokában talált berendezés számos e-mail üzenetet rögzített, amelyek arra mutatnak, hogy a közeljövőre terrorakciókat terveznek amerikai és brit célpontok ellen. A július 13-án letartóztatott fiatalember állítólag kódolt üzeneteket kapott Oszama bin Ladentől és az al-Kaida más vezetőitől, s ezeket elektronikus úton továbbította a szervezet helyi ügynökeinek Nyugat-Európába és Amerikába. Az üzenetek egyes épületek belső terére, konstrukciójára, parkolóira, biztonsági készültségére, a körülvevő utcák forgalmára és hasonló adatokra vonatkoztak, valamint útmutatással szolgáltak arra nézve is, hogy milyen típusú robbanóanyag a leghatásosabb egy-egy célpont ellen.
Mohammed Najem Nur Kán Karacsi egyetemén végzett számítástechnikai szakon, állítólag kifogástalanul beszél angolul, és gyakran járt az Egyesült Államokban, Németországban és Nagy-Britanniában. Ezeken az „üzleti utakon” rendszerint az Abu Talha álnevet használta, és az volt a küldetése, hogy a listán szereplő lehetséges célpontokat értékelje fontosság és megközelíthetőség szempontjából.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.