Multik markában a dinnyetermelők

Már nem lesz olcsóbb ezen a nyáron a hazai görögdinnye. Gyenge az idei szezon, az előzetesen számított mennyiség fele termett a földeken. A multinacionális bevásárlóközpontok rendkívül alacsony árai tönkreteszik a termelőket.

Nánási Tamás
2004. 08. 05. 16:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Míg a nyár elején még dömpingtől tartottak a gazdák, most a vártnál jóval gyengébb termés okoz fejfájást a dinnyeföldeken. Tavasszal 11 ezer hektáros vetésterületet regisztráltak az országban, ami kezdetben komoly aggodalmakat keltett. A tavalyi 250 ezer tonnás rekordmennyiséget 9500 hektárról takarították be, ezért eleinte még attól tartottak a szakemberek, hogy jelentős lesz az idén a piaci felesleg. Májusban azonban ellenkezőjére fordult a helyzet – tudtuk meg Pócs Jánostól, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet dinnye termékbizottsága vezetőségi tagjától. A hideg, csapadékos idő miatt az ültetvények 25-30 százaléka tönkrement. A hűvös éjszakák és a nappali hőség váltakozása a következő hetekben tovább tizedelte a termést, a legutóbbi esők pedig megállították a dinynye növekedését. Pócs János szerint mindezek eredményeként jó, ha a 100 ezer tonnát eléri az országban az idei termés mennyisége.
A kevés dinnyét pedig nem fizeti meg jól a piac, ezért az idei év a termelők számára a veszteségesek közé tartozik. Jelenleg kilónként 40 forint körüli összeget kapnak a gazdák a belföldön értékesített termésért, az exportra szállított áru pedig – ami az összmennyiség 60-70 százaléka – 20-25 forintért kerül a kamionokra. Legfőbb vásárlóink, a német kereskedők inkább nem szállítanak, de az ennél magasabb árat nem hajlandók kifizetni. A hazai utak szélén, a kisebb üzletekben kilónként 50-60 forint az átlagos fogyasztói ár, ami a szakember szerint már nem lesz olcsóbb a szezon során. Annak ellenére sem, hogy a magyar dinnye a szokásosnál később került az idén a standokra, ezért még szeptember elején is bőséges lesz itthon a kínálat.
A multinacionális bevásárlóközpontok a magyar dinnyetermelők rovására csalogatják be üzleteikbe a vásárlókat – állapította meg Pócs János. A hihetetlenül alacsony dinnyeárakat már a szezon elején – amikor még nem lehet látni a piac alakulását – szerződéssel kötik le az arra vállalkozó termelőknél. Ez a dömping túltermelés esetén némi védelmet jelenthet, de idén tragikus veszteséget. Ugyanis hiába magasabbak a termelői árak, utólag nincs kibúvás a megalázó feltételek alól. A termelőnek tűrnie kell – mint ahogy a szerződés is megfogalmazza – a monopolhelyzetet. A Pócs János által diktátumnak nevezett termelő–multi kapcsolat több esetben integrátor – például a KITE Rt. – közvetítésével jön létre. A bevásárlóközpontok partnereikkel közösen törekednek arra, hogy a vetőmag, műtrágya, növényvédő szer meghitelezésével magukhoz kössék a dinnyetermelőket, amit utólag a gazdák súlyosan megbánnak. Jelentős mennyiség kerül így az üzletláncokba. Az olcsó dinnyét a hipermarketek arra használják fel, hogy a magyar termelők kárára más termékek, netán importélelmiszerek megvásárlására vegyék rá a hazai fogyasztókat – állapította meg Pócs János.

Az idén kalászos gabonából a termés várhatóan meghaladja a 7 millió tonnát – mondta Makay György, a Magyar Gabonafeldolgozók, Takarmánygyártók és Kereskedők Szövetségének (Gabonaszövetség) főtitkára az MTI-nek. A szakember szerint, a múlt évit jelentősen meghaladó gabonatermés összességében nem gond, inkább öröm a termelőknek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.