Offenzívában a szerb radikálisok

Kezdetben Belgrádban agyonhallgatták a vajdasági magyarellenes atrocitásokat, később jelentéktelen csínytevéseknek minősítették, majd elvitatták a támadások nemzeti indíttatását. Ezt követte a beismerés – amikor már Budapest, Brüsszel és Washington is szót emelt –, ám tüstént hozzátették, hogy a magyarok nagyon eltúlozzák az ügyeket. Közben szaporodtak a belgrádi ígéretek, hogy véget vetnek az atrocitásoknak.

Sebestyén Imre
2004. 08. 05. 17:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szerb kormányfő, az elnök, a parlamenti elnök, a külügyminiszter, a belügyminiszter ígérete ellenére az elkövetőket nagyobbrészt futni hagyták. Főbűnösöknek kiskorúakat neveztek meg, akiket nem vonhattak felelősségre, vagy csak rendbontásért tettek feljelentést a nacionalista támadás elkövetői ellen, ami legfeljebb pénzbírságot von maga után. A hatóságoknak ezt az erélytelen hozzáállását egyesek éppen biztatásként értelmezhették. Nem csoda, ha az atrocitások megfékezése helyett éppen az ellenkezője történt: a magyarellenesség eszkalálódása.
Belgrád agyonhallgatta, majd tagadta, s a végén kényszerűen beismerte az atrocitásokat. A lagymatag és kényszeredett intézkedéseknek eleve kiszámítható volt a kudarca.
Amikor a kormány már eljutott a beismerésig, akkor jöttek a radikálisok, hogy vannak ugyan magyarellenes támadások, de azokról éppenséggel a magyarok tehetnek. Ha nem követelnének olyan túl sok jogot maguknak, s ha nem akarnának élni a már meglévőkkel, akkor nem váltanák ki a büszkeségében és önérzetében sértett – egyébként béketűrő – szerbség jogos dühét. De mi is az, ami ennyire sérti a szerb nemzet önérzetét? Például a városnevek magyarosítása, hogy „Zrenjanint valamiféle Becskerecskének” nevezik (a közép-bánáti Nagybecskerekről van szó.) Természetesen ilyet csak az mondhat, aki nem élt a Vajdaságban, nem emlékezhet rá, hogy az itteniek szülei szerbül is Veliki Becskereknek mondták a most egy partizánról elnevezett várost. Ugyanúgy ellenszenvet váltanak ki a többségi nemzet egyes tagjainál a magyar utcanevek, s a tapasztalat szerint a magyar beszéd is nyilvános helyeken. Egy vajdasági magyar családnak például félbe kellett szakítania pihenőjét egy szerbiai üdülőhelyen, mert egyes ottani vendégeket és a személyzet néhány tagját – a vendégfogadókat – zavarta a magyar beszéd. Természetesen lehetetlen felsorolni mindazt, ami a radikálisok szerint sérti a szerbség büszkeségét és kiváltja a verbális támadásban vagy tettlegességben megnyilvánuló, úgymond indokolt haragját. Mindezekkel a túlzott igényeikkel – a szélsőségesek szerint – csak provokálnak.



Újabb levél. Kovács László külügyminiszter, miután hétfőn telefonon konzultált Kasza Józseffel, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökével a szerbiai magyarságot ért atrocitások kapcsán, tegnap levelet intézett Vojiszlav Kostunica szerb miniszterelnökhöz. A magyar diplomácia irányítója levelében jelezte: „(…) újólag olyan erőszakos cselekmények történtek és történnek a Vajdaságban, amelyek joggal töltik el nyugtalansággal a Szerbiában élő kisebbségeket, valamint a magyar és a szerb közvéleménynek az etnikai tolerancia és jogállamiság iránt elkötelezett túlnyomó többségét”. (P. I.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.