Gyakorlatilag összeállt a José Manuel Durao Barroso által vezetendő következő Európai Bizottság névsora. Az utóbbi napokban ugyanis az összes tagállam megtette ajánlásait. A jelölés egyik érdekessége, hogy a jövendő biztosok között minden eddiginél nagyobb arányban találhatók női politikusok (a huszonnégy pozícióból nyolcra hölgyet delegálnának a tagállamok). Feltűnő ugyanakkor az is, hogy a következő Európai Bizottságban a jelek szerint a technokraták rovására teret nyernek a politikusok; kijelölt tagjai között ugyanis feltűnően nagy számban találhatók volt, illetve jelenlegi miniszterelnökök vagy miniszterek.
Miniszterelnök volt Barrosón kívül a cseh Vladimír Spidla és az észt Siim Kallas is. A majdani biztosok közül külügy-, illetve európai ügyekért felelős miniszteri tisztséget töltött vagy tölt be a belga Louis Michel, az osztrák Benita Ferrero-Waldner, a lengyel Danuta Hübner, Kovács László, a máltai Joe Borg, az olasz Rocco Buttiglione és a szlovén Janez Potocnik. Hivatalban lévő kormánytagot jelölt Dánia Mariann Fischer Boel mezőgazdasági, illetve Írország Charlie McCreevy pénzügyminiszter személyében. A holland Neelie Kroes korábban közlekedési, a litván Dalia Grybauskaite pedig pénzügyminiszter volt. A Prodi vezette testület tagjai közül (az újonnan csatlakozott országok biztosait leszámítva) viszonylag kevesen lesznek tagjai a következő bizottságnak is. A német Günter Verheugen bővítési, a svéd Margot Wallström környezetvédelmi és a luxemburgi Viviane Reding oktatási, kulturális és ifjúsági ügyekért felelős biztos marad Brüsszelben. Szerette volna folytatni bizottsági tevékenységét a versenypolitikáért felelős olasz Mario Monti is; miniszterelnöke, Silvio Berlusconi azonban másként döntött.
Arról, hogy melyik biztos milyen szakterületet igazgat majd, a bizottsági elnöknek kell döntést hoznia. Bár Barroso többször kifejtette, hogy nem kíván engedni a tagállamok lobbijának, ám leszögezte azt is, hogy a „javaslatokat” természetesen meghallgatja és fontolóra veszi. A portugál politikus egyébként ígéretet tett arra is, hogy nem lesznek első és másodosztályú biztosok, ám megfigyelők szerint a tárcák súlyából adódóan lesznek fajsúlyosabb szakterületek, és olyanok, amelyek „könynyebbnek” találtatnak majd. A legnagyobb könyöklés az olyan kiemelten fontos gazdasági tárcákért várható, mint a belső piac vagy a versenypolitika.

Kémbotrány: a szakértő szerint az akciót az ukrán titkosszolgálat politikai megrendelésre hajtotta végre