Egy korábban elfogott terrorista vallomása alapján léptettek életbe magasabb terrorellenes készültségi szintet több létesítmény közelében az Egyesült Államokban egy hétfői amerikai lapértesülés szerint.
A The New York Times magas rangú amerikai illetékesekre hivatkozva közli, hogy a július 13-án elfogott Muhammad Naím Núr Hán, az al-Kaida nemzetközi terrorista szervezethez tartozó pakisztáni számítástechnikai mérnök volt a szerzője a szervezet által használt egyik kódrendszernek. Hán elfogása nyomán kiderült, hogy a 2001. szeptember 11-én az Egyesült Államok ellen elkövetett támadásokat végrehajtó terroristák részletesen tanulmányozták a megcélzott New York-i és washingtoni épületeket – írta a lap.
Tom Ridge amerikai belbiztonsági miniszter vasárnap hírszerzési információkra hivatkozva bejelentette, hogy terrortámadás veszélye fenyegeti New Yorkban a tőzsde és a Citicorp épületét, Washingtonban a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) székházát, valamint Newarkban a helyi kormányzat épületét. Ezért a washingtoni és New York-i pénzügyi intézmények, illetve New Jersey állambeli, Wall Street-i cégek tulajdonában lévő létesítmények esetében a narancssárga színnel jelölt „magasra” emelték a terrorellenes készültség szintjét. New Yorkban a 2001. szeptember 11-i terrortámadás óta folyamatosan a narancssárga van érvényben.
*
Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia elleni terrortámadások terveit találták meg a pakisztáni hatóságok egy elfogott terrorista személyi számítógépében. A tervekre a július 25-én letartóztatott Ahmed Kalfán Gailani, az egyik legkeresettebb terrorista elektronikus leveleiből derült fény – közölte Sejk Rasid Ahmed pakisztáni tájékoztatási miniszter. A tanzániai állampolgárságú Gailanit az amerikai nagykövetségek ellen 1998-ban Kelet-Afrikában elkövetett kettős robbantásos merénylettel kapcsolatban körözték, és az al-Kaida nemzetközi terrorista szervezet egyik vezetőjeként tartják számon.
A miniszter nem tért ki arra, hogy a dokumentumok megtalálása összefüggésben van-e azzal, hogy az Egyesült Államok egyes nagyvárosaiban hírszerzési értesülésekre hivatkozva vasárnap magasabb fokú terrorellenes készültséget léptettek életbe pénzügyi létesítmények körzetében. Mindenesetre a készültség részleges fokozását bejelentő sajtótájékoztatóján Tom Ridge amerikai belbiztonsági miniszter nem tért ki bővebben az információ eredetére, viszont kifejezetten megköszönte Pakisztánnak a terrorizmus elleni harcban tanúsított együttműködést.
Sejk Rasid Ahmed elmondta, hogy a pakisztáni hatóságok elfogtak egy másik feltételezett al-Kaida-tagot is, akiről úgy tudják, hogy számítástechnikai és távközlési szakember. A miniszter nem árulta el a vélt terrorista nevét, arra hivatkozva, hogy még tart az információk elemzése.
Másutt is szigorú vizsgálatot folytatnak a terroristák ellen. Taskentben, ahol pénteken az izraeli és amerikai követség, illetve a főügyészség ellen követtek el öngyilkos merényleteket, továbbra sem biztosak az elkövető kilétében. Brit képviselete útján a Hizb-i-Tahrir iszlám mozgalom cáfolta, hogy felelősség terheli az üzbég fővárosban öt ember halálát okozó múlt heti merényletekért. Iszlam Karimov üzbég elnök a pénteki merényletsorozat másnapján elhangzott tévébeszédében kijelentette, hogy ugyanaz a csoport áll az akkori robbantások, illetve a 47 emberéletet követelő márciusi taskenti merényletek hátterében. Ez a csoport pedig az Üzbegisztánban betiltott Hizb-i-Tahrir tanításaira alapozza elképzeléseit, így elmondható, hogy a Hizb-i-Tahrir segítette elő leginkább a merényleteket – fejtegette. Az üzbég fővárosban az egyik védőügyvéd megbetegedése miatt mindenesetre hétfőn meghatározatlan időre elnapolták az al-Kaida terrorhálózattal kapcsolatba hozott 15 szélsőséges múlt héten kezdődött perét, akiket a korábbi erőszakhullám tetteseinek tartanak.

Elképesztő, mit mondott a tárgyalásán a karateedző, aki felrúgott egy fiút a szolnoki kalandparkban