Pusztulnak a halak a dorogi méregtől

Sellei Andor
2004. 08. 03. 17:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még mindig folyik a Kenyérmezei patakból a Kis-Dunába az a veszélyes anyag, amely a múlt pénteken szivárgott a vízbe az Onyx Kft. által üzemeltetett dorogi veszélyeshulladék-égető egyik tartályából. Horváth Lajostól, az Észak-dunántúli Környezetvédelmi Felügyelőség műszaki igazgatóhelyettesétől megtudtuk: a szennyeződés forrását már elzárták, a vízügyi igazgatóság munkatársai semlegesítő anyagokkal kötik meg a több kilométeres szakaszon leúszó fáradtolaj- és veszélyes oldószerkeveréket, majd lemerik a felszínről. A munkálatok idejére harmadfokú vízminőség-védelmi készültséget rendeltek el, az ÁNTSZ pedig megtiltotta az érintett szakaszokon a fürdést és a horgászatot. Miként a vízminták elemzése után megállapították: a folyóba jutott mérgező anyag nemcsak az élővilágra, de az ivóvízellátásra is veszélyes lehet. Ezért feljelentést tettek a rendőrségen a hulladékégetőt üzemeltető cég ellen környezetszennyezés miatt. Egyelőre nem találtak toxikus anyagot a környező kutakban, viszont a halpusztulás már elkezdődött – tette hozzá Horváth Lajos.
Lapunknak Lágler Katalin, az Onyx Kft. ügyvezető igazgatója tegnap azt mondta: belső vizsgálatot kezdeményeztek annak kiderítésére, hogy a duplafalú tartályból műszaki hiba vagy netán emberi mulasztás miatt kezdett-e szivárogni a veszélyes anyag. Már leeresztették a megmaradt folyadékot a tárolóedényből, de a kazánbiztos kiérkezéséig nem mehetnek bele a vizsgálatot végző szakemberek. Így a tartály esetleges megrepedésének oka csak a jövő héten derül ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.