A bukaresti kormány illetékeseihez hasonlóan a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) politikusai sem tartják járható útnak azt az indítványt, amellyel a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) népszavazást ajánl Székelyföld területi-adminisztratív autonómiájának létrehozására. Ezáltal kudarccal végződhet az SZNT második, a területi önrendelkezést célzó kezdeményezése is, miután a bukaresti parlament hónapokkal ezelőtt már elutasította a szervezet autonómiastatútumát. Az SZNT vezetői a múlt héten a Kovászna, tegnap pedig a Hargita megyei önkormányzat elnökének nyújtották át javaslatukat, amelyben referendum kiírását kérik a régió autonóm egységének törvényes létrehozása érdekében. Beadványukban az Európa Tanács határozatait, valamint a közigazgatási határok megváltoztatásának körülményeiről rendelkező 2001/215-ös számú román törvényt tekintik jogalapnak, amely előírja a közigazgatási egységek polgáraival előzetes népszavazás útján történő konzultációt. A referendumon az SZNT arról szavaztatná Székelyföld lakosságát, hogy akarja-e az autonóm területi-közigazgatási egység megalapítását.
Bunta Levente, Hargita megye RMDSZ-es tanácselnöke csupán a jogászokkal való konzultáció után kívánja nyilvánosságra hozni álláspontját. Demeter János kovásznai tanácselnök korábban úgy vélekedett: a romániai jogszabályok nem teszik lehetővé referendum kiírását ebben az ügyben. „Szerintem a három székely megye számára továbbra is a közös fejlesztési régió létrehozása a járható út” – nyilatkozta. Borsos Géza SZNT-alelnök szerint a Románia integrációját megelőző időszak volna a legmegfelelőbb az autonómia kivívására.
Késhet a Máért. Tovább csúszhat a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) immár tavaly nyár óta halogatott összehívása. Ezúttal az elhúzódó kormányválság lehet a halasztás oka, hiszen semmilyen garancia nincs arra, hogy az új kormányfő vállalja a Medgyessy Péter által szeptember 11-re meghirdetett összmagyar tanácskozást. A határon túli magyar szervezetek hosszú hónapok óra sürgetik a Máért következő ülésének összehívását. Az egyeztetés napirendjén olyán témák szerepelnének, mint az autonómia, a kettős állampolgárság vagy az utóbbi két évben akadozó anyaországi támogatások. (P. I.)