Tavaszi vezéráldozat?

Tavasszal távozhat posztjáról Medgyessy Péter kormányfő – értesült lapunk. Úgy tudjuk, az MSZP-ben egyre inkább az a meghatározó vélemény, hogy a 2006-os választásoknak Szili Katalin pártelnökkel és Kiss Péter kormányfővel lehet eséllyel nekivágni. Az MSZP elnökjelölést előkészítő bizottsága várhatóan szeptember 3-án konzultál a pártelnöki tisztségre jelölt személyekkel, és október 5-én dönt arról, ki válhat hivatalos elnökjelöltté.

Munkatársainktól
2004. 08. 05. 19:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Legkorábban tavasszal távozhat posztjáról Medgyessy Péter kormányfő – tájékoztatta lapunkat az MSZP egyik vezető politikusa, illetve több szocialista képviselő. Amennyiben ez a forgatókönyv lép életbe, úgy Kiss Péter jelenlegi kancelláriaminiszter veszi majd át Medgyessy posztját. Információink szerint ezt a megoldást a koalíciós partner is támogatná. Úgy tudjuk, az SZDSZ cserébe ragaszkodna miniszterei érinthetetlenségéhez.
Arra, hogy Medgyessy miképpen távozik a kormányrúdtól, több elképzelés létezik. Az egyik az, hogy ráveszik a lemondásra. A másik, hogy a parlament egyötödének támogatásával konstruktív bizalmatlansági indítványt nyújtanak be vele szemben. Az indítványban már meg kell nevezni az új kormányfőt. A bizalmatlansági indítvány elfogadásáról vagy elutasításáról egyszerű többséggel dönt a parlament.
A lapunknak név nélkül nyilatkozó politikusok közölték: azért kell megvárni a tavaszt, mert a költségvetés év végi elfogadása előtt semmiképpen nem lenne szerencsés Medgyessy távozása. – Majd ha már megvan a büdzsé, és a gazdasági mutatók is javulnak, jöhet Kiss Péter, aki dinamikus színrelépésével válthatja a népszerűségében és politikusi presztízsében is megkopott Medgyessy Pétert – fogalmazott egyik informátorunk.
*
Szerinte az MSZP-ben egyre inkább az a meghatározó vélemény, hogy a 2006-os választásoknak Szili Katalin pártelnökkel és Kiss Péter kormányfővel lehet eséllyel nekivágni.
Az MSZP elnökjelölést előkészítő bizottsága várhatóan szeptember 3-án konzultál a pártelnöki tisztségre jelölt személyekkel és október 5-én dönt arról, ki válhat hivatalos elnökjelöltté. Ezt Lendvai Ildikó frakcióvezető, a grémium vezetője közölte a testület tegnapi tanácskozása után. Addig is azt szeretnék, ha a jelentkezők nyilvános pártfórumokon számolnának be elképzeléseikről. A bizottság levelet küld az elnökjelölteknek, amelyben azt kérik, augusztus 25-ig nyilatkozzanak: vállalják-e a megmérettetést, s eddig kell írásba foglalniuk az MSZP jövőjével kapcsolatos elképzeléseiket is. Kedd délig 14 politikus kapott jelölést a pártszervezetektől: az már bizonyos, hogy Mesterházy Attila elnökségi tag és Mandur László budapesti elnök nem indul a pártelnöki tisztségért. Előzőleg Újhelyi István, Gyurcsány Ferenc és Kiss Péter már egyértelművé tette, nem száll ringbe.
Lendvai Ildikó a Nap-kelte című műsorban megerősítette: célszerűbbnek tartaná, ha a jövőben olyan személy lenne az MSZP elnöke, akinek nincs magas parlamenti vagy kormányfunkciója, „nincs értelme ugyanis a kormány szocialista részét megkettőzni, és kedden pártelnökségnek hívni, szerdán meg kormánynak”.
Tabajdi Csaba, az MSZP nemzetpolitikai tagozatának vezetője tegnap azt szorgalmazta, hogy amíg nincs az MSZP-nek új vezetése, addig ne legyen kormányátalakítás, mert annak az lenne az üzenete, hogy „nem a pártnak van kormánya, hanem a kormánynak pártja”.
A miniszterelnök tudatta: a MSZP azon vezetőivel ért egyet, akik szerint minél előbb meg kell hozni a döntést a kormányátalakításról, hogy ne legyen bizonytalanság. Medgyessy korábban azt mondta, hogy augusztus végén alakítja ki elgondolásait a változtatásról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.