Formálissá vált a döntések szintjén a demokrácia – fogalmaz Eörsi István az MTI-nek is eljuttatott levelében. Eörsi fő indítéka – mint írja – az volt, hogy Wekler Ferenc vissza nem térítendő költségvetési támogatásának ügyében a párt ügyvivői testülete – először a szabad demokraták történetében – arra az álláspontra helyezkedett, hogy a legalitás és a moralitás szférája egybeesik, vagyis ami törvényes, az egyben erkölcsös is.
Eörsi István korábban – bel- és külpolitikai fenntartásai ellenére – azért nem lépett ki a pártból, mert mint közölte: „Annyira megvetem a magyarországi jobboldal legtöbb vezetőjének és firkászának erkölcsi silányságát, gátlástalanságát és a magyar múlt legundorítóbb posványaiba süppedt korszerűtlenségét, hogy úgy éreztem: szükségem van arra, hogy szervezett keretek között is fellépjek ellenük. Az utolsó ügyvivői testületi üléssel azonban elkezdődött a párttörténet új korszaka, és ebben az új történetben már nem tudok részt venni.”
Kuncze Gábor szerint az SZDSZ ügyvivői testülete azt mondta, hogy Wekler Ferenc nem élt vissza a lehetőségekkel, hanem élt a lehetőségekkel, morális kérdésekben viszont nem foglalt állást. A pártelnök tudomásul veszi az író döntését.
Ismeretes, a Mórágyon jelentős szőlőterületekkel bíró Wekler Ferenc 270 millió forintos vissza nem térítendő állami támogatást kapott az agrártárcától szőlőtelepítésre, ráadásul maga az SZDSZ-es politikus is szorgalmazta, hogy a mórágyi szőlővidék kerüljön a szekszárdi borvidékhez. Ez utóbbiról a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának véleményét nem kérték ki, amely nem is támogatja a változást.
Legutóbb 2002 nyarán távozott a pártból az SZDSZ két alapítója: Kis János filozófus, aki 1991 novemberéig a párt elnöke volt, valamint Hack Péter képviselő, de korábban már elhagyta a pártot Tamás Gáspár Miklós is.
A következő három évre szóló bérmegállapodás is azt jelzi, hogy középtávon is javul a tervezhetőség a gazdaságban