Akinek a Vajdaság autonómiája a választások legfőbb tétje, az egy külön párttömörülésre, a Vajdasági Szövetségre (VSZ) szavazhat, ám a VSZ csupa apró, jelentéktelen pártocskából, civil szervezetből áll, az egyetlen nagyobb közöttük éppen a Csanak népszerűségében megtépázott Vajdasági Szociáldemokrata Ligája (VSZL). Ez is utal arra, hogy mennyire nem vonzó az autonómia eszméje az összetételében megváltozott vajdasági lakosság körében. Ezt a szövetséget Csanak neve fémjelzi.
Tulajdonképpen Borisz Tadics demokratái szedték szét a babaruhát, Csanakékkal felbontva a vajdasági hármas koalíciót. Nem tetszett nekik Csanak szélsőségesnek minősített retorikája. Ám ez inkább ürügy. Az igazi ok abban keresendő, hogy a VSZL már nem hoz annyi szavazatot, hogy megérné vele a választási együttműködés. Kaszáék pedig nem a ligával, hanem a demokratákkal kötöttek stratégiai együttműködési megállapodást. Pedig a szerbiai parlamenti választásokon a Demokrata Párt (DS) csúnyán cserbenhagyta a Vajdasági Magyar Szövetséget (VMSZ). Most Csanakék maradtak egyedül, akik a kicsi szervezeteket – „az autonomista és polgári pártokat” – gyűjthették csak maguk köré. E pártok között azonban nincsenek az Iszakov vezette Vajdasági Reformisták, sem az ugyancsak ismertebb, Veszelinov-féle Vajdaság Koalíció.
Miközben a demokratikus oldal átrendeződik – értsd: tovább aprózódik –, a nagy ambíciókkal kampányoló radikálisok a Vajdaságban is hatalomra törnek. A korábbi jó választási eredményeik a tartományban indokolttá teszik a félelmeket, hogy kormányra kerülnek.
Az Ágoston András vezette Vajdasági Magyar Demokrata Párt azt szorgalmazza, hogy a választásokon egy magyar koalíció induljon. E párt szerint egy ilyen magyar öszszefogást követel meg a jelenlegi helyzet – a magyarellenes atrocitások, de a választási jogszabályban rögzített hátrányos megkülönböztetés is. A Páll Sándor-féle Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége is elfogadhatatlannak tartja a kisebbségek számára az új (kombinált többségi és részarányos) választási rendszert az ötszázalékos parlamenti küszöbbel. Erről a DS, a VMSZ és a VSZL állapodott meg. Azzal vádolták meg a VMSZ-t, hogy a demokraták segédcsapatává váltak, s Kaszáék így akarják a vajdasági politikai színtérről eltávolítani vetélytársaikat, miközben nyilvánosan le kell mondaniuk nemcsak a magyar perszonális autonómiáról, hanem a Vajdaság autonómiájáról is. Ahelyett, hogy a magyar pártok – a magyar szavazatokat begyűjtve – együtt küzdjenek a perszonális autonómiáért, a VMSZ megelégszik a belgrádi párt segédcsapatának a szerepével, hangzanak a vádak Kasza ellen, aki „a magyarok helyett a szerbeket választotta”. A „DS oldalvizein evező” VMSZ azonban elég erősnek érzi magát ahhoz, hogy ne válaszoljon az egységes magyar választási koalíció létrehozására vonatkozó kezdeményezésre.

Egészen elképesztő dolog derült ki Sztálinról, a hidegvérű diktátorról