Vajdasági helyezkedés

A szeptember 19-i vajdasági parlamenti választások előtt teljesen átformálódik a tartomány politikai térképe. A két régi partner – a Nenad Csanak-féle Vajdasági Szociáldemokrata Liga és a Kasza József vezette Vajdasági Magyar Szövetség – már külön utakon jár, mindkettő másutt keresett és talált szövetségest.

Sebestyén Imre
2004. 08. 03. 16:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Akinek a Vajdaság autonómiája a választások legfőbb tétje, az egy külön párttömörülésre, a Vajdasági Szövetségre (VSZ) szavazhat, ám a VSZ csupa apró, jelentéktelen pártocskából, civil szervezetből áll, az egyetlen nagyobb közöttük éppen a Csanak népszerűségében megtépázott Vajdasági Szociáldemokrata Ligája (VSZL). Ez is utal arra, hogy mennyire nem vonzó az autonómia eszméje az összetételében megváltozott vajdasági lakosság körében. Ezt a szövetséget Csanak neve fémjelzi.
Tulajdonképpen Borisz Tadics demokratái szedték szét a babaruhát, Csanakékkal felbontva a vajdasági hármas koalíciót. Nem tetszett nekik Csanak szélsőségesnek minősített retorikája. Ám ez inkább ürügy. Az igazi ok abban keresendő, hogy a VSZL már nem hoz annyi szavazatot, hogy megérné vele a választási együttműködés. Kaszáék pedig nem a ligával, hanem a demokratákkal kötöttek stratégiai együttműködési megállapodást. Pedig a szerbiai parlamenti választásokon a Demokrata Párt (DS) csúnyán cserbenhagyta a Vajdasági Magyar Szövetséget (VMSZ). Most Csanakék maradtak egyedül, akik a kicsi szervezeteket – „az autonomista és polgári pártokat” – gyűjthették csak maguk köré. E pártok között azonban nincsenek az Iszakov vezette Vajdasági Reformisták, sem az ugyancsak ismertebb, Veszelinov-féle Vajdaság Koalíció.
Miközben a demokratikus oldal átrendeződik – értsd: tovább aprózódik –, a nagy ambíciókkal kampányoló radikálisok a Vajdaságban is hatalomra törnek. A korábbi jó választási eredményeik a tartományban indokolttá teszik a félelmeket, hogy kormányra kerülnek.
Az Ágoston András vezette Vajdasági Magyar Demokrata Párt azt szorgalmazza, hogy a választásokon egy magyar koalíció induljon. E párt szerint egy ilyen magyar öszszefogást követel meg a jelenlegi helyzet – a magyarellenes atrocitások, de a választási jogszabályban rögzített hátrányos megkülönböztetés is. A Páll Sándor-féle Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége is elfogadhatatlannak tartja a kisebbségek számára az új (kombinált többségi és részarányos) választási rendszert az ötszázalékos parlamenti küszöbbel. Erről a DS, a VMSZ és a VSZL állapodott meg. Azzal vádolták meg a VMSZ-t, hogy a demokraták segédcsapatává váltak, s Kaszáék így akarják a vajdasági politikai színtérről eltávolítani vetélytársaikat, miközben nyilvánosan le kell mondaniuk nemcsak a magyar perszonális autonómiáról, hanem a Vajdaság autonómiájáról is. Ahelyett, hogy a magyar pártok – a magyar szavazatokat begyűjtve – együtt küzdjenek a perszonális autonómiáért, a VMSZ megelégszik a belgrádi párt segédcsapatának a szerepével, hangzanak a vádak Kasza ellen, aki „a magyarok helyett a szerbeket választotta”. A „DS oldalvizein evező” VMSZ azonban elég erősnek érzi magát ahhoz, hogy ne válaszoljon az egységes magyar választási koalíció létrehozására vonatkozó kezdeményezésre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.