Kolozsváron át Oszama bin Ladenig

Közel húsz évet töltött Romániában az az arab származású férfi, akit az al-Kaidával fenntartott kapcsolatai miatt vettek őrizetbe nemrég az Egyesült Államokban. Khaled Matarról kiderült, jelentős logisztikai támogatást nyújtott Oszama bin Laden terroristáinak a 2001. szeptember 11-i terrortámadás végrehajtásához. A palesztin férfi kolozsvári pilótaiskola alapítását is tervezte.

2004. 09. 17. 18:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Habár az amerikai hatóságok már a New York-i ikertornyok elleni öngyilkos merénylet óta üldözték Khaled Matart, az FBI-nak mégis csak az elmúlt napokban sikerült letartóztatnia a nemzetközi terrorhálózattal együttműködő palesztin származású férfit. A 43 éves, román állampolgársággal is rendelkező üzletembert többek között azzal gyanúsítják, hogy tetemes anyagi és logisztikai támogatást nyújtott az al-Kaida terrorszervezetnek a Világkereskedelmi Központ épületei elleni merénylet megvalósításához. Matar letartóztatása talán Romániában keltette a legnagyobb megdöbbenést, hiszen az arab férfi közel húsz évet töltött Kolozsváron és Bukarestben. Az Izraelben tehetős palesztin család legkisebb gyermekeként született Khaled Matar a nyolcvanas évek elején diákként, egyiptomi útlevéllel került Romániába a Nicolae Ceausescu exdiktátor és Jasszer Arafat közötti barátság jóvoltából. Tanulmányait a kolozsvári Babes–Bolyai Tudományegyetem jogi karán végezte (sőt ugyanitt 1994-ben ledoktorált), és az akkoriban háromezer fősre becsült kincses városi arab egyetemista közösség leggazdagabb tagjaként tartották számon. A kommunista hatalom nyújtotta védőernyő oltalma alatt kávéval, cigarettával, külföldi szeszes italokkal üzletelt. Az 1989-es romániai rendszerváltás után ő nyitotta Kolozsváron az első valutaváltó irodát, de számos zálogházat, ékszerboltot is működtetett. Egy időben a város repülőterének vezetőségétől afelől érdeklődött, miként hozhatna létre pilótaiskolát Erdélyben. Matar kétszer házasodott, első felesége a magyar nemzetiségű Hunyadi Magdolna volt.
A román titkosszolgálatok hamarosan rájöttek, hogy vállalkozásain, valamint a szintén általa alapított román–arab egyetemen keresztül Matar tulajdonképpen az arab világ terroristáinak pénzét mosta tisztára, sőt tucatnyi arabot juttatott ki hamis papírokkal Amerikába. Bukarestben is voltak vállalkozásai, ám mivel cégei háza táján jelentős pénzügyi-gazdasági kihágások kerültek napvilágra, az üzletember ellen adócsalás és okirat-hamisítás miatt vizsgálatot indítottak. Romániai tevékenységét bukaresti titkosszolgálati források szerint sokáig a Palesztin Felszabadítási Szervezet koordinálása mellett fejtette ki, azt azonban egyelőre nem tudni, mikor került kapcsolatba az Oszama bin Laden vezette al-Kaidával. A férfi 1999-ben hagyta el végleg az országot, és az Egyesült Államokban telepedett le. Noha a román hatóságok már korábban nemzetközi körözést adtak ki ellene, csupán a New York-i terrortámadás után került az FBI célkeresztjébe. Az FBI bukaresti irodája egyelőre nem erősítette meg Matar letartóztatásának hírét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.