Megválasztása után Markó közölte: kampánya során a román többséggel folytatandó párbeszéd mellett az erdélyi magyarság autonómiájának kivívására kívánja fektetni a hangsúlyt.
A mintegy tíz lehetséges államfőjelölt között azután merült fel határozottabban az RMDSZ elnökének neve, hogy Frunda György szenátor közölte, harmadjára már nem vállalja el a tisztséget. Korábban Markó úgy vélekedett: nem lenne szerencsés, ha szövetségi elnökként szállna harcba az államfői székért, ám erőteljesen lobbizott jelölése mellett. Az RMDSZ operatív tanácsa és a területi elnökök testülete már az SZKT-ülést megelőző napon Markó mellé állt. Így szombaton a másik két javasolt, Eckstein-Kovács Péter szenátor és Tokay György képviselő is visszalépett Markó javára.
*
Ugyancsak egyhangúlag fogadta el az RMDSZ miniparlamentje a szövetség Párbeszéd az autonómiáért című választási programját. A szövetség szerint van lehetőség arra, hogy kialakítsák a romániai magyarság kulturális autonómiájának teljes jogi keretét, ami azt jelentené, hogy a kisebbségi közösségek és szervezetek jogállását szabályozó törvénnyel létrehozzák többek között az oktatási és művelődési intézmények működését felügyelő kisebbségi önkormányzatokat. A közösség közigazgatási-területi autonómiájával kapcsolatban Markó Béla kifejtette, ennek megvalósításához az elmúlt években közelebb került az erdélyi magyarság, ám helytelenítette a Székely Nemzeti Tanácsnak a Székelyföld területi autonómiája érdekében kezdeményezett népszavazási javaslatát. Az RMDSZ elnöke a hét végén üzent a rivális erdélyi magyar szervezetnek, a Magyar Polgári Szövetségnek is, amely – mint ismert – közös összmagyar belső választások megszervezését szorgalmazza. Markó közölte, az RMDSZ őszi előválasztása jóval nyitottabb lesz az eddigieknél, amelyen nemcsak RMDSZ-tagkönyvvel, hanem magyarigazolvánnyal is lehet szavazni, így ezen bárki részt vehet. „Ezt a lehetőséget felajánljuk az RMDSZ-en kívüli alternatív szerveződéseknek, a nemzeti tanácsoknak és a Magyar Polgári Szövetségnek is” – hangsúlyozta az RMDSZ elnöke.
Szász Jenő MPSZ-elnök úgy véli, az RMDSZ azért állított önálló államfőjelöltet, hogy csak a választások második fordulójára derüljön ki: Markóék tulajdonképpen Adrian Nastasét, a román kormánypárt jelöltjét támogatják. „Számomra nyilvánvaló volt Markó Béla indítása. Ugyanis a PSD iránti hűségében Markó nem merte másra bízni a tisztséget, hiszen kétséges, hogy például Eckstein-Kovács Péter szenátor minden feltétel nélkül a szociáldemokraták és nem az ellenzék jelöltje felé irányította volna a rá adott szavazatokat” – nyilatkozta lapunknak Szász Jenő.
Bizonytalan a 2007-es integráció? Spekulációnak nevezte tegnap Vasile Puscas, Románia EU-főtárgyalója azokat a híreszteléseket, miszerint módosulhat az ország uniós csatlakozásának menetrendje. Az utóbbi eshetőséget Günter Verheugen, az Európai Bizottság bővítési biztosa vetette fel. Szerinte bár Bukarest nyomást gyakorol Brüsszelre a tárgyalások idei lezárása, valamint a 2007-es integrációja érdekében, „nem lenne katasztrófa”, ha a csatlakozási tárgyalások 2005-ben is folytatódnának. Minderre az Európai Parlament több képviselője is rátett egy lapáttal, mondván: változtatni kellene az EU jelenlegi álláspontján, miszerint Romániának Bulgáriával egy időpontban kell csatlakoznia. Mircea Geoana román külügyminiszter – aki az ügyben azonnal felvette a kapcsolatot Bernard Bottal, az EU soros elnökségét ellátó Hollandia külügyminiszterével – ugyancsak leszögezte, hogy Bukarest tartani tudja az uniós menetrendet, vagyis idén lezárja a csatlakozási tárgyalásokat, jövőre aláírja a szerződést, 2007-ben pedig az EU tagja lesz. (R. Sz.)