Történetének legnagyobb válságán megy keresztül a tizenöt éve szabad romániai média, mivel az írott és elektronikus sajtót gazdasági és politikai szempontból egyaránt cenzúrázni próbálják. A többek között a novemberi parlamenti választások közeledtével magyarázható nyomásgyakorlás az utóbbi időszakban annyira elviselhetetlenné vált, hogy a főleg politikai indíttatású beavatkozás miatt két bukaresti napilap szerkesztőségének munkatársai fellázadtak a tulajdonosok ellen. A sajtópaletta két legtekintélyesebb ellenzéki lapja, a Romania Libera és az Evenimentul Zilei újságírói azt kifogásolják, hogy külföldi tulajdonosaik durván beavatkoznak az újságok szerkesztési módszerébe, emellett csökkenteni akarják a kormányzó Szociáldemokrata Pártot (PSD) bíráló anyagok számát. Az 1877-ben alapított, 72 ezer példányban megjelenő Romania Libera emiatt hétfői címoldalát kizárólag a tulajdonosi cenzúra elleni, Ez a legsötétebb nap című tiltakozó közleménnyel töltötte meg, amelyben tételesen sorolja a szerkesztőségnek kiadott útmutatásokat. Petre Mihai Bacanu főszerkesztő – akit Ceausescu exdiktátor börtönbe záratott a nyolcvanas években – nyilvánosságra hozta, hogy a német Westdeutsche Allgemeine Zeitung (WAZ) befektetői kikötötték, a politikai és szociális témájú cikkek rovására bulvártartalmú írásokkal kell megtölteni a lapot, és minél több pozitív kicsengésű anyagot várnak a hírlapíróktól. A tulajdonosok a kormányzó szociáldemokraták bírálatát sem nézik jó szemmel, és felelősségre vonták a bukaresti főszerkesztőt: miért illetik éles kritikával például Ion Iliescu államfőt, akiért a televíziók híradásai szerint „rajong” a román nép. Nem mellékes, hogy
a WAZ esseni lapkiadójában – amelynek székháza előtt ma tüntetni készülnek a román újságírók – éppen a Német Szociáldemokrata Párt bír többségi részesedéssel. Sőt a WAZ sajtótröszt igazgatója nem más, mint Bodo Honbach, az egykori balkáni stabilitási paktum koordinátora, akivel Adrian Nastase román kormányfő rendszeresen vadászik.
Hasonló tulajdonosi nyomás nehezedik a kormánypártot legélesebben bíráló Evenimentul Zilei gárdájára is, amely a Ringier médiabirodalom tagja. A 91 ezres példányszámú lap esetében a kormánypárt odáig ment, hogy – a főszerkesztő szerint – bepanaszolta a svájci tulajdonosnál a lap vezetőségét.
Romániában – ahol immár a lapok is kemény gazdasági és politikai ellenőrzés alatt állnak – nem ez az első eset, hogy a hatalom a „saját szája íze” szerint próbálja cenzúrázni a sajtót. Nemrég azért mondott le az Europa FM kereskedelmi rádió hírszerkesztőségének igazgatója, valamint főszerkesztője, mert a csatorna tulajdonosai ki akartak cenzúrázni bizonyos híreket. Tavaly a PSD-nek a BBC román nyelvű adását sikerült „legyűrnie” azáltal, hogy menesztették a csatorna független bukaresti műsorvezetőjét.
A cenzúrabotrány pikantériája, hogy az ügy immár a román parlament elé került, miután a szenátus kulturális szakbizottságának tagjai meghallgatták a Romania Libera főszerkesztőjét a sorozatos nyomásgyakorlásról. Sőt, a testület egyik ellenzéki tagja a plénum előtti felszólalásában felszólította az újságok külföldi tulajdonosait: hagyjanak fel a lapok politikai befolyásolásával. A román kormány ugyanakkor leszögezte, a konfliktust a tulajdonos és a munkavállaló közötti nézeteltérésnek tekinti.
Kitört a médiaháború. A romániai sajtóra nehezedő nyomás apropóján háború tört ki a bukaresti médiában. Az összetűzést Cristian Tudor Popescu főszerkesztőnek a baloldali Adevarulban megjelent vezércikke váltotta ki, amelyben a cikkíró – a Román Sajtóklub elnökeként – azzal vádolta a konkurens Evenimentul Zilei vezetőjét, hogy faképnél hagyta tiltakozó kollégáit. Tegnapi számában az Evenimentul Zilei nyilvánosságra hozta, hogy az Adevarul több százezer eurós állami hirdetésekhez jutott az elmúlt években a lap főszerkesztője és Adrian Nastase miniszterelnök közötti megegyezésnek köszönhetően. (R. Sz.)