Nyereséges napot könyvelhettek el tegnap a nemzetközi tőkepiacok. Igaz, hogy a Nikkei 225 index kurzusa csupán 0,18 százalékkal nőtt, de az európai parketteken a korrekció gyümölcsöző volt a befektetőknek. A japán tőzsdén azért javult csak minimálisan a tőzsdemutató, mert újabb földrengéseket jósoltak a geográfusok, sőt Tokiótól északra ismét rengés rázta meg a délkelet-ázsiai szigetet. A növekedési irányt erősítette viszont, hogy a harmadik legnagyobb japán autógyártó cég, a Honda üzemi eredménye 9,2 százalékkal, 172,93 milliárd jenre nőtt a szeptemberrel zárult második üzleti negyedévben, miközben az elemzők csupán 155,1 milliárd jenre számítottak. A járműgyártó közölte, hogy a várakozásokat meghaladó éves üzleti eredményt fog elérni
Az európai parketteken erőteljes, egy százalék feletti javulást mutattak a tőzsdemutatók, a DAX-, az FTSE-, a CAC- és a MIB-indikátorok javulását a mérséklődő olajárak, valamint a napokban nagyobb veszteségek elszenvedését követő korrekció okozta.
Pirosban nyitottak tegnap az amerikai tőzsdemutatók, a befektetőket nem érdekelte, hogy az európai piacokon kedvező hangulat uralkodott, sőt a kereskedés első félórájában az sem foglalkoztatta a spekulánsokat, hogy a Procter and Gamble (P&G) 14 százalékkal növelte adózott eredményét a szeptemberrel végződött első negyedévben. A P&G adózott eredménye kétmilliárd dollár, részvényenként 73 cent volt az első negyedben, az egy évvel korábbi 63 centtel szemben. A tengerentúli pesszimizmust az okozta, hogy az ATA tizedik legnagyobb amerikai légitársaság csődeljárást kezdeményezett maga ellen. A chapter 11 (csődtörvény paragrafusa) eljárást maga ellen alkalmazó AirTran Airways közölte, hogy a kihasználatlan kapacitások, a magas kerozinárak, a hurrikánok hatása és az olcsóbbá váló jegyárak miatt fizetésképtelensége küszöbére jutott.
Pesten a nyitást követően még nem látszódott, hogy a BUX követi a nemzetközi trendeket, de a déli harangszót követve az index kezdett javulni, s végül 127,36 ponttal előző szintje felett, 13075,66 ponton akadt meg, ami egyben történelmi csúcsát is jelentette. A forgalom megközelítette a 12,3 milliárd forintos szintet, a legnagyobb érdeklődés a történelmi csúcsra emelkedő OTP- és a szintén javuló árú Mol-papírok iránt volt. Az OTP kurzusa 2,2 százalékkal, 4650 forintra ugrott, a Mol 80, a Richter 450 forinttal értékelődött fel. A BorsodChem 11 forinttal, az FHB 175 forinttal, az EGIS 2,1 százalékkal erősödött.
Orbán Viktor: 2024 egy percben