Kovács az atomlobbi embere lehet

Felajánlotta segítségét az Energia Klub Kovács Lászlónak az energetikai kérdések alaposabb ismeretének elsajátításában. A Védegylet pedig nyilatkozatot juttatott el az Európai Parlamenthez, amelyben az áll: „elnézést kérünk az Európai Parlamenttől és az Európai Unió polgáraitól az országunkat képviselő új energetikai biztos fellépéséért”.

2004. 10. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Levelet ír az Energia Klub (EK) Kovács László külügyminiszternek, hogy felajánlja minden tudását az energetikai és környezetvédelmi szakmai ismeretek elmélyítésében – közölte lapunkkal Ámon Ada, a szervezet vezetője. Több magyar zöldszervezet emellett közös nyilatkozatot adott ki, mert az Európai Unió szakemberei is megdöbbentek azon, hogy a magyar energetikai biztosjelölt mekkora tájékozatlanságról tett tanúbizonyságot a meghallgatásakor.
Mint arról beszámoltunk, az Európai Parlament (EP) zöld- és szabadelvű frakciója közös sajtónyilatkozatban fogalmazta meg aggályait Kovács László inkompetenciája miatt. A kijelölt energiaügyi biztos meghallgatására reagálva a zöldek vezérszónokai, Claude Turmes (Luxemburg) és Rebecca Harms (Németország) úgy nyilatkoztak: „Kovács László meghallgatása sértő volt az EP-re nézve. Teljességgel képtelenség, hogy a jövőbeli biztost ilyen felkészületlenül érjék a feltett kérdések. Válaszaiban képtelen volt felvázolni az európai energiapolitika jövőjét, mint ahogy nincs birtokában az alapvető ismereteknek sem a meghatározó technológiákat illetően. Ilyen megvilágításban egyértelmű, hogy Kovács a szén- és az atomlobbi könynyű játékszerévé fog válni, és nem alkalmas erre a feladatra.”
Kovács bemutatkozását hasonlóan értékelték a néppárti képviselők és a magyar zöldszervezetek is. Szerintük a legfájóbb pontja a bemutatkozásnak az volt, amikor a külügyminiszter szóhasználatából kiderült, hogy szinte semmit nem ért abból, amiről beszél. Többször használta például a „megújítható energia” kifejezést a „megújuló energia” helyett, de számos kijelentésén élcelődnek azóta az európai szaklapok is.
Ámon Ada képtelenségnek nevezte, hogy egy ilyen felkészületlen és hozzáértést nélkülöző biztosa legyen egy stratégiai szektornak. Szerinte ez nemcsak Európa szempontjából veszélyes, hanem rontja az ország megítélését is. A környezetvédő úgy tartja, Kovács László már az első felszólalásaiban elárulta, hogy felhasználható bizonyos célokra, hiszen megalapozatlanul, tényként közölte, amit „a magyarországi atomlobbi diktált”. A szakbizottság előtt ugyanis kijelentette, hogy Magyarországon az ország energiaszükségletének negyven százalékát előállító paksi atomerőműnek nincs alternatívája. Az EK szerint azonban Magyarország az erőmű nélkül is képes lenne biztonságosan energiát szolgáltatni, tekintettel az ország nagy mennyiségű kapacitástartalékára. Hosszú távon a korszerűbb technológiákat kellene előtérbe helyezni, de ezeket a leendő európai biztos feltehetőleg nem is ismeri – jelentette ki az EK vezetője.
Ámon Ada úgy tartja, az egyik legnagyobb gondot az jelenti, hogy a biztosjelöltnek nincs jövőképe, egyelőre nem tudni, mit akar elérni, hiszen be is vallotta, hogy nem képes szakértőként tevékenykedni a pozíciójában, csak politikusként. Az Energia Klub szerint ez azt eredményezheti, hogy nem is veszi majd észre, hogyan súlyosbítja Európa környezeti gondjait.
Brüsszeli információk alapján Kovács olyannyira nem ért az energetikához, hogy az előre megfogalmazott bizottsági kérdésekre is az atomlobbistaként emlegetett François Lamoureux fogalmazta meg a válaszait, és egyelőre az elődje jobbkezeként emlegetett francia szakértő „dolgozik helyette”.
Nagy kérdésnek tartja Lukács András, a Levegő Munkacsoport vezetője is, hogy mennyire látja át Kovács László, mivel képviselheti leginkább Európa érdekeit az energetikai biztosi poszton. Az EU új energiapolitikájában ugyanis a hatékonyság, a takarékosság, illetve a környezet védelme a leghangsúlyosabb, és ennek külső költségeit rá kívánják terhelni az energia előállítóira. Mivel ezek az elvek nem jelentek meg a Kovács László által elmondottakban, kérdéses, hogy a politikus mennyire válhat az ipari lobbik foglyává az elkövetkezendő években – véli Lukács András.
A Védegylet pedig nyilatkozatot juttatott el az Európai Parlamenthez, amelyben az áll: „elnézést kérünk az Európai Parlamenttől és az Európai Unió polgáraitól az országunkat képviselő új energetikai biztos fellépéséért, aki az energiapolitika alapvető összefüggései és különösen a megújuló energiaforrások tekintetében ijesztően járatlannak mutatkozott”. A hazai zöldombudsmani poszt megteremtéséért már több éve küzdő szervezet úgy érvelt: őszintén sajnálják és helytelenítik Kovács László egyoldalú és túlzott elkötelezettségét az energiaszektor liberalizálása mellett, mert meggyőződésük, hogy az európai energiapolitikának nem ez a legfontosabb kérdése, hanem az, hogy miként alakítható ki a társadalmilag elfogadott és ökológiailag fenntartható energiagazdálkodás intézményrendszere.
„Alapvetően jól helytállt Kovács László a meghallgatásán” – közölte Hegyi Gyula a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában. Szerinte azért támadták meg a zöldek az MSZP elnökét, „mert nem volt hajlandó kijelenteni, hogy az öszszes atomerőművet bezáratja Európában”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.