Újságírók gerillaharca

Újabb vádak érik a bukaresti hatalmat a romániai sajtóra gyakorolt politikai nyomásgyakorlás miatt. Az ország két legtekintélyesebb napilapjánál kitört botrány után immár az Európai Unió is elmarasztalta Romániát a sajtószabadság sebezhetősége okán, ráadásul Bukarest Strasbourgban is fekete pontot kapott azáltal, hogy felmentettek két, korábban börtönbüntetésre ítélt román újságírót.

2004. 10. 08. 18:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Továbbra sem csitultak a kedélyek Románia két legellenzé-kibb napilapjának háza táján, ahol nemrég a politikai cenzúrakísérlet miatt tört ki a nézeteltérés a szerkesztőségek tagjai és a tulajdonosok között. A svájci Ringier tulajdonában lévő Evenimentul Zilei és a német WAZ által kiadott Romania Libera újságírói hasonló vádakat fogalmaznak meg a két sajtótröszttel szemben: politikai nyomást gyakorolnak a lapokra a bulvárosodás érdekében, és „kormánypártbaráttá” próbálják faragni a kiadványokat. A számos romániai és nemzetközi civil szervezet által aggodalommal kísért konfliktus miatt – a tulajdonosok nyomásának engedve – „önként” távozni kényszerült az Evenimentul éléről Cornel Nistorescu lapigazgató. A jelenlegi szociáldemokrata kormányt vehemensen bíráló lap hatvan munkatársa emiatt nyílt levelet jelentetett meg, amelyben arra figyelmeztetnek, hogy az igazgató eltávolítása komoly veszélybe sodorja a lap függetlenségét, továbbá szerintük a Ringier médiacsoport tulajdonképpen az újság szerkesztéspolitikájába kíván beavatkozni. Nehezíti a helyzetet, hogy az igazgatói tisztség várományosai között megjelent a román szociáldemokratákkal kokettáló Ion Cristoiu publicista neve, akinek esetleges kinevezése ellen az újságírók máris hevesen tiltakoznak. A Romania Libera gárdája eközben valóságos gerillaharcot folytat a német tulajdonossal, a Westdeutsche Allgemeine Zeitunggal, és a lap hasábjain felváltva jelennek meg a két fél egymást bíráló állásfoglalásai.
Románia jelenleg a legroszszabb pozícióban található a sajtószabadság terén az újdonsült EU-tag, illetve tagjelölt országok között a Freedom House szervezet szerint. Az elmarasztaló osztályzatot tetézi, hogy a strasbourgi Emberjogi Bíróság nemrég elmarasztalta Bukarestet két román újságíró ügyében, akik 1998-ban fordultak a nemzetközi törvényszékhez. Cornel Sabou és Dan Parcalab hírlapírókat 1997-ben marasztalta el a román igazságszolgáltatás a nagybányai törvényszék elnökének feltételezett rágalmazása miatt: előbbit tíz hónap börtönbüntetésre és tetemes pénzbírságra, utóbbit pedig „csak” pénzbüntetésre ítélték. A strasbourgi bírák azonban úgy ítélték meg, hogy a román hatóságok megsértették a szólásszabadsághoz, illetve a magánélethez való jogot a sajtósokkal szemben, és emiatt több ezer eurós kártérítésre kötelezték az államot.
Becslések szerint az idén legkevesebb 29 újságírót fenyegettek meg vagy vertek meg Romániában. Többek között az újságírókat ért atrocitások miatt fogalmazta meg Romániával szembeni elmarasztaló véleményét Brüsszel is az EU idei országjelentésében. A dokumentumban az áll, hogy a nagy sajtótrösztöknek és magánkézben lévő tévétársaságoknak az állammal szembeni eladósodása a média függetlenségének elvesztéséhez, öncenzúrához vezethet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.