A cukorreform megosztja az uniót

Magyarország is csatlakozott ahhoz a közel egy tucat EU-tagállamhoz, amely hivatalosan a cukorreform egy évvel történő elhalasztását kezdeményezte. A tervezett cukorreform megosztja az uniót, a cukorrépa-termelésben az érdekelt tagországok a mérsékeltebb bevezetés mellett vannak, míg mások radikálisabb változásokat sürgetnek. A kérdésről hétfőn tárgyalt a mezőgazdasági miniszterek tanácsa is, ahol Németh Imre agrárminiszter kifejtette, az unióban üzleti alapokra helyezik a cukorszektort, vagy figyelembe veszik a vidékfejlesztés szükségleteit.

Nagy Ottó
2004. 11. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Részletekbe menő vitát tartott hétfőn az uniós cukorrendtartás tervezett reformjáról a mezőgazdasági miniszterek tanácsa – tájékoztatott a Bruxinfo. A vitán a tagállamok két táborra szakadtak, a radikálisok legmarkánsabb képviselője Svédország volt, amely kevésnek tartotta az Európai Bizottság által elképzelt reformokat, s a versenyképesség javítását szem előtt tartva, a cukorágazatra fordított támogatások jelentős részének más célokra való átirányítását sürgette. A másik tábor tagjai, amelyek közé Magyarország is tartozik, egyetértettek a cukorszektor megreformálásával, de mérsékeltebb változtatások hívei. Németh Imre agrárminiszter elmondta, hogy hazánk is aláírta azt az Olaszország által előkészített nyilatkozatot, amelyben vagy tíz tagország amellett érvel, hogy a reformokat 2005 közepe helyett csak 2006. július elsején vezessék be, s a javasolt kettő helyett három lépésben vezessék be a cukorkvóták és -árak csökkentését.
A magyar kormány azt is fontosnak tartja, hogy a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) cukortámogatásokkal való paneljének lezárása előtt ne szülessen konkrét döntés a reformokról – nyilatkozta Németh Imre, aki hangsúlyozta: hazánk támogatja a termelési kvóták és az árak csökkentését, de csak olyan mértékig, amely mellett még fennmaradhat a jövedelmező gazdálkodás. Magyarország a termelőket az árcsökkentésből származó bevételveszteségekért kárpótló hatvanszázalékos kompenzációt is kevesli, s ehelyett százszázalékos kompenzációra tart igényt. (A közvetlen kifizetések mértékét tekintve egyébként a cukorreformnál első ízben nem lenne különbség a régi és az új tagállamok között.)
Hazánk az A és a B kvóta összevonásával s a termelés csökkentésével sem ért egyet. Azon a véleményen van, hogy a csökkentésnek a B, vagyis az exportkvótát kellene érintenie, hiszen a reform során a vidékfejlesztés szempontjait is kellően figyelembe kellene venni. Németh miniszter a kvóták országok közötti átcsoportosítását is elutasítja, mert – mint a Bruxinfo kérdésére megjegyezte – az elképzelést az egész reform elveivel ellentétesnek tartja. – Vagy teljesen üzleti alapokra helyezzük a cukorszektort, s akkor elősegítjük a termelés hatékonyabban termelő területeken való koncentrációját, vagy figyelembe vesszük a vidékfejlesztés szükségleteit is – hangsúlyozta az agrártárca vezetője.
– Magyarország a cukorintervenció fenntartásában is érdekelt, s azért fog küzdeni, hogy kvótaemelést érjen el az izoglükóz-termelők számára – tette hozzá Németh Imre. Diplomáciai források emlékeztetnek rá, hogy az Európai Bizottság valamikor a jövő év első felében terjeszti elő a cukorrendtartás reformjáról szóló rendelettervezetet, amelyről előreláthatólag a 2005 második felében esedékes brit elnökség idején születhet megállapodás. A tét nagyságát jól mutatja, hogy az agrárminiszteri ülés idején is európai cukortermelők tüntettek a tervezett reformok ellen.
Annak idején a hazai cukorrépa-termelők is megdöbbenve fogadták a reformtervezetet, mert a várható támogatások kapcsán mindenki a csatlakozás egyértelmű nyerteseiként beszélt róluk. A reformmal kapcsolatos szakmai értékelések pedig úgy hangzottak, hogy az új tagországok termelői eleve hátrányos helyzetből indulnak a régi tagok termelőivel szemben, ez a különbség azonban kiegyenlíthető lett volna.
Ezért nem kértünk többek között derogációt, bízva abban, hogy a magasabb árakat tartalmazó uniós cukorrendtartás segítségével a hazai cukoripar megerősödhet, felzárkózhat, s nyugodtabban várhatja a 2008–2009 táján amúgy is esedékes cukorreformot, miközben nemzeti kvótánkat szintén megőriztük volna. A szakma a nyáron beterjesztett elképzeléseket túl gyorsaknak és radikálisaknak tartotta, s jelezte, fennállhat a veszélye cukorkvótánk egy részének elveszítésének is, mégpedig azért, mert az EU el akarja tüntetni a B kvótát, s csak a 14,6 milliós A kvótát akarja meghagyni. Ha azonban lehetővé válna a kvóták tagországok közötti kereskedelme – ami miatt most Németh Imre tiltakozott –, vagy ezt a közös kvótát nem minden tagország, hanem csak hét-nyolc tagállam között osztanák fel, akkor az akár a hazai cukortermelés megszűnését is eredményezhetné. Ezért csak olyan reform fogadható el, amely lehetőséget ad az átlagos cukorrépa-termelők fennmaradására is.



Csökkentenék a kvótát. Az Európai Bizottság cukorreformra vonatkozó elképzelései között szerepel az intézményes támogatási (intervenciós) ár két lépésben, három év alatt tonnánkénti 632 euróról 421 euróra való csökkentése, amely az EU-ban jelenleg háromszorosa a világpiaci árnak, amit a bizottság egyharmaddal csökkentene. A felvásárlási ár, miként maga a felvásárlási mechanizmus is megszűnne, s egy referenciaár váltaná fel, amely alapul szolgálna a cukorrépa minimális árának rögzítéséhez és a magántárolás megkezdéséhez. A cukorrépa minimális ára (az az ár, amit a termelőnek a feldolgozók a cukorrépáért fizetni kötelesek) három év alatt két szakaszban is csökkenne. Az A és B kvótákat összevonnák (a fő különbség közöttük az illeték nagysága, ami a B-nél nagyobb), s a teljes termelési kvóta nagyságát 4 év alatt 2,8 millió tonnával csökkentenék (17,4 millió tonnáról 14,6 millió tonnára). A C kvóta megmaradna jelenlegi formájában. A termelőket az árcsökkentésből származó bevételveszteségekért a veszteség hatvan százalékáig kárpótolnák az erre a célra bevezetett és a termeléstől elválasztott közvetlen jövedelemtámogatásokkal, amelyek eddig nem léteztek a cukorágazatban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.