A forradalmak virágai

Egyre költőibb elnevezéseket kapnak Kelet-Európa békés forradalmai. Az 1989-es „bársonyost” követte Belgrádban a „sétáló”, Tbilisziben „rózsás”, most Kijevben „gesztenyés”. Ez utóbbiakat elemzők szerint az is összeköti, hogy jól előkészített amerikai marketingstratégiákra épülnek.

2004. 11. 29. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A forradalmaknak kezdettől fogva megvannak a maguk szimbólumai. A francia forradalmárok a bonnet rouge-t, a piros sapkácskát viselték, az orosz bolsevikok vörös szalagot vagy szegfűt tűztek a gomblyukukba, vagy 1918-ban a Károlyi Mihály nevéhez kapcsolódó magyarországi változások az „őszirózsás” elnevezést kapták, idézi a múltat összeállításában a BBC.
Kijev és Nyugat-Ukrajna más nagyvárosainak utcái most narancssárga színben úsznak. Mint pszichológusok megjegyzik, ez a választás nem véletlen, hiszen a narancssárga nemcsak feltűnő, de élesen elüt a hagyományos ukrán nemzeti színektől is, s ami a legfontosabb, az emberekben a boldogság, a jó hangulat érzetét kelti. A „gesztenyés” elnevezés ugyanakkor a kijevi utcákról ismert gesztenyefára utal, amelynek levele lényegében az egyik nemzeti szimbólum.
E jól felépített jelképrendszer mögött a The Guardian elemzése szerint amerikai szociológusok, diplomaták, tanácsadók és nem kormányzati szervezetek összehangolt tervezőmunkája és nem utolsósorban pénze – jelen esetben 14 millió dollár – áll. Ennek a tömegmarketing szabályain alapuló mozgalomnak egyik központi eleme a fiatalság energiáit, szárnyalását és örök elégedetlenségét a diktatórikus rezsimek elleni mozgalomba becsatornázó diákszervezet. Fontos a lényegre törő, rövid, sokkoló elnevezés – Kmara (Elég volt!), Pora (Itt az idő!) –, a mellbevágó szlogenek, mint Belgrádban a gotov je (vége neki, mármint Milosevicsnek) és szimbólumként az ökölbe szorított kéz vagy Kijevben az Kucsma-korszak végére utaló óra. Az elmúlt négy évben e téren összegyűlt tapasztalat minden új helyen, így most is összegződik, hiszen – mint a The Guardian írja – e szervezetek lényegében egy Belgrád központú informális nemzetközi mozgalmat alkotnak. A stratégia másik fontos eleme a szervezett párhuzamos szavazatszámlálás, amely a sajtó híréhségére alapozott gyorsaságával a választás estéjén kényszerhelyzetbe hozza a népszerűtlen hatalmat, és alapot ad a további akciókra. A lap külön foglalkozik az amerikai diplomácia szerepével, megjegyezve ugyanakkor, hogy mindez aligha vezethetne sikerre, ha nem párosulna a tömegek elégedetlenségével.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.