A közös hazához való tartozás tudata

Leányfalu nagyközség tíztagú önkormányzati képviselő-testületének döntő többsége határozatot hozott, amelyben felszólította az ország valamennyi önkormányzati testületének tagjait, hogy a kettős állampolgárságról szóló népszavazáson valamennyi szavazójukat buzdítsák az igen szavazattal való részvételre. Ennek a szokatlan döntésnek az indítékait fejtette ki a 2700 lelkes Duna-parti település néhány képviselője, Atzél Ferenc alpolgármester, Várady-Szabó Mihály, a pénzügyi, valamint Richter Pál, a kulturális és oktatási bizottság elnöke.

Stefka István
2004. 11. 29. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyilván volt, akiben felmerült a kérdés: politizál a képviselő-testület? A híres erdélyi bárói család leszármazottja, Atzél Ferenc szerint ez nem politizálás, mert mint fogalmazott: ennél a népszavazásnál kutya kötelessége mindenkinek megnyilvánulnia, s csak egyetlen válasz lehet: az igen. A Nagyváradról származó Várady-Szabó Mihály szerint a kettős állampolgárságról szóló szavazás nemzetpolitikai kérdés, mert Trianon óta nem mondhatjuk azt a határon túl élő honfitársainknak, az erdélyieknek, a felvidékieknek, a kárpátaljaiaknak, a délvidékieknek, hogy ők nem magyarok. Személyes érintettségén túl nemcsak családi ügyről van szó, vélekedett, mivel az anyaországban nagyon sok olyan család van a balliberális és a jobboldalon egyaránt, amely esetében az ősök a történelmi Magyarországról menekültek, s rokonaik még mindig az elszakított területeken élnek. Tehát közös ügyről van szó. – Kik azok, akiken segíteni akarunk? – tette fel önmagának a kérdést a képviselő. Azok, akik ott maradtak, ma is magyarul szavalnak, énekelnek, magyarul tanulnak és magyarnak érzik magukat. Ezeknek az embereknek nem lehet nemet mondani! – szögezte le Várady-Szabó Mihály.
Richter Pál családjának is vannak erdélyi gyökerei, nagyanyja Székelykeresztúron született, rokonságuk, barátaik egy része Székelyföldön él. A népszavazás pozitív eredménye esetén annak anyagi vonzatáról már a politikának kell döntenie. – Az igen gesztusát nekünk ki kell kinyilvánítanunk – fejtette ki véleményét a kulturális bizottság elnöke. Nyolcvannégy év után először kérdezik meg a magyar népet – magyarázta tovább a leányfalui képviselő –, hogy mi a véleménye a trianoni diktátumról. Ha most a többség nemmel szavaz, akkor azt mondhatnák, hogy a magyarok ezzel egyetértenek. De ezzel nem érthetnek, nem érthetünk egyet. Az más – folytatta Richter Pál –, hogy a lakosság egy részének fenntartásai vannak a kettős állampolgársággal kapcsolatosan. Ez annak is betudható, hogy a huszadik század történelmében véres tragédiához vezetett, amikor a magyarság megpróbált a diktátum alól kibújni. De most nem erről van szó. Most csak a közös hazához való tartozás tudata adhat reális útmutatót a szavazásnál, amit igennel kell megválaszolni.
Mégis miért mondanak nemet a szocialista és szabad demokrata politikusok a kettős állampolgárság bevezetésére? A balliberális hatalom miért taszítja el magától rendre az anyaországon kívül élő honfitársainkat? Erre a kérdésre Várady-Szabó Mihály szerint nem lehet sematikusan válaszolni. Szerinte nem a balliberális oldallal van baj, nem a tagsággal, hanem a vezető politikusaikkal, a hangadóikkal. – Gyalázat, már-már politikai perverzió – fejtette ki véleményét az önkormányzati képviselő –, hogy a szocialista vezérkar még mindig az Internacionálét énekli. Elismerem, hogy van egy baloldali kormányprogram, van egy jobboldali, ellenzéki program, amelyek viaskodhatnak egymással a választások előtt. De ez a kérdés a nemzet megmaradásának kérdése, amely mindenek felett kell hogy álljon. Ha a nem győzne, az megerősítené a hontalanság traumáját a határon kívül élő magyarság számára, és véglegesen megosztaná az itthoniakat. A magyar útlevél megadása szimbolikus jelentőségű, biztonságot ad, a veszélyérzetet csökkenti, és pontosan ez fogja segíteni őket abban, hogy szűkebb pátriájukban maradjanak. Ez nem forintkérdés. Megkérdezték tizenöt évvel ezelőtt a nyugatnémet állampolgárokat, amikor a német újraegyesítés megtörtént, hogy ez mennyibe fog nekik kerülni? Tudták, hogy ez pénzbe fog kerülni, ma is fizetik keményen a visszacsatolást, de nem volt egyetlen ember sem, aki azt mondta volna, ne legyen újra egységes Németország. Igenis vannak dolgok, amiket nem lehet sem márkában, sem euróban, sem forintban mérni. Én bízom a választópolgárok józanságában, nemzeti érzéseikben – szögezte le Várady-Szabó Mihály.
– Ráadásul nem is arról van szó, hogy területrészek kerülnének vissza hozzánk, és mondjuk a kárpátaljai szörnyű gazdasági helyzetet kellene rendbe hozni – tette hozzá véleményét Richter Pál. Ugyanis aki a magyar kultúrában gondolkodik – folytatta a leányfalui képviselő –, az elismeri, hogy a magyar kultúra az egyetemes kultúra része, annak az igen szavazat kifejezi, hogy kulturálisan összetartozunk, és tükrözi kiállásunkat az összmagyar kulturális értékek mellett, amelyek nyolcvannégy év óta születtek a határokon túli, magyarok lakta területeken. Az igen szavazattal egyben megbecsüljük azokat a magyarokat – Richter Pál szerint –, akik ezt a kultúrát megőrizték.
Atzél Ferenc alpolgármester aljas dolognak tartotta az anyagi kérdések felvetését, mert ha szimbolikus összeggel is, de csökkenteni szeretné Leányfalu önkormányzata a Szlovákiában élő tátraiak mérhetetlen veszteségét. Ugyanolyan magyarok élnek a Felvidéken, Técsőn és bárhol, mint Leányfalun. Ez nem lehet vita kérdése. A jelenlegi kormányoldalnak elhibázott döntése a nem, s ebből a csapdából a baloldal egy része, ha szeretne is, már nem tud kibújni.
A leányfalui önkormányzat igen szavazatra buzdító felhívásához azóta csatlakozott Esztergom, Budapest harmadik kerületének polgármestere és az ország több önkormányzata.
Végül a nemzeti sorskérdésekben gondolkodó Atzél Ferenc elmondta, hogy neki éppen úgy fáj a nemrég történt tátrai erdőpusztulás, mintha a Mátrában történt volna. Az igen a Kárpát-medencében mindannyiunknak szól tehát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.