Traian Basescu demokrata pártelnök bejelentette: az országos statisztikai hivatal segítségével a választási iroda érvénytelen szavazatok százezreit juttatta a kormányzó baloldalnak, emiatt az ellenzék az eredmények semmissé nyilvánítását és új választások kiírását követeli.
Basescu – aki hétszázalékos különbséggel másodikként jutott be az államelnök-választás december 12-i, második fordulójába – közölte, a statisztikai hivatal által a választási iroda rendelkezésére bocsátott számítógépes szoftver segítségével a kormánypárti államfőjelöltnek 160 ezer, míg a Szociáldemokrata Pártnak százezer szavazatot „továbbítottak”.
*
Megjegyezte azt is, a kormányoldal tömegeket mozgatott meg az úgynevezett szavazóturizmussal, amikor is voksolók százait utaztatta autóbuszokkal településről településre. Az ellenzéki liberális-demokrata DA ezért a központi választási iroda vezetőségének azonnali leváltását, a statisztikai hivatal vezetőjének letartóztatását, valamint új választások kiírását szorgalmazta. A bukaresti alkotmánybírósághoz eljuttatott feljelentésével megóvta a választási eredményeket a Nagy-Románia Párt is, amely úgyszintén „megdönthetetlen” bizonyítékokkal rendelkezik a választási csalásokról. A vádakra reagálva, a választási iroda illetékesei közölték: a vasárnap alkalmazott számítógépes szavazórendszer a júniusi helyhatósági választások idején kitűnően működött, Basescunak pedig konkrétan be kell bizonyítania, hol hibázott a szoftver. A kormánypárt vezetősége szintén elutasította az ellenzék észrevételeit, Mircea Geoana külügyminiszter, a baloldali PSD–PUR kormányfőjelöltje pedig – az ukrajnai válságra utalva – úgy fogalmazott: Traian Basescu összetéveszti a két országot, amikor megismételtetné a választásokat.
Eközben Markó Béla elnök a Romániai Magyar Demokrata Szövetség tegnapi operatív tanácsülése után bejelentette: a szövetség még nem döntött arról, melyik román államfőjelöltet támogatja a második fordulóban. Markó szerint az országnak a politikai stabilitást feltételező, többségi kormányra van szüksége, ezért az RMDSZ megkezdi a koalíciós tárgyalásokat a kormánypárttal, de nem zárkózik el az ellenzéktől sem, amelynek pénzügyi politikája közelebb áll a szövetség elképzeléseihez.
Erdély elkülönül? Ha az ukrán forgatókönyv megismétlődik a jövő év elején esedékes moldovai választáson, akkor Románia EU-tagfelvétele halasztást szenvedhet az egyesülési felhívások közepette, ami az elkülönülés irányába tolhatja Erdélyt egy orosz lap tegnapi számában olvasható kommentár szerint. A Nyezaviszimaja Gazeta bukaresti tudósítója rámutatott, hogy az ukrán forgatókönyv megismétlődésének csekély a valószínűsége a romániai választások után. (MTI)