Alig mozdult a BUX

Az olajár folytatódó csökkenése, illetve a kedvező vállalati jelentések hatására emelkedtek tegnap a főbb nemzetközi részvényindikátorok. A hazai parketten a BUX a kereskedés véghajrájában javult, s a napközben jellemzően negatív oldalon tartózkodó mutató végül 0,01 százalékos erősödéssel zárt.

Dénes Zoltán
2004. 11. 18. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lefelé mozdult tegnap a tokiói értéktőzsde fő mutatója, miután előző nap a New York-i vezető tőzsdemutatók is csökkenéssel zártak. A távol-keleti befektetők arra az előző napi hírre reagáltak eladással, mely szerint októberben váratlanul nagy arányban növekedtek az amerikai termelői árak. A kereskedők attól tartanak, hogy a magas olajár kezdi éreztetni hatását az amerikai gazdaságban. A Nikkei mutatója szerdán 30,49 ponttal, azaz 0,27 százalékkal 11 131,29 pontra csökkent.
Optimistább volt a hangulat a vezető európai tőzsdéken, amelyek indikátorai – az olajárak folytatódó csökkenésétől befolyásolva – nyitásban kissé felfelé mozdultak. A piac a cégek közül kiemelten figyelte a negyedéves jelentéseit tegnap közzétevő Vivendit, illetve a brit mmO2-t. A legnagyobb francia médiavállalkozás, a Vivendi Universal beszámolója szerint a harmadik negyedévben 19 százalékkal nőtt az üzemi eredménye, köszönhetően a zenei és mobilüzletág jó teljesítményének. A cég idén a korábbi prognózisnál magasabb, kétmilliárd eurós üzemi eredményre számít. Ugyancsak jó eredményekről számolt be a brit mmO2, mely az év első hat hónapjában 341 millió euró adózás előtti eredményt ért el, s bejelentette, hogy tervei szerint még az idei pénzügyi évben átveszi a spanyol Telefonicát. Míg a francia tőzsdén a Vivendi-papírok előző napi értékük körül mozogtak, a brit börzén az mmO2-részvények több mint öt százalékot erősödtek. Az amerikai részvénypiacok nyitásakor a londoni FTSE– 100-as index 0,3, a párizsi CAC–40 és a frankfurti DAX–30 pedig egyaránt 0,6 százalék körüli erősödést mutatott. A nyitást követő percekben meredek növekedésbe kezdtek a Wall Street-i tőzsdék indikátorai: a technológiai papírokkal telített Nasdaq 0,84, a Dow Jones és az S&P 500-as pedig 0,5 százalék körüli javulást mutatott. Az emelkedést leginkább a Hewlett-Packard tegnap közzétett negyedik negyedéves gyorsjelentése, illetve a Kmart és a Sears áruházláncok egyesüléséről szóló hír segítette.
Kezdeti erősödése után a Budapesti Értéktőzsde mutatója, a BUX délután lejtőre került, ám a kereskedés véghajrájában felfelé indult, s így a napot stagnálással, 0,01 százalékkal előző napi értéke felett fejezte be. Záráskor a BUX 13 874 ponton állt, a részvénypiaci forgalom pedig 13,4 milliárd forintot ért el. A vezető részvények közül csak a Mol és az OTP tudott erősödni: előbbi 0,3, míg utóbbi egy százalékkal drágult. A Matáv 1,36 milliárd forintos forgalomban 0,3 százalékkal gyengült, a Richter-részvények ára pedig alacsony érdeklődés mellett 500 forinttal 22 500 forintra csökkent. A BorsodChem Rt. tájékoztatása szerint a társaság 1921 és 1927 forint közötti árfolyamon kedden 39 500 darab saját részvényt vásárolt. Tegnap a társaság papírjai több mint egymilliárdos forgalomban 1,3 százalékot gyengültek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.