Emelkedéssel zártak tegnap a nemzetközi tőkepiacok, az általános javuló trend időbeli sorrendben előbb az ázsiai piacokon jelentkezett. Tokióban a Nikkei index 115,50 ponttal erősödött, a japán részvények közül a járműipari, a banki és a fejlett technológiai papírok ára drágult feltűnően. A nap nyertese a Honda és a Toyota volt, a két autóipari cég részvényei George Bush megválasztásának köszönhették növekedésüket. Elemzők jelezték, hogy az amerikai kereskedelmi politika várhatóan változatlan marad, a Honda és a Toyota saját gyártórészleggel van jelen az USA-ban, így növekedésüket szankciók nem foghatják vissza. A két legnagyobb japán autógyártó már korábban is jelezte, hogy a legerősebb piacuk az Egyesült Államok és az Európai Unió.
Európára kedvező hatással volt az amerikai elnökválasztás végeredménye, Londonban az FTSE 100 index 0,48 százalékot javult, a frankfurti DAX 1,15 százalékkal erősödött. A német parketten a Morphosys ára 10,14 százalékkal emelkedett, növekedésben volt a Deutsche Bank, az Allianz és a Lufthansa kurzusa is. Az Allianz részvényeit a UBS vételre minősítette, a befektetési bank szerint a német biztosító növekedési lehetőségei igen kedvezők. A Nokia árát az új termékek bevezetésének híre és a kutatás-fejlesztésre szánt pénzeszközök csökkentése drágította. A brit piacon a British Airways ára kiemelkedő növekedést produkált, a légitársaság javuló irányvonalát követték a távközlési és a banki részvények is. A nyersolaj árának csökkenése negatív hatást gyakorolt a British Petrol, az olasz ENI és a Shell papírjaira. Az elemzők rámutattak arra a pletykára, hogy az OPEC a november 20-ig tartó négy hétben átlagosan napi 260 ezer hordóval növeli tizenegy tagjának exportját. A szállítási szakemberektől származó információ arra alapult, hogy a lekötött hajóűrtartalmakból arra lehet következtetni, hogy az export napi 24,57 millió hordóra nő az október 23-án zárult négy hétben mért, napi 24,31 millió hordós átlagról. A tengerentúlon sem múlhatott el nap úgy, hogy Bush győzelmére hivatkozva ne rohanják meg a befektetők a parketteket. Sokan feltették a kérdést, vajon ha Kerry győz, az mit váltott volna ki a befektetőkből.
Pesten nem éppen csendes emelkedő kereskedés zajlott, a BUX történelmi csúcsára ugrott annak következtében, hogy a Mol részvényeit úgy vették a befektetők, mint a cukrot. A Mol eladta gázüzletágát, s az abból befolyó pénzt az akvizíciós stratégia által meghatározott célokra kívánja költeni. A BUX előbb 13 715 pontig emelkedett, majd 13 600–13 650 pont között mozgott. A kereskedés végén a hazai indikátor 13 620 ponton került ki a partvonalon túlra, ez 214,28 pontos növekedésnek felelt meg. A kis kapitalizációjú papírokat jegyző Bumix 0,78 pontot javult. A forgalom 17,96 milliárd forintra nőtt, ebből 9,54 milliárd forintnyit a szintén történelmi magasságokba ugró és 6,4 százalékkal dráguló Molra költötték. A vezető részvények közül a Richter 2,6 százalékkal, a Matáv 0,2 százalékkal lett olcsóbb, az OTP egy százalékkal drágult.
Nehéz elhinni, hogy milyen influenszereket díjaztak - Janka nem hagyta szó nélkül