Árva Aracs

A l á m e r ü l t A t l a n t i s z o m

Móser Zoltán
2004. 11. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy elhagyott templom ilyen sértődött-büszke tud lenni, s milyen fenséges.
Ilyenkor találja meg a hivatását.
Illyés Gyula

Szent Mihály vagy Szent Miklós tiszteletére épült volna a bencések számára Aracsa. Bizonysága volna ennek az aracsi emlékkő, a melynek díszítőmotívumai a Szent István korából eredő maradványok díszítéseivel azonosak – írja Sörös Pongrác a Pannonhalmi rendtörténet 12/2. kötetében. Szerinte nem a bencések, hanem valószínűleg a János-lovagok monostora volt Aracs.
Ennek a különös, rejtélyes templomromnak a falai messziről jól látszanak a bánsági-bánáti pusztában, a Törökbecse–Beodra–Torda alkotta háromszög középső részén, a Vince-ér partján. Ma az itt élő magyarok a magárahagyatottság, illetve a megmaradás jelképeként tekintenek a romra, mert a maguk sorsát látják meg benne.
A pusztatemplom északi oldalán levő négyzetes udvar körüli kolostornak csak az alapjai vannak meg, a körülötte lévő településnek még a nyomai sem látszanak. A község először Aracsa néven szerepel az 1332–37. évi pápai tizedjegyzékében. 1422-ben már vásáros hely volt, később Becse várához tartozott. Ezért az egész középkoron át a becsei vár sorsában osztozott.
A XV. század közepén Torontál vármegye gyakran tartotta e helységben közgyűléseit. 1551. szeptember 25. előtt Mehemet beglerbég elfoglalta. „Aracs védői az első ágyúlövések után elmenekülnek a ferencesekkel együtt – írja Vajda János a pusztatemplomról szóló kis könyvében. – Tinódi Lantos Sebestyén Aracs török kézre jutását a Siralmas krónikában említi meg. A török az aracsi templom keresztjeinek ledöntésével, belső értékeinek kifosztásával, tönkretételével megelégedett, s nem tudva tovább mit kezdeni a templommal, magára hagyva továbbvonult. Innen kezdődik az aracsi templom négy és fél évszázados árvasága, elhagyatottsága, gazdátlansága. Innentől kezdve pusztatemplom lett, s megindult a megállíthatatlan pusztulás felé.” A csodával határos módon ez az elhagyatott, magára maradt templom ellenállt a mai napig az idő ártásának. Valóban árván, elhagyottan áll. Kalapis Zoltán szavaival: olyan, „mint egy felkiáltójel a mondat végén”. De azt is elmondhatom, hogy ez a magányos templom, mivel kisugárzására jól emlékszem, nem mindig szomorú. Még akkor is igaz ez, ha amott a kiszáradt ér azt sugallja – Tari István költőt idézve, hogy „a könynyek itt semerre sem folynak”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.