Az öt százalék küszöbén

2004. 11. 27. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bárhogyan szavaznak holnap a magyarok Romániában a parlamenti és elnökválasztásokon, mindenért a Fidesz lesz a hibás – legalábbis az anyaországi kormánypártok és médiaelitjük szerint.
Egyik lehetséges eredmény, hogy az RMDSZ nem éri el az ötszázalékos választási küszöböt, és nem jut be a parlamentbe. Erre különben az 1989-es változások után megszervezett négy választás alkalmával még nem volt példa, ám a jelenlegi felmérések rendre öt százalék körüli eredményt mérnek, tehát rezeg a léc, sok függ attól, hogy a magyarok milyen arányban mennek el szavazni. Ha tehát az RMDSZ kiesik a román parlamentből, elindul nálunk a szocialista–liberális gőzhenger, és szajkózni kezdi: Orbán Viktor és pártja megosztotta a romániai magyarságot (is), exportálta az árokásást, és ennek lett a következménye a kudarc.
A másik forgatókönyv akkor lép működésbe, ha az RMDSZ bejut a parlamentbe. Ekkor azt fogják mondani a budapesti pártközpontokban, hogy lám, Orbánra már Erdélyben sem hallgatnak, a józan határon túli magyarok ellenálltak a Fidesz gaz megosztási kísérleteinek, és az egység mellett tették le a voksukat.
Mindkét magyarázat nyilvánvalóan hülyeség, de erre később térek vissza. Először vizsgáljuk meg azt, milyen érzésekkel megy voksolni holnap az erdélyi magyar. Az a szavazó, aki több évtizede konkrét hátrányokban részesül magyarsága miatt, hiszen számtalan alkalommal nevezték bozgornak (hazátlan), oktatták ki arról, hogy románul kell beszélnie, mert román kenyeret eszik, és a ki nem mondott, de alkalmazott nemzetiségi kvóta miatt nem végezhetett felsőfokú tanulmányokat, szűkebb pátriájában azt látja, hogy egyetlen párt akar a nevében hatalomhoz jutni. Egy olyan szövetség, amelyből kirugdalták-kiutálták a másként gondolkodókat, és megmaradtak az üzletemberek, valamint az utódkommunisták. Az erdélyi magyarnak ma a rendszerváltás után látványosan meggazdagodó udvarhelyi szenátorra, Verestóy Attilára van módja szavazni, arra a politikusra, aki tizenöt esztendeje még Elena Ceausescu „doktor”-intézetében kereste a vajas kenyérre valót (miközben a magyarok havonta fél margarint kaptak fejadagnak). Voksolhat a nagyváradi plaza felügyelőbizottságában ülő RMDSZ-es politikusokra (akik Kulcsár Attilával közösen őrködtek a borítékban érkező forintmilliók fölött), netán arra a Frunda Györgyre, aki csak az európai állampolgárságban hisz, vagy Eckstein Kovács Péterre, aki büszke a nemre buzdító SZDSZ-es barátaira. Úgy megy szavazni, hogy zsebében van a Markó Béla által neki írt levél (Tisztelt magyar honfitársam! megszólítással), amelyben az ő becsületes magyar neve mellé a lakóhelyét már románul írták, mert unták lefordítani a belügyi adatbázist.
A romániai magyar ember úgy megy holnap szavazni, hogy a számára elérhető anyaországi tévécsatornák döntő többségéből az folyik: nem kell az anyaországnak, személye pluszköltséget, felesleges anyagi terhet jelent. Még a határon túli magyarok számára létrehozott Duna Televízió is beállt a sorba: a múlt héten a Heti Hírmondó című műsorukban olyan interjú készült Orbán Viktor korábbi miniszterelnökkel, amelyben egyetlen kérdés sem vonatkozott a nemzeti összetartozás fontosságára és a magyarság egységére. A rendkívül arrogáns műsorvezető – akinek a televízió alapító okirata értelmében a határon túli magyarokat foglalkoztató kérdésekről kellett volna faggatnia a politikust – végig azt firtatta, milyen számítások alapján nem kerül „súlyos százmilliárdokba” a kettős állampolgárság (!). Orbán hiába próbált érvelni, a műsorvezető imamalomként ismételgette a szocialista vádakat, és a végén még arról is próbálta meggyőzni a Fidesz elnökét, hogy pártja egyre népszerűtlenebb az anyaországban. Az erdélyi szavazók tehát azzal a tudattal ébrednek vasárnap, hogy a budapesti hatalomgyakorlók megtagadják, hajléktalannak, nyomoréknak és más szociális kategóriának nevezik, akik december hatodikán elözönlik majd Magyarországot, de azért a piszkos munkát, a nemre buzdító szórólapok millióit még velük végeztették el. Egyszóval minden adott ahhoz, hogy a választók kiábrándultan, megcsömörlötten, reménytelenül érezzék magukat vasárnap, és a lábukkal szavazzanak oly módon, hogy otthon maradnak. Vagy ha mégis elmennek voksolni, beikszelnek egy olyan román pártot, amelytől azt remélik, hogy végre korrupciómentes, élhető Romániát biztosít nekik.
Holnap beérhet az a nemzetvesztő politika, amelyet az MSZP évek óta, az RMDSZ csúcsvezetése pedig két éve vall magáénak. Emlékezzünk csak: a két évvel ezelőtti, anyaországi választások első fordulója után Markó Béla sietve gratulált Medgyessy Péternek, holott még egyáltalán nem volt biztos a győzelem. Az év decemberében aztán két magas rangú RMDSZ-es politikus is ott koccintott a Kempinski Szállodában a román elnökkel Erdély elcsatolásának évfordulóján, hogy aztán kiderüljön a Mudura-féle plazaügy és egyéb umbuldák. Az RMDSZ – hathatós budapesti ösztökéléssel és anyagi támogatással – nekifogott leszámolni a jobboldaliaknak kikiáltott tagjaival (megfosztották például tiszteletbeli elnökségétől Tőkés László királyhágó-melléki püspököt), és a román hatóságok segítségével kirekesztették a választásokról az RMDSZ belső ellenzékéből alakult Magyar Polgári Szövetséget. A novemberi választások előtti hajrában gyakorlatilag ellopták az MPSZ fő gondolatát, célkitűzését, és kampányolni kezdtek az autonómiával, holott az elmúlt négy évben – miközben kívülről támogatták a kormánypártot – beszélni sem lehetett erről a kérdésről. A színjáték legutóbbi állomása négy nappal a választások előtt zajlott, amikor háromszéki RMDSZ-es politikusok megpróbálták kitenni a Székelyföld feliratú táblát, jól tudva, hogy ezt (különösen kampányidőszakban) nem hagyják szó nélkül a hatóságok. Az ötlet működött, mert egyszerre hoz szavazatokat az RMDSZ-nek és a kormányzó szociáldemokratáknak, akik erélyesen felléptek a „szeparatista” magyarok ellen.
A romániai magyarság jelentős része most becsapottnak és elárvultnak érzi magát. A rendszerváltás óta eltelt tizenöt esztendő nem volt elég számára ahhoz, hogy szavazóból választóvá válhasson, hiszen most is egyetlen párt jelöltjeire voksolhat, ráadásul olyan jelöltekre, akik iránt sokakban megingott a bizalom. Az előválasztáson ugyan formálisan lehetővé tették mások indulását is, ám jelölést csak RMDSZ-tag kaphatott, így az RMDSZ-csapat lényegében ugyanaz, mint négy esztendővel ezelőtt. Néhány polgári jelölt elindult ugyan a Népi Akciópárt listáin, ám erdélyi magyarként nem könnyű döntés román pártra adni a szavazatot még akkor sem, ha szimpatikus magyar ember vezeti a listát. A romániai magyarság megosztásáért és elkedvetlenítéséért tehát nem a Fidesz, hanem az MSZP–SZDSZ-kormány és a vele összebútorozó RMDSZ tett meg mindent. Nem a Fidesz törölte a státustörvényből az egységes magyar nemzet kifejezést, és nem ők címertelenítették a magyarigazolványt. Nem a jobboldal hangolta a határon túli magyarok ellen az anyaországi közvéleményt, és nem ők kampányolnak hangosan a nem mellett a december ötödikei népszavazás kapcsán. Ha holnap nem lesz meg az RMDSZ öt százaléka és parlamenti képviselet nélkül marad a magyarság, azért a Köztársaság téren kellene vállalni a felelősséget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.