Több telefonon érkező jelzés alapján a rendőrség arról értesült, hogy a Baumag Stratégiai Fejlesztő Szövetkezet (BSFSZ) elnöke, illetve más vezetői azt terjesztik a károsultak köreiben, hogy a nyomozás befejeződött, mert a nyomozó szerv belátta, hogy a szövetkezet elnöke ártatlan, s ezért már csak idő kérdése az eljárás végleges megszüntetése – közölte tegnapi sajtótájékoztatóján Péntek József alezredes.
Hozzátette: ezek rémhírek, az eljárást csalás bűncselekményének megalapozott gyanúja miatt jelenleg is folytatják, sőt, a közeljövőben valószínűleg eljárás indul hűtlen kezelés, illetve csődbűntett miatt is. A szövetkezet a tagok által befizetett összegeket tőketartalékba helyezte, ezekből üzletrésztőkét képzett, s ebből juttatott a kisbefektetőknek a befizetés nagyságrendjével arányosan egy üzletrészt. Ez azonban mind a számviteli, mind a szövetkezeti törvényben foglaltakkal ellentétes. A szövetkezet vezetői valószínűleg a – Baumag-vagyonból verbuvált – Agenda-H – az általuk november 20-ára összehívott – közgyűlésén való minél magasabb részvétel elérése érdekében tájékoztatták félre a károsultakat. Teszik ezt annak ellenére, hogy az arra meghívott 12 ezer külső üzletrész-tulajdonosnak jelenleg nincs szavazati joga, mivel a cégbíróság törvénytelennek ítélte Balázs László volt Baumag-vezér azon kísérletét, hogy a külső üzletrész-tulajdonosokat átminősítse teljes jogú taggá. A rendőrség eddig több mint 170, az ügyben érintett embert hallgatott ki, s körülbelül 380 ingatlant, illetve 37 bankszámlát zárolt. A nyomozás során találtak olyan átutalásokat is, melyek külföldi számlákon csapódtak le. A BSFSZ felszámolójának tájékoztatása szerint a szövetkezettől közel hétezer károsult mintegy húszmilliárd forintot követel.
Napirenden van a kockázatitőke-törvény módosítása, az erre vonatkozó előterjesztés azonban a legkorábban a jövő év elején készülhet el – mondta Salgó István, a Pénzügyminisztérium helyettes államtitkára. A Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület elnöke, Tzvetkov Julián szerint a jogszabály módosítása után bővülhet Magyarországon a kisebb befektetések száma.
Hamis aláírás. Okirat-hamisítás és csalás miatt a Tőzsdei Egyéni Befektetők Érdekvédelmi Szövetsége (Tebész) feljelentést tett ismeretlen tettes ellen a Brau-felvásárlás kapcsán – közölte a szervezet tegnap. A feljelentés alapját azon iratok képezik, amelyeket az Amstel Rt. jogi képviselője nyújtott be a felvásárlás engedélyezése során a felügyelethez. A Tebész gyanúja szerint az iratok egyikén hamisított aláírás szerepel. A Tebész a hazai tőkepiac védelme és a hasonló cselekmények jövőbeni megelőzése érdekében látta szükségesnek, hogy feljelentésével figyelmeztető jelzést adjon a magyar tőkepiacon tisztességtelenül vagy törvénytelenül fellépő szereplőknek – áll a közleményben. (D. Z.)