Blunkett búcsúja

2004. 11. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

David Blunkett Tony Blair egyik legodaadóbb, legmegbízhatóbb, mondhatni, leglelkesebb szövetségese a kormányban. Részben ez az oka, hogy annyi ellensége van a Munkáspártban: sokan régóta szeretnék, ha a miniszterelnöki posztot nem Blair, hanem Gordon Brown pénzügyminiszter töltené be. Szép számmal vannak olyanok is, akik helytelenítik Blunkett kemény, kompromisszumképtelen magatartását a bűnüldözés terén, ragaszkodását a személyi igazolvány bevezetéséhez, radikális eszközeit a terrorizmus elleni harcban.
Mindezek az ellenfelek már annak is örültek, amikor egy-két hete kiderült, hogy az erkölcsileg feddhetetlennek vélt belügyminiszter – aki egyébként elvált ember – viszonyt folytat egy asszonnyal, és saját állítása szerint egyik gyermekének ő az apja. Az angolszász országokban a társadalom többsége a mai, enyhén szólva elnéző erkölcsi normák ellenére rossz szemmel nézi politikai vezetői erkölcsi gyarlóságát, szigorúbban ítéli meg őket, mint önmagát. Sok házasságtörő miniszter karrierjébe került már ez a szigor.
A házasságtörés vádja azonban meg sem közelíti a korrupcióét. Blunkett belügyminiszteri pályáját nem azért fenyegeti veszély, mert egy asszony vele csalta a férjét. Az ügy új fejleményeként egy régi szerető állt elő azzal a közléssel, hogy amikor a Fülöp-szigetekről háztartási alkalmazottat akart szerződtetni, a belügyminiszter hivatali hatalmával visszaélve felgyorsította a vízumkérelem megadását. Magyarán, soron kívül adatott ki beutazási engedélyt.
David Blunkett a nyerseségig szókimondó, nyílt ember, a szónoki emelvényen éppúgy, mint rádió- vagy televízióstúdióban. A belügyminiszter váltig hangoztatta, hogy a minisztereknek is lehet magánélete, amelyet tiszteletben kell tartani, és semmi mondanivalója sincs arról, hogy kivel tart fenn romantikus kapcsolatot. Most azonban, amikor a korrupció vádja is elhangzott, Blunkettnek nem volt sok választása: azonnal kérnie kellett a pártatlan vizsgálatot az állítólagos hivatali túlkapás ügyében. Ám az ellenzék vérszemet kapott, és nem elégszik meg holmi közigazgatási vizsgálattal, hanem teljes bírói eljárást követel egy tényleges bíró vezetésével. Blunkett rákényszerülhet a lemondásra, a miniszterelnök pedig arra, hogy az ilyenkor megszokott sajnálkozó és a miniszter érdemeit méltató nyilatkozattal elfogadja szövetségese lemondását. Ha pedig ez megtörténik, akkor könnyű lesz levonni azt a következtetést, hogy a miniszterelnök sem lehet éppen ereje teljében, ha kénytelen ölbe tett kézzel nézni, amint kettétörik egyik legfontosabb miniszterének és legközelebbi szövetségesének a politikai karrierjét. A Blunkett-ügy kimenetele tehát bizonyos fokig Tony Blair erejét is megmutathatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.