Bort exportálni egyre bonyolultabb

Nem fogadták lelkesedéssel a hétfőtől már hatályos, a borexporthoz kapcsolódó új rendelkezéseket a borászok, mert úgy tartják, bizonyos kitételek nemcsak nehezen, hanem egyáltalán nem teljesíthetők.

Nagy Ottó
2004. 11. 18. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Új rendelet nehezíti hétfőtől a hazai borexportőrök életét, amelynek értelmében három nappal előbb be kell jelenteni a vámhatóságnak, hogy – leegyszerűsítve – ki, mikor, hol, kinek, hová, menynyit szállít, amivel a borászatoknak tulajdonképpen semmi bajuk sincs, mert elismerik az ilyen nyilvántartások szükségességét. A háromnapos előrejelzést azonban fenntartásokkal fogadják, s azt is, hogy előre le kell jelenteniük a fuvarozó megnevezését, valamint a szállítási útvonalat és a menetidőt. A rendelet minden kiszállítandó tételre vonatkozik. Az általunk megkérdezett, de nevük elhallgatását kérő borászok szerint ez azért kellemetlen, mert az azonnali kiszállításoknak is gátat szab. A hatályos rendelkezések szerint ugyanis személygépkocsiban is lehet külföldre vinni 80 liter bort, amelynek származását a pincészetnél kiállított számlával lehet(ne) igazolni, s azt is, hogy a terméket itthon értékesítették, és befizették utána a jövedéki adót és az áfát. Pontosabban: eddig lehetett, mert a három nappal előbbre vonatkozó bejelentési kötelezettség ennek most nem biztosítja a további feltételeit.
A folyóbor kiszállításánál nagyobb lehetőségek kínálkoznak a tervezésre, de ebben az esetben sem lehet elvárni, hogy pontosan és előre jelentsék, hogy a szállítást szervező cég melyik gépkocsivezetőjét, milyen rendszámú gépkocsival s mikor küldi hozzájuk. Ha egy gyűjtőkamionról van szó, azaz nem csak egy adott borászatból szállít árut a gépkocsi, akkor ennek a precizitásnak még nehezebb megfelelni. Az útvonalak közlésével ugyancsak bajban vannak, mert nem lehet előre biztosan megmondani, hogy a kamion melyik határátkelőhelyet választja, és azt sem, hogy a határ után esetlegesen letér-e a közölt útvonalról. Hasonló okok miatt a menetidőt sem lehet pontosan közölni. Az adatok hitelességéért ugyanis a borászatoknak, illetve vezetőiknek felelősséget kell vállalniuk, amit a szállítást szervező cégek közléseire hivatkozva nem tehetnek meg.
A vámhatóságnál megkeresésünkre ismertették: ha a bejelentett adatokban változás történt, azt haladéktalanul jelezni kell a vámszervnek. A fuvarozó adatainak akkor van jelentősége, ha a szállítási biztosítékot a fuvarozó nyújtja. A bor esetében az egyszerűsített adóraktári engedélyeseknek nem kell szállítási jövedéki biztosítékot nyújtaniuk. Ha előre nem látott körülmények miatt a háromnapos bejelentési határidő nem tartható, úgy az ügyfél tudomására jutását követően azonnal is bejelenthető a termék érkezése az illetékes vámszervhez. A vámosok úgy látják, a lépés nincs összefüggésben az áfahiánnyal, s a bejelentési kötelezettség az adófelfüggesztéssel szállított jövedéki termékekre vonatkozik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.