Új rendelet nehezíti hétfőtől a hazai borexportőrök életét, amelynek értelmében három nappal előbb be kell jelenteni a vámhatóságnak, hogy – leegyszerűsítve – ki, mikor, hol, kinek, hová, menynyit szállít, amivel a borászatoknak tulajdonképpen semmi bajuk sincs, mert elismerik az ilyen nyilvántartások szükségességét. A háromnapos előrejelzést azonban fenntartásokkal fogadják, s azt is, hogy előre le kell jelenteniük a fuvarozó megnevezését, valamint a szállítási útvonalat és a menetidőt. A rendelet minden kiszállítandó tételre vonatkozik. Az általunk megkérdezett, de nevük elhallgatását kérő borászok szerint ez azért kellemetlen, mert az azonnali kiszállításoknak is gátat szab. A hatályos rendelkezések szerint ugyanis személygépkocsiban is lehet külföldre vinni 80 liter bort, amelynek származását a pincészetnél kiállított számlával lehet(ne) igazolni, s azt is, hogy a terméket itthon értékesítették, és befizették utána a jövedéki adót és az áfát. Pontosabban: eddig lehetett, mert a három nappal előbbre vonatkozó bejelentési kötelezettség ennek most nem biztosítja a további feltételeit.
A folyóbor kiszállításánál nagyobb lehetőségek kínálkoznak a tervezésre, de ebben az esetben sem lehet elvárni, hogy pontosan és előre jelentsék, hogy a szállítást szervező cég melyik gépkocsivezetőjét, milyen rendszámú gépkocsival s mikor küldi hozzájuk. Ha egy gyűjtőkamionról van szó, azaz nem csak egy adott borászatból szállít árut a gépkocsi, akkor ennek a precizitásnak még nehezebb megfelelni. Az útvonalak közlésével ugyancsak bajban vannak, mert nem lehet előre biztosan megmondani, hogy a kamion melyik határátkelőhelyet választja, és azt sem, hogy a határ után esetlegesen letér-e a közölt útvonalról. Hasonló okok miatt a menetidőt sem lehet pontosan közölni. Az adatok hitelességéért ugyanis a borászatoknak, illetve vezetőiknek felelősséget kell vállalniuk, amit a szállítást szervező cégek közléseire hivatkozva nem tehetnek meg.
A vámhatóságnál megkeresésünkre ismertették: ha a bejelentett adatokban változás történt, azt haladéktalanul jelezni kell a vámszervnek. A fuvarozó adatainak akkor van jelentősége, ha a szállítási biztosítékot a fuvarozó nyújtja. A bor esetében az egyszerűsített adóraktári engedélyeseknek nem kell szállítási jövedéki biztosítékot nyújtaniuk. Ha előre nem látott körülmények miatt a háromnapos bejelentési határidő nem tartható, úgy az ügyfél tudomására jutását követően azonnal is bejelenthető a termék érkezése az illetékes vámszervhez. A vámosok úgy látják, a lépés nincs összefüggésben az áfahiánnyal, s a bejelentési kötelezettség az adófelfüggesztéssel szállított jövedéki termékekre vonatkozik.

Muri Enikőt a hét leggyalázatosabb hozzászólásával támadják