Irdatlan nagyságú pénzek „megmozdulására” lehet számítani a 2007 és 2013 közötti időszakban – jelentette ki Csizmár Gábor a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium szakmai konferenciáját bevezető előadásában. A tárca vezetője hozzátette: „mindenkinek számítunk a javaslataira”, hogy Magyarország kihasználhassa a humánerőforrás-fejlesztési célokra – sikeres pályázat esetén – lehívható mintegy 11 ezer milliárd forint uniós forrást. Ugyanakkor azt sem rejtette véka alá a szaktárca vezetője, hogy óriási a kihívás, mert eddig „kevés a jó, alaposan kidolgozott projekt”.
Tovább rontja a mai foglalkoztatási helyzetről festett képet, hogy Magyarország az utolsó helyen áll az EU-ban az aktív foglalkoztatottak számát tekintve, továbbá, hogy 2006-tól csökkenni fog a munkaképes korú lakosság. Ezért egyre sürgetőbb az inaktívak visszavezetése a munkaerőpiacra – vélte a miniszter. „Meg kell mozgatni a csaknem négymillió inaktívat” – fogalmazott. Kulcskérdés az oktatás és a gazdaság kapcsolatrendszerének javítása. És mivel „a korrekció nappali képzésben nem megy”, a felnőttképzést kell olyan pályára állítani, ami megfelel a vállalkozások igényeinek. Megalakulnak a térségi integrált szakképző központok, és tovább folytatódik az Állami Foglalkoztatási Szolgálat modernizációja. A bővülő uniós források erre megfelelő lehetőséget biztosítanak, de fontos, hogy „a pályázati pénzek egy irányba húzzanak”, mert „a koordináció ma még hiányzik”.
A miniszteri expozét követően a konferencia egyik résztvevője bírálta a kormány foglalkoztatási politikáját, mert térségében az új vállalkozások „csak betanított munkára vesznek fel munkaerőt”. A nógrádi munkástanácsok képviselője szerint az autópálya-építés elvonja a forrásokat a munkahelyi közlekedés igényeinek kielégítése elől: Nógrádban sorozatosan szűnnek meg a helyi autóbuszjáratok, így a térségben egyre nehezebb a munkavállalás – mondta.

Tornádót láttak a helyiek Baracson, óriási volt a riadalom