A monetáris tanács 50 bázisponttal tíz százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot – tájékoztatott tegnap a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A kamatdöntést a testület az inflációs kilátások alakulásával, valamint a kedvező nemzetközi befektetői környezettel indokolta. A tanács ugyanakkor úgy ítélte meg, hogy a magyar gazdaság külső egyensúlyi helyzete továbbra is bizonytalan, ezért a jövőben változatlanul óvatos kamatpolitikára van szükség. Az állásfoglalás hangsúlyozza: a jövő évi költségvetési és adótörvény-javaslatok jelenlegi formájukban nem biztosítják azt, hogy a felzárkózási programban kijelölt pályán haladjon a költségvetési politika.
Meglepetést nem okozott a várakozásokkal megegyező mértékű, 50 bázispontos alapkamat-csökkentés, a hozzá fűzött jegybanki indoklás miatt azonban az MTI által megkérdezett elemzők óvatosan nyilatkoztak a további kamatmérséklési lehetőségekről. Pintér András, az Inter-Európa Bank Rt. elemzője elmondta, hogy a múlt hét elején a piac még egy magasabb, 100 bázispont körüli kamatvágást is elképzelhetőnek tartott, a hét végére azonban a konszenzus 50 bázispont lett. Ezt a piac be is árazta – fejtette ki.
A forint tegnap a többség által várt 50 bázispontos jegybanki kamatcsökkentés után erősödött a bankközi devizapiacon, az euróval 245,70/90 forinton kereskedtek, több mint egy forinttal gyengébben a pénteki 246,85/247,00 forintos árfolyamnál.
Az MNB közzétette az infláció alakulásáról szóló jelentését is, amely szerint a pénzromlás üteme jövő év végén négy százalék, 2006 végére pedig 3,5 százalék közelében várható. Az idei 4 százalékos gazdasági növekedés után a jegybank szakértői stabilizálódó növekedésre számítanak, 2005-ben 3,7, 2006-ban 3,5 százalékos GDP-bővülést várnak – derül ki az anyagból. A folyó fizetési mérleg hiányát az idén 7,3 milliárd euróra teszik a jegybank szakértői, ami a GDP-hez mérten 9 százalék. Jövőre az MNB 7,7 milliárd euró folyó hiányt valószínűsít, ami a GDP 8,6 százaléka lesz, 2006-ban pedig 7,5 milliárd euróra, a GDP 7,9 százalékára teszik a deficitet. Az államháztartás idei uniós normák szerinti hiányát a GDP 5,6 százalékára várja a prognózis, a jövő évit 5,5 százalékra. Az előrejelzés szerint 2006-ban 4,9 százalék lesz az uniós normák szerinti deficit a GDP-hez mérten.

Tragédia Gödöllőn: iskolai bántalmazás miatt vethetett véget életének a kislány