Dunaújváros eladta Dunaferr-részvényeit

Szeptember végén lezárult a Dunaferr Dunai Vasmű Rt. magánosítása az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. és a Donbass Ipari Szövetség, az Alcsevszki Vaskohászati Kombinát Rt., a Duferco International Trading Co. Ltd. és a Kundax AG által alkotott konzorcium közötti részvényjegyzési és befektetési megállapodásban rögzített zárási feltételek teljesülésével. Az ellenzék nem támogatta a privatizációt, így a Dunaferr Rt. magánosítását sem.

Dénes Zoltán
2004. 11. 29. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ügylet lezárását a Dunaferr Rt. egy részvényének aláírásával szimbolizálták Dunaújvárosban az üzletet kötő felek: az ÁPV Rt. képviseletében Kamarás Miklós vezérigazgató, a befektetői konzorcium nevében Szergej Taruta, a Donbass Ipari Szövetség igazgatóságának elnöke, valamint Hónig Péter, a Dunaferr Rt. vezérigazgatója. Az ÁPV Rt. írásos tájékoztatója szerint a befektetővel kötött részvényértékesítési és befektetési megállapodás zárási feltételeinek teljesítésével összesen 1 540 822 darab, egyenként 5091 forint névértékű, névre szóló Dunaferr Rt.-törzsrészvényt forgattak át a befektetői konzorcium kijelölt tagja, a Kundax AG nevére. A Dunaferr Rt. magánosításából a Kincstári Vagyoni Igazgatóság és az ÁPV Rt. 444 millió forinthoz jutott. Az acélmű tulajdonában levő, 79,48 százalékos részvénycsomagjának értékesítésére meghirdetett, egyfordulós, nyilvános pályázat nyerteseként az ÁPV Rt. véleménye szerint „az öszszes jelentkező közül a legjobb konzorciumot” választották ki. Az állam formálisan nem tudta ugyan támogatni a Dunaferr ügyét, a tárcaközi bizottság létrehozásával és az infrastrukturális fejlesztésekre vonatkozó döntéseivel azonban jelentős mértékben segítette a térség hosszú távú regionális fejlődését – magyarázta Kamarás Miklós.
Szergej Taruta elmondta: a befektetői konzorciumnak a világ 36 országában van irodája, amelyek segítségével értékesítik majd a termékeket.
Dorkota Lajos, Dunaújváros fideszes országgyűlési képviselője korábban lapunknak kijelentette: álláspontjuk ma is változatlan, soha nem támogatták a privatizációt, így a Dunaferr Rt. magánosítását sem. Emlékeztetett arra, hogy tavaly személyesen nyújtották át Medgyessy Péter akkori miniszterelnöknek azt a vasműs szakemberek által készített anyagot, amely a Dunaferr állami-önkormányzati tulajdonú továbbműködtetéséről szólt. Ám ezt a javaslatot elvetették.

A dunaújvárosi önkormányzat eladja Dunaferr-részvényeit a Dunaferr Dunai Vasmű Rt.-t privatizáló Donbass–Duferco konzorciumnak. A hétszázaléknyi részvénypakettért részletekben másfél milliárd forintot fizet a konzorcium, félmilliárd forintot a szerződéskötéskor, egymilliárd forintot öt év alatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.