Szakértők szerint elsősorban a kisgazdaságokat és a hátrányos helyzetben lévő falvakat hozná nehéz helyzetbe, ha a kormány utólagosan csökkentené a Nemzeti vidékfejlesztési terv (NVT) céljaira korábban már elkülönített pénzösszegeket. Az agrártárca szűk körű vezetői értekezlete számára készített belső előterjesztés szerint december 20-ig kezdeményeznénk Brüsszelben a már meghirdetett vidékfejlesztési pályázatok utólagos lefaragását, ami az NVT összkeretének egynegyedét érintené. A csaknem 14 milliárd forintos tervezett átcsoportosítás miatt elsősorban az agrár-környezetvédelmi program sérülne: nyolcmilliárd forintot innen vonnának el, ami ez esetben negyvenszázalékos kurtítást jelent. Hétszázötvenmillióval csökkennének a félig önellátó kisgazdaságok számára elkülönített támogatások.
*
Kétmilliárd forintot vennének el a kedvezőtlen adottságú térségek termelőitől, s ugyanennyivel csökkenne az a támogatási keret, amit az amúgy is nagy bajban lévő állattartó gazdaságok vehetnének igénybe az uniós szabályok teljesítése érdekében. Mindemellett 1,4 milliárd forintot csoportosítanának át a termelői csoportok felállítását segíteni hivatott csaknem 7,5 millió euróból.
A lapunk birtokába került belső dokumentum az elvonásokat leginkább azzal indokolja, hogy a kései meghirdetés, a gazdálkodók felkészületlensége és a vártnál gyengébb érdeklődés miatt az átcsoportosításra szánt összeg amúgy is megmaradna, illetve a csökkentett keretekből a termelői igények teljes mértékben kielégíthetők.
Az előterjesztést készítők szerint rendkívüli esetben az idei pályázatok a jövő év tavaszától hozzáférhető 2005-ös vidékfejlesztési forrásokból is kifizethetők. Ugyanakkor a belső minisztériumi anyag azt is leszögezi, hogy az agrár-környezetvédelmi program vonzó, a benyújtott pályázatok forrásigénye várhatóan messze meghaladja a támogatási keretet. A dokumentum ennek ellenére előre feltételezi, hogy a helyszíni ellenőrzések során feltárt hiányosságok jelentősen csökkentik majd a kiutalható öszszegeket.
Szakértők felhívják a figyelmet arra, hogy az NVT pályázatainak késedelmes meghirdetése miatt egyértelműen a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) a felelős. A tárca által eredetileg május közepére ígért programot csak tizennegyedik változatban fogadta el a nyár második felében Brüsszel, így a pályázatokat végül az ősz közepén hirdették meg. Az agrár-környezetvédelmi támogatásokra szánt pénzeket első ízben a február végi gazdamegállapodás teljesítésére hivatkozva próbálta megnyirbálni a szakminisztérium. Másodszor a SAPARD-előcsatlakozási alaphoz érkezett túligénylés szolgáltatott volna alapot a jelentősebb mértékű átcsoportosításhoz. Lapunk információi szerint egyik elképzelést sem támogatta az unió. A mostani előterjesztés szerzői ugyanakkor biztosak abban, hogy a 25 százalékos elvonáshoz áldásukat adják a brüszszeli döntéshozók. Vidékfejlesztési szakemberek úgy látják, hogy az átcsoportosítás a magyar mezőgazdaság azon területeit érintené hátrányosan, amelyek amúgy is komoly bajba kerültek csatlakozásunk után. A támogatások zöme a csődhelyzetbe került állattartóknak, a gyorsuló piaci versennyel küszködő kisgazdaságoknak jelentene kitörési esélyt, amit megvon tőlük az agrártárca.
A tervezett átcsoportosítás célja különösen érdekes következtetésekre nyújt lehetőséget. A vidékfejlesztési pénzek az uniós területalapú támogatások mellé adható nemzeti kiegészítés fedezetéül szolgálnának. Az FVM-et e pénzek kifizetésére országgyűlési határozat kötelezi. A 85-90 milliárd forintra becsülhető keret első részletét azonban csak a gazdatüntetések nyomására utalták ki banki előleg segítségével a termelőknek. Ez a faktorálásnak nevezett eljárás két-két milliárd forint többletkiadást okozott az államkasszának és az érintett gazdáknak. A pénzintézeteket azért kellett bevonni, mert a 2004. évi nemzeti kiegészítést nem tervezték be az idei agrárköltségvetésbe. A kormányzati bejelentések szerint az elmaradt kifizetéseket a jövő esztendei büdzséből pótolják majd. Ugyanakkor az átcsoportosítás szükségessége arra utal, hogy erre sem áll rendelkezésre teljeskörűen a fedezet. Miközben Gyurcsány Ferenc kormányfő szerint soha nem volt olyan bőséges agrárköltségvetés, mint amilyen jövőre lesz.
Feláldozzák a hálózatot? A kormány szerint minden elképzelést meghaladó jövő évi agrárköltségvetés tervezete a kisgazdaságokat tíz esztendeje segítő falugazdász-hálózat fennmaradásához sem nyújt elegendő fedezetet. Az 1226 szakember bérezésére elkülönített kétmilliárd forint másfél milliárddal kevesebb a tavalyinál. Úgy tűnik, hogy a pénzügyi tárca által elrendelt létszámleépítést többek között e hálózat megszüntetésével kívánja teljesíteni az FVM. Ha ez megtörténik, újabb jelentős eszköztárát veszíti el a hazai vidékfejlesztés és agrárpolitika. A falugazdászok elbocsátásában és az NVT kereteinek csökkentésében egyesek már tendenciát látnak. A területen dolgozó szakemberek és az elvonással érintett pénzek pont azt a gazdálkodói réteget szolgálják, amelyre a következő tíz évben már nem számít a kormányzati agrárstratégia.