Nagyobb sarcot vet ki januártól az új lakásokra az állam, s a 15 millió forintnál drágább új lakások is illetékkötelesek lesznek – írta tegnap a Magyar Hírlap. Ismeretes, idén a 30 millió forintnál olcsóbb lakások még illetékmentesek voltak. Jövőre például egy 30 milliós lakás vásárlása esetén illetékmentesség helyett a 15 és a 30 millió forint közötti rész után is fizetni kell. A lakásszerzési illeték négymillió forintig kettő, felette hat százalék. Ez alapján 740 ezer forintot kellene fizetni 15 millió forint után, csakhogy a négymilliós, kedvezményes kétszázalékos kulcs ez esetben nem alkalmazható. Egy 30 milliós új lakóingatlan vételára után 1,64 millió forint illetéket kellene fizetni, igaz, ebből le lehet majd vonni az első, illetékmentes 15 millióra jutó összeget, vagyis a 740 ezer forintot. Az így kapott összeg 900 ezer forintra rúg. Ez azonban 160 ezerrel több költséget jelent az állampolgároknak ahhoz képest, mintha a 15 millió alapján fizethetnék az illetéket. Régi lakás eladásakor választható, hogy ezen számítási módszer szerint állapítjuk meg vagy az új lakásnak a régi lakásért kapott összeggel csökkentett ára után számítjuk az illetéket. Ez utóbbi esetben azonban nincs mentesség a 15 milliós összegrészre.
– Ezzel a lépéssel a kormány megalkotta az „egérlyukprogramot” – mondta lapunknak Mádi László. A Fidesz lakáspolitikai szakértője hozzátette: ismét bebizonyosodott, hogy a szocialista kormány nem támogatja a középosztályt, a családokat. A szűk látókörrel meghozott, bevételéhes döntés következtében a nagyobb méretű, új lakások iránt csökkenni fog a kereslet, s – a mai építőipari árakat ismerve – a kis lakások irányába tolódik el a kereslet-kínálat. A változás miatt a már most is értékesítési problémákkal küzdő építőipari cégek, ingatlanfejlesztők jelentős arányú csődje sem zárható ki.
A Fidesz azt javasolta, a kedvezményes kétszázalékos illetékkulcs határát a jelenlegi négyről tízmillió forintra emeljék. Az elképzelést a kormánypártok nem támogatták.

Folytatódik az M9-es autópálya építése