Borúlátóan ír a magyar gazdasági kilátásokról a tekintélyes brit The Economist is. Magyarország erőlködő szocialistái feltehetően túlélik ezt az évet, de 2006-ban valószínűleg esélytelenek lesznek, amikor megütköznek a konzervatív ellenzéki Fidesszel – jósolja gazdasági eszmefuttatásának végén a lap varsói tudósítója, Robert Cottrell. A cikk a térségre vonatkoztatva is meglehetősen kritikus a baloldali kormányokkal szemben.
Az Economist ugyanakkor úgy véli, a legjobb minőségű életet Írországban élheti az ember, mert itt a gazdaság is gyorsan fejlődik és a hagyományos értékek is megmaradnak. A hetilap szerint elsősorban az európai országokban lehet boldogan élni, listájának első tíz helyén csak egy nem európai állam van, és ez Ausztrália. A lista második helyén egyébként Svájc áll, majd Norvégia következik, megelőzve Luxemburgot és Svédországot.
A kritériumok között előkelő helyen szerepel az egészségügyi helyzet, a szabadságjogok, a foglalkoztatás, az éghajlat, de figyelembe vették a politikai stabilitást, a nemek egyenlőségét, a társadalmi élet feltételeit és még a válások arányát is.
*
Az ENSZ humánfejlettségi mutatója, a HDI három alapvető tényezőt, vagyis a születéskor várható átlagos élettartamot, az iskolázottsági szintet és az egy főre jutó bruttó hazai termék (GDP) vásárlóerő-paritáson mért értékét öszszesíti egy mérőszámban. A listán előttünk szerepel például a velünk együtt az unióba lépett Csehország, Szlovénia és Lengyelország is. Szlovákia a tavalyi adatok alapján még közvetlenül utánunk, a 39. helyen áll, ám figyelembe véve az idei változásokat, nem kizárt, hogy már ők is előttünk fognak szerepelni egy következő felmérésben. Ez annál is valószínűbb, mivel Szlovákia mára nemcsak a makrogazdasági politika, hanem a szerkezeti reformok terén is az élen jár, miközben az egykori „éltanuló” Magyarország az elkötelezettség és a reformképesség tekintetében hátul kullog.
Mindeközben kitörési pont sem igen mutatkozik, hiszen hazánk gazdasági kilátásai sem túl fényesek; gazdasági fejlődés nélkül pedig igen nehezen elképzelhető az életszínvonal javulása. A World Economic Forum (WEF) által készített összetett mutató (Growth Competitive Index – GCI) szerint a 104 vizsgált ország közül 2004–2005-ben a versenyképességi listán hat hellyel csúsztunk hátrébb az utóbbi évben. A kedvezőtlenebb helyezésért elsősorban a gazdaságpolitika a felelős, hiszen mint a tanulmány készítői rávilágítottak, ezért elsősorban a makrogazdasági mutatók a felelősek. A makrogazdasági index alapján ugyanis hazánk tavaly még a 38. helyen volt, 2004-ben pedig már az 55. helyre csúszott vissza. A negatív teljesítményt elsősorban az államháztartási deficittel, a megtakarítási ráta mértékével, az infláció növekedésével és a reál effektív árfolyamrátával magyarázzák, de kiemelték, hogy negatív irányba mozdult az állami pazarlás mértéke is. Természetesen nemcsak a külföldi tanulmányok mutattak rá e negatív tendenciákra, hiszen a Központi Statisztikai Hivatal adataiból is kiderült, hogy idén – nyolc év után először – csökkentek a reálkeresetek. Legutóbb 1996-ban, Bokros Lajos pénzügyminisztersége idején sikerült csökkenteni a reálbérek értékét, azóta viszont azok növekedése kisebb-nagyobb mértékben, de töretlen volt.
Az osztrák Arbeiterkammer (AK) augusztusban közzétett számításai szerint az derül ki, hogy a kelet-közép-európai országok közül elsőként Szlovénia fogja a legjobban megközelíteni az osztrák bérszínvonalat. A kamara jelentése szerint őket Csehország és Magyarország követi, amely országok 2020-ra érik el az osztrák bérszint valamivel több mint felét. Ehhez tartozik, hogy míg a hazai bérszínvonal csupán az uniós átlag 30-33 százalékát éri el, a termelékenység meghaladja annak hatvan százalékát.
A nagyobb feltörekvő piacgazdaságok közül 2004-ben Magyarországon lesz a legmagasabb a folyó fizetési mérleg hiánya – írja a Nemzetközi Valutaalap adataira hivatkozva az Economist legújabb száma. A gazdasági hetilap idei évre vonatkozó előrejelzése szerint hazánkban rekordnagyságú, a GDP 8,8 százalékát elérő folyó fizetésimérleg-deficitre lehet számítani, amely még a lista utolsó előtti helyén tartózkodó Csehország 5,5 százalékos hiányát is jelentősen túlszárnyalja.

Az egész internet Magyar Péteren röhög - mutatjuk a legjobb mémeket