Csökkenő trendre ébredtek tegnap a tőkepiaci befektetők, a japán piacon 48,87 pontot gyengült a Nikkei 225 index árfolyama, a piac első szekcióját jegyző Topix pedig 0,39 pontot gyengült.
Árfolyamesés jellemezte tegnap az európai parketteket is, a brit piacon nyitás után magasra emelkedett az FTSE 100 mutató értéke, de délután a „széljárás megfordult”, a közelgő tengerentúli nyitások hatására a City indikátora egyre közelebb csúszott előző zárószintjéhez. A nap nyertese a SABMiller söripari társaság lett 2,42 százalékos emelkedésével és 10,6 milliós forgalmával.
Frankfurtban a DAX kevésbé optimistán viselkedett, a német tőzsdei mutató a kereskedés teljes hosszában gyengült. Leminősítések, negatív profitjóslatok határozták meg a tengerentúli kereskedések elejét, a piacok a technológiai papírok gyeplőjét elengedték, a befektetők nem foglalkoztak az Intel vezetőjének „még mentjük a menthetőt” nyilatkozatával sem, aki arról szólt, hogy személy szerint ő, Craig Barrett kedvező eredményeket vár a saját cégétől. A csipgyártó szektort tegnap az Altria, az Applied Matterials és a Micron Technology igen rossz hírei sújtották. Nem kedvezett a piacnak az egymást követő ötödik hónapja, így októberben is gyengülő Conference Board amerikai gazdaságkutató intézet átfogó konjunktúraindexe sem.
Nyitáskor még javában szerdai zárószintje alatt állt a BUX, délelőtt többszöri próbálkozás után sem sikerült a pozitív tartományban maradnia az indikátornak. Az áttörést a kettő órát követő időszak hozta meg, a BUX rohamos növekedésnek indult és végül 201,9 pontot emelkedve zárt. A forgalom 14,5 milliárd forint lett. A piacra az OTP 4,5 százalékos drágulása hatott, a banki papírokra 1,37 millió darabos forgalmat bonyolítottak. A legnagyobb magyar pénzintézet közölte, hogy 100 millió euró összegű hosszú lejáratú hitelt vesz fel a párizsi székhelyű Council of Europe Development Banktól (CEB). Az OTP Bank a CEB-hitellel olcsó forráshoz jut, amelyet kis- és közepes vállalkozások munkahelymegtartó és munkahelyteremtő beruházásainak finanszírozására fordít. A vezető részvények közül 9 forinttal drágult a Matáv, 20 forinttal értékelődött fel a Richter, míg a Mol 140 forintot gyengült. A kisforgalmú papírok sorából az FHB 400 forintot nőtt, az Antenna Hungária (AH) viszont 40 forinttal olcsóbbodott. Elemzők szerint a következő napokban jelentős AH-részvény-drágulásra lehet számítani, a szakértők a privatizáció előtti spekulációs szakasz újabb lépcsőjét várják. Az indokok között az állt, hogy tegnap az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. közölte, hogy a magyar műsorszóró társaság privatizációs tanácsadói tenderére 2004. december 21-ig lehet pályázatokat beadni.
A forint piacán tegnap a miniszterelnök „beledöglünk ebbe az erős forintba” kijelentése következtében a 247 forint/euró szint fölé emelkedett a hazai fizetőeszköz kurzusa, majd a BÉT zárását követve 246,45–246,95 forint közé esett vissza, ami még mindig 2 forintos euródrágulásnak (forintgyengülésnek) felelt meg. Az elemzők szerint hétfőn csökkenti kamatait a Magyar Nemzeti Bank, a 0,75–1,0 százalékos változást beárazó piaci várakozások vannak kisebbségben, míg a többség csak fél százalékpontot (0,50 százalékot) vár.
Petíció indul az illegális bevándorlást támogatók ellen