Perrel fenyegette meg Pokorni Zoltánt, a Fidesz alelnökét Gyurcsány Ferenc a Nemzeti Tankönyvkiadó Rt. privatizációjával kapcsolatos kijelentései miatt. A kormányfő sérelmezte, hogy szerinte politikustársa bizonyítékok nélkül azt sugallja: tisztességtelen módon, miniszterelnöki esküjét megsértve ismerősének vagy barátjának érdekében beavatkozott volna a magánosítás folyamatába. Gyurcsány felszólította Pokornit, hogy kérjen bocsánatot, különben rágalmazás bűncselekménye miatt beperli őt. – Ebben az ügyben nincsen pardon – nyomatékosította szándékának komolyságát a kormányfő.
Pokorni Zoltán, kitartva korábbi nyilatkozataiban hangoztatott álláspontja mellett, élesen bírálta a parlamentben a tankönyvkiadó privatizációját eredményező eljárást. Több furcsaságot is említett a pályázattal összefüggésben, például azt, hogy a kiírásban az ÁPV Rt. előnyként jelölte meg, ha a jelentkező tulajdonában áll egy nyomda. Itt említette Pokorni, hogy Erdős Ákos, a Láng holding birtokosa egyszersmind a Kossuth Nyomda tulajdonosa is. Szintén furcsának tartja a Fidesz alelnöke, hogy a kétfordulós pályázat során az árlicit nem felfelé, hanem lefelé mozgott. Erdős Ákos – jegyezte meg Pokorni – olyan áron, 3,2 milliárd forintért vette meg a tankönyvkiadót, amennyiért a pályázat második fordulójába be sem jutott volna, hiszen ott 3,5 milliárd forintnál állapították meg a küszöböt. Válaszában Draskovics Tibor pénzügyminiszter állította: a tankönyvkiadó privatizációs eljárása egyértelmű, átlátható, a jogszabályoknak és előírásoknak megfelelő volt. A tárcavezető elismerte, hogy a cég nyereségesen működik, ám később az eladás törvényessége mellett érvelve azt mondta: „Miután a sok-sok érdeklődő részletesen megismerkedett a tankönyvkiadó számaival, rájött arra, hogy a cég nem ér anynyit, amennyit arról korábban feltételeztek.” Hozzátette: a Láng holding által kínált vételár lényegesen meghaladja a korábbi értékelésben szereplő összeget, vagyis az ÁPV Rt. jó áron értékesítette a tankönyvkiadót. Pokorni Zoltán az elhangzottakra reagálva megerősítette: a Láng kiadó tulajdonosa, Erdős Ákos a kormányfő üzleti partnere. – Ez az állítás igaz és helytálló, és Gyurcsány Ferenc sem tudta cáfolni – hangsúlyozta a politikus, hozzátéve: a miniszterelnök két volt cégét jelenleg is Erdős Ákos irányítja, tulajdonolja. Pokorni megjegyezte: Gyurcsány Ferenc meglehetősen feszültnek tűnt felszólalása közben.
Vadai Ágnes napirend előtti felszólalásában nehezményezte ellenzéki képviselők Kovács László biztosi meghallgatásain tanúsított magatartását, amely szerinte minden szakmaiságot nélkülözve kizárólag a volt MSZP-elnök politikai lejáratására irányult. A kormány részéről Bársony András úgy fogalmazott: a Fidesz a méltatlan támadásokkal az elszenvedett választási vereséget akarta megbosszulni. A tegnapi ülésnap elején Szili Katalin házelnök bejelentette, hogy Kovács László brüsszeli megbízása miatt lemondott parlamenti mandátumáról. A szocialisták új képviselője Élő Norbert, a XII. kerületi szervezet vezetője lesz.
Orbán Viktornak és a Fidesznek azon megnyilvánulásai, amelyek szerint a kormány teljes egészében üzleti alapon akarná privatizálni az egészségügyet, valamint hogy el akarnák adni a kórházakat, minden alapot nélkülöző, hazug kijelentések – ezt Kuncze Gábor mondta. Az SZDSZ elnöke kifejtette: aki december 5-én igent mond a kórház-privatizációra, az a járulékemelésekre is igent mond. Rácz Jenő egészségügyi miniszter válaszában kifejtette: az állam dominanciája a szférában nem kérdőjelezhető meg, ugyanakkor az európai szintű ellátás biztosítására többletforrás bevonására van szükség, amely leggyorsabban a magánszektorból érkezhet.
– Hogyan állíthatott akkora butaságot Hiller István kultuszminiszter a múlt héten a parlamentben, hogy a debreceni kórház-privatizációról vegyenek példát a fideszesek? – kérdezte tegnap Kósa Lajos (Fidesz), a cívisváros polgármestere. Kósa elmondta: ahhoz, hogy Debrecen kórházat privatizáljon, előbb vennie kellene egyet, ugyanis az egyik városi kórház a megyei közgyűlésé, a másik pedig az orvosi egyetemé.
Hiller helyett Rácz Jenő egészségügyi miniszter válaszolt, aki szerint Debrecenben a járóbeteg-szakellátás működtetését privatizálják azzal, hogy önkormányzati tulajdonú kht.-be szervezik át. Kósa Lajos felhívta a figyelmet arra, hogy ez nem privatizáció, mint ahogy a Malév vagy a MÁV is gazdasági társaság, ám állami tulajdonban van. Simicskó István (Fidesz) arra hívta fel a figyelmet, a jövő évi takarékos honvédelmi költségvetésben a tárca prioritásként kezeli a lakhatási ügyeket, ám nem a szerződéses és nem is a hivatásos állományét, hanem az őrkutyákét. – A kutyafáját! – mondta a képviselő, aki szerint az európai szabályoknak maximálisan megfelelő ólakat lehetett volna építeni ebenként néhány százezer forintból, ehhez képest a tárca Szolnokon erre 1,5 milliót költött kutyánként, ráadásul a kennelek nincsenek bevakolva, a tetejük egyszerű hullámpala.
Iváncsik Imre, a HM politikai államtitkára szerint Simicskó „látszatot kelt”, miközben „az állatokról gondoskodás mintapéldája”, ami történt. Homa János (Fidesz) azt kifogásolta, hogy a balatonőszödi informális kormányülésen az a döntés született, nem szabad tájékoztatást adni a Magyar Nemzetnek, a Hír TV-nek és a Heti Válasznak, miközben a Népszabadságot maximálisan ki kell szolgálni. Ez sérti az alkotmányt és a médiatörvényt is – hangsúlyozta Homa. Gál J. Zoltán, a kancellária politikai államtitkára szerint a képviselő fantomokkal hadakozik, cáfolta, hogy ilyen „kormánydöntés” született volna. Azt állította, nem tiltottak ki sajtóorgánumokat tájékoztatókról. (Ismert: az őszödi kormányülés óta lapunkat több kormányzati háttér-tájékoztatóra nem hívták meg. – A szerk.)
Eladják a Lipótmezőt? A Hűvösvölgyi út mellett fekvő Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) privatizálása érdekében akarhatja szakintézménnyé alakítani a Nyírő Gyula Kórházat a főváros vezetése – jelentette ki tegnap Kupper András, a fővárosi Fidesz–MKDSZ-frakció vezetője. Szerinte így a főváros egyik legértékesebb ingatlana szabadulhat fel, amely lakóparkként vagy kastélyszállóként is működhetne tovább. Úgy vélte, ebben az esetben azonban az ingatlanvagyonból származó pénzt nem a betegellátásra fordítják, hanem a profitorientált tőkét gazdagítja majd. Mikola István volt egészségügyi miniszter felhívta a figyelmet: a pszichiátriai intézet eladása nem először merült fel. Mint mondta, a szaúd-arábiai hercegnek is felajánlották már megvételre az ingatlant. Kijelentette azt is: a Bankár Rt. nevű cég már tervet is készített arról, hogy miként értékesíthető a pszichiátriai klinika több milliárdot érő ingatlanja úgy, hogy a betegellátás ne szenvedjen kárt. – Eszünk ágában sincs privatizálni az OPNI-t – jelentette ki Vojnik Mária, az egészségügyi minisztérium politikai államtitkára. Ez senkinek nem áll szándékában – szögezte le, hozzátéve, hogy nem érti, honnan szerzi Mikola István ezeket a téves információkat.