Gyurcsány perrel fenyegetőzik

A kormányfő perrel fenyegette meg tegnap Pokorni Zoltánt (Fidesz) a parlamentben a tankönyvkiadó privatizációjával kapcsolatos nyilatkozatok miatt. A Fidesz kifogásolta, hogy a balatonőszödi informális kormányülésen döntés született a Magyar Nemzet, a Hír TV és a Heti Válasz diszkriminálásáról. A kormánypártok ismét kiálltak a kórház-privatizáció mellett.

Török László
2004. 11. 23. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Perrel fenyegette meg Pokorni Zoltánt, a Fidesz alelnökét Gyurcsány Ferenc a Nemzeti Tankönyvkiadó Rt. privatizációjával kapcsolatos kijelentései miatt. A kormányfő sérelmezte, hogy szerinte politikustársa bizonyítékok nélkül azt sugallja: tisztességtelen módon, miniszterelnöki esküjét megsértve ismerősének vagy barátjának érdekében beavatkozott volna a magánosítás folyamatába. Gyurcsány felszólította Pokornit, hogy kérjen bocsánatot, különben rágalmazás bűncselekménye miatt beperli őt. – Ebben az ügyben nincsen pardon – nyomatékosította szándékának komolyságát a kormányfő.
Pokorni Zoltán, kitartva korábbi nyilatkozataiban hangoztatott álláspontja mellett, élesen bírálta a parlamentben a tankönyvkiadó privatizációját eredményező eljárást. Több furcsaságot is említett a pályázattal összefüggésben, például azt, hogy a kiírásban az ÁPV Rt. előnyként jelölte meg, ha a jelentkező tulajdonában áll egy nyomda. Itt említette Pokorni, hogy Erdős Ákos, a Láng holding birtokosa egyszersmind a Kossuth Nyomda tulajdonosa is. Szintén furcsának tartja a Fidesz alelnöke, hogy a kétfordulós pályázat során az árlicit nem felfelé, hanem lefelé mozgott. Erdős Ákos – jegyezte meg Pokorni – olyan áron, 3,2 milliárd forintért vette meg a tankönyvkiadót, amennyiért a pályázat második fordulójába be sem jutott volna, hiszen ott 3,5 milliárd forintnál állapították meg a küszöböt. Válaszában Draskovics Tibor pénzügyminiszter állította: a tankönyvkiadó privatizációs eljárása egyértelmű, átlátható, a jogszabályoknak és előírásoknak megfelelő volt. A tárcavezető elismerte, hogy a cég nyereségesen működik, ám később az eladás törvényessége mellett érvelve azt mondta: „Miután a sok-sok érdeklődő részletesen megismerkedett a tankönyvkiadó számaival, rájött arra, hogy a cég nem ér anynyit, amennyit arról korábban feltételeztek.” Hozzátette: a Láng holding által kínált vételár lényegesen meghaladja a korábbi értékelésben szereplő összeget, vagyis az ÁPV Rt. jó áron értékesítette a tankönyvkiadót. Pokorni Zoltán az elhangzottakra reagálva megerősítette: a Láng kiadó tulajdonosa, Erdős Ákos a kormányfő üzleti partnere. – Ez az állítás igaz és helytálló, és Gyurcsány Ferenc sem tudta cáfolni – hangsúlyozta a politikus, hozzátéve: a miniszterelnök két volt cégét jelenleg is Erdős Ákos irányítja, tulajdonolja. Pokorni megjegyezte: Gyurcsány Ferenc meglehetősen feszültnek tűnt felszólalása közben.
Vadai Ágnes napirend előtti felszólalásában nehezményezte ellenzéki képviselők Kovács László biztosi meghallgatásain tanúsított magatartását, amely szerinte minden szakmaiságot nélkülözve kizárólag a volt MSZP-elnök politikai lejáratására irányult. A kormány részéről Bársony András úgy fogalmazott: a Fidesz a méltatlan támadásokkal az elszenvedett választási vereséget akarta megbosszulni. A tegnapi ülésnap elején Szili Katalin házelnök bejelentette, hogy Kovács László brüsszeli megbízása miatt lemondott parlamenti mandátumáról. A szocialisták új képviselője Élő Norbert, a XII. kerületi szervezet vezetője lesz.
Orbán Viktornak és a Fidesznek azon megnyilvánulásai, amelyek szerint a kormány teljes egészében üzleti alapon akarná privatizálni az egészségügyet, valamint hogy el akarnák adni a kórházakat, minden alapot nélkülöző, hazug kijelentések – ezt Kuncze Gábor mondta. Az SZDSZ elnöke kifejtette: aki december 5-én igent mond a kórház-privatizációra, az a járulékemelésekre is igent mond. Rácz Jenő egészségügyi miniszter válaszában kifejtette: az állam dominanciája a szférában nem kérdőjelezhető meg, ugyanakkor az európai szintű ellátás biztosítására többletforrás bevonására van szükség, amely leggyorsabban a magánszektorból érkezhet.
– Hogyan állíthatott akkora butaságot Hiller István kultuszminiszter a múlt héten a parlamentben, hogy a debreceni kórház-privatizációról vegyenek példát a fideszesek? – kérdezte tegnap Kósa Lajos (Fidesz), a cívisváros polgármestere. Kósa elmondta: ahhoz, hogy Debrecen kórházat privatizáljon, előbb vennie kellene egyet, ugyanis az egyik városi kórház a megyei közgyűlésé, a másik pedig az orvosi egyetemé.
Hiller helyett Rácz Jenő egészségügyi miniszter válaszolt, aki szerint Debrecenben a járóbeteg-szakellátás működtetését privatizálják azzal, hogy önkormányzati tulajdonú kht.-be szervezik át. Kósa Lajos felhívta a figyelmet arra, hogy ez nem privatizáció, mint ahogy a Malév vagy a MÁV is gazdasági társaság, ám állami tulajdonban van. Simicskó István (Fidesz) arra hívta fel a figyelmet, a jövő évi takarékos honvédelmi költségvetésben a tárca prioritásként kezeli a lakhatási ügyeket, ám nem a szerződéses és nem is a hivatásos állományét, hanem az őrkutyákét. – A kutyafáját! – mondta a képviselő, aki szerint az európai szabályoknak maximálisan megfelelő ólakat lehetett volna építeni ebenként néhány százezer forintból, ehhez képest a tárca Szolnokon erre 1,5 milliót költött kutyánként, ráadásul a kennelek nincsenek bevakolva, a tetejük egyszerű hullámpala.
Iváncsik Imre, a HM politikai államtitkára szerint Simicskó „látszatot kelt”, miközben „az állatokról gondoskodás mintapéldája”, ami történt. Homa János (Fidesz) azt kifogásolta, hogy a balatonőszödi informális kormányülésen az a döntés született, nem szabad tájékoztatást adni a Magyar Nemzetnek, a Hír TV-nek és a Heti Válasznak, miközben a Népszabadságot maximálisan ki kell szolgálni. Ez sérti az alkotmányt és a médiatörvényt is – hangsúlyozta Homa. Gál J. Zoltán, a kancellária politikai államtitkára szerint a képviselő fantomokkal hadakozik, cáfolta, hogy ilyen „kormánydöntés” született volna. Azt állította, nem tiltottak ki sajtóorgánumokat tájékoztatókról. (Ismert: az őszödi kormányülés óta lapunkat több kormányzati háttér-tájékoztatóra nem hívták meg. – A szerk.)



Eladják a Lipótmezőt? A Hűvösvölgyi út mellett fekvő Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) privatizálása érdekében akarhatja szakintézménnyé alakítani a Nyírő Gyula Kórházat a főváros vezetése – jelentette ki tegnap Kupper András, a fővárosi Fidesz–MKDSZ-frakció vezetője. Szerinte így a főváros egyik legértékesebb ingatlana szabadulhat fel, amely lakóparkként vagy kastélyszállóként is működhetne tovább. Úgy vélte, ebben az esetben azonban az ingatlanvagyonból származó pénzt nem a betegellátásra fordítják, hanem a profitorientált tőkét gazdagítja majd. Mikola István volt egészségügyi miniszter felhívta a figyelmet: a pszichiátriai intézet eladása nem először merült fel. Mint mondta, a szaúd-arábiai hercegnek is felajánlották már megvételre az ingatlant. Kijelentette azt is: a Bankár Rt. nevű cég már tervet is készített arról, hogy miként értékesíthető a pszichiátriai klinika több milliárdot érő ingatlanja úgy, hogy a betegellátás ne szenvedjen kárt. – Eszünk ágában sincs privatizálni az OPNI-t – jelentette ki Vojnik Mária, az egészségügyi minisztérium politikai államtitkára. Ez senkinek nem áll szándékában – szögezte le, hozzátéve, hogy nem érti, honnan szerzi Mikola István ezeket a téves információkat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.