Megszűnt a dollár egyeduralma a pénzhamisítóknál – vélekedett a Kronen Zeitung cikkírója. Az amerikai bankók kétes rangját manapság az eleinte oly biztonságosnak tartott euró vette át. Ez idő tájt naponta több mint harminc hamis uniós bankjegyet kell kivonni a forgalomból Ausztriában. Ebben az évben az osztrák pénzforgalmazók körülbelül 11 ezer hamisítványt találtak, ezeknek csaknem a felét Bécsben. A gyarapodás megdöbbentő: tavaly tizenkét hónap alatt még csupán feleennyi hamis euró akadt fönn a szűrőn. Ausztriai bevezetése óta három esztendő alatt az egységes európai fizetőeszköznek több értéktelen másolata készült (negyven százalékban ötvenes címletűek), mint fönnállása alatt a jó öreg schillingnek együttvéve.
Európa legnagyobb pénzhamisító üzeme Bulgáriában van – állította az osztrák lap. Öt hamisítványból négy onnan származik. A másik legnagyobb gyártó Litvánia. A bűnözők állástalan grafikusokat és nyomdászokat alkalmaznak, akik a legmodernebb berendezésekkel állítják elő az eredetire szinte tökéletesen hasonlító eurós bankjegyeket. Időközben a legprofibbaknak nemcsak a színváltóhatást sikerült lemásolniuk (a hátoldalon vörösről zöldre vagy barnára változik a névértéket mutató számjegy), hanem szinte az összes biztonsági azonosítót is. Gyakran már az UV-lámpák is hatástalanok.
Most attól tartanak a szomszédos ország hatóságai, hogy a karácsonyi bevásárlórohamot kihasználva, újabb hamispénz-hullámmal árasztják el Ausztriát. A kereskedőknek ilyenkor gyakran nincs idejük ellenőrizni a sietős vásárlóktól átvett pénzt.
Magyarországon a vám- és pénzügyőrség munkatársai nemigen akadtak hamis euróra az utóbbi években – közölte lapunkkal Sipos Jenő szóvivő. Ez persze nem jelenti azt, hogy nem ellenőrzik időről időre a hazánkban megjelenő uniós bankókat. De mivel nálunk nem ez a fizetőeszköz, valószínűleg nem vagyunk a pénzhamisítók célországa – fűzte hozzá.
Biztonsági elemek. Az eurós bankjegyek különleges, tiszta gyapotot tartalmazó papírból készültek. Emiatt ropogós, nem puha és nem síkos az érintésük. Az előoldalon jól tapintható elemek: az Európai Központi Bank rövidítése; az értékjelzések; a meghatározó képi elemek, az ablakok és a kapuk. Az előoldal bal felső, illetve a hátoldal jobb felső részén önmagában értelmetlen ábratöredékek láthatók, amelyek átnézetben egymást kiegészítve az értékjelzést teszik láthatóvá. Fontos jel a minden címleten megtalálható hologram. A bankjegyek hátoldala síknyomtatással készült.