Hűvös technokrata váltotta a Filozófust

2004. 11. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gianfranco Finit, a kormánykoalíció második legerősebb pártjának, a Nemzeti Szövetségnek az elnökét, sokak szerint az olasz jobboldal jövőbeli vezetőjét nevezte ki külügyminiszternek Silvio Berlusconi – a Rocco Buttiglione körül kavart botrány után – az unió biztosi posztjára távozó Franco Frattini helyére. A korábbi, újfasiszta gyökerű pártját megújító, pszichológusi végzettségű egykori újságíró Olaszország képviselője volt az európai alkotmányt megszövegező konventben.
Az új összetételű bizottságba a Berlusconi-kormány olyan jelöltet állított Franco Frattini olasz külügyminiszter személyében, aki szinte mindenben tökéletes ellentéte az előző, sokat támadott biztosjelöltnek, Rocco Buttiglione professzornak. A 47 éves, római születésű, példátlanul gyors karriert befutott, jogászvégzettségű Frattini az olasz kormányfő közeli bizalmasa, az általa alapított Forza Italia párt tagja, az Európai Bizottság igazságügyi, szabadságjogi és belügyi biztosa lesz. A nyugodt, távolságtartó, ambiciózus technokrata politikus szürkeségével és jó alkalmazkodóképességével vélhetőleg rugalmasabban illeszkedik be a bizottságba, mint elődje. Frattinit már 24 éves korában államügyésznek nevezték ki, karrierje gyorsan ívelt felfelé, és tíz éve politikai pályára lépett Berlusconi pártjában, ahol hamarosan meghatározó szerepet töltött be. Az ő nevéhez fűződik annak a törvénynek a kidolgozása, amelynek fő célja volt, hogy feloldja a Berlusconi médiavállalkozásai és kormányfői tisztsége közötti összeférhetetlenséget. „Szenvedélytelen, hűvös, skandináv típusú politikus, aki soha nem szerepel a bulvárlapokban, nem csalja meg a feleségét, olyan ember, aki mindíg csendben dolgozik, zárt ajtók mögött” – jellemzi az olasz külügyminisztert a BBC kommentárja.
Az olasz sajtó eközben láthatóan napirendre tért a biztoscsere kérdésében: Buttiglione, aki mellett kiálltak a koalíciós pártok, valószínűleg a kabinet tagja marad a jelenlegi átalakítások után is, visszalépését „felelős gesztusnak” értékelik, és úgy vélik, hogy a Filozófus nagyvonalúságával megelőzte azokat a támadásokat, amelyek biztossága ideje alatt érték volna.
Elgondolkodtatóan összegzi a Financial Times a Buttiglione-esetet. Mint a lap fogalmaz, az Európai Unió alapítói, Alcide de Gasperi, Konrad Adenauer és Robert Schuman ugyanolyan katolikus meggyőződéssel bírtak, mint Rocco Buttiglione, akit pontosan emiatt szavaztak le a szakbizottságban. Hivatkozik a La Repubblica liberális római lap felmérésére, amely szerint az olaszok 61 százaléka ellenzi a melegek házasságát, és kiemeli, hogy a Filozófus nem áll egyedül elveivel abban az Európában, amelynek lakossága 58 százalékban katolikus.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.