Gianfranco Finit, a kormánykoalíció második legerősebb pártjának, a Nemzeti Szövetségnek az elnökét, sokak szerint az olasz jobboldal jövőbeli vezetőjét nevezte ki külügyminiszternek Silvio Berlusconi – a Rocco Buttiglione körül kavart botrány után – az unió biztosi posztjára távozó Franco Frattini helyére. A korábbi, újfasiszta gyökerű pártját megújító, pszichológusi végzettségű egykori újságíró Olaszország képviselője volt az európai alkotmányt megszövegező konventben.
Az új összetételű bizottságba a Berlusconi-kormány olyan jelöltet állított Franco Frattini olasz külügyminiszter személyében, aki szinte mindenben tökéletes ellentéte az előző, sokat támadott biztosjelöltnek, Rocco Buttiglione professzornak. A 47 éves, római születésű, példátlanul gyors karriert befutott, jogászvégzettségű Frattini az olasz kormányfő közeli bizalmasa, az általa alapított Forza Italia párt tagja, az Európai Bizottság igazságügyi, szabadságjogi és belügyi biztosa lesz. A nyugodt, távolságtartó, ambiciózus technokrata politikus szürkeségével és jó alkalmazkodóképességével vélhetőleg rugalmasabban illeszkedik be a bizottságba, mint elődje. Frattinit már 24 éves korában államügyésznek nevezték ki, karrierje gyorsan ívelt felfelé, és tíz éve politikai pályára lépett Berlusconi pártjában, ahol hamarosan meghatározó szerepet töltött be. Az ő nevéhez fűződik annak a törvénynek a kidolgozása, amelynek fő célja volt, hogy feloldja a Berlusconi médiavállalkozásai és kormányfői tisztsége közötti összeférhetetlenséget. „Szenvedélytelen, hűvös, skandináv típusú politikus, aki soha nem szerepel a bulvárlapokban, nem csalja meg a feleségét, olyan ember, aki mindíg csendben dolgozik, zárt ajtók mögött” – jellemzi az olasz külügyminisztert a BBC kommentárja.
Az olasz sajtó eközben láthatóan napirendre tért a biztoscsere kérdésében: Buttiglione, aki mellett kiálltak a koalíciós pártok, valószínűleg a kabinet tagja marad a jelenlegi átalakítások után is, visszalépését „felelős gesztusnak” értékelik, és úgy vélik, hogy a Filozófus nagyvonalúságával megelőzte azokat a támadásokat, amelyek biztossága ideje alatt érték volna.
Elgondolkodtatóan összegzi a Financial Times a Buttiglione-esetet. Mint a lap fogalmaz, az Európai Unió alapítói, Alcide de Gasperi, Konrad Adenauer és Robert Schuman ugyanolyan katolikus meggyőződéssel bírtak, mint Rocco Buttiglione, akit pontosan emiatt szavaztak le a szakbizottságban. Hivatkozik a La Repubblica liberális római lap felmérésére, amely szerint az olaszok 61 százaléka ellenzi a melegek házasságát, és kiemeli, hogy a Filozófus nem áll egyedül elveivel abban az Európában, amelynek lakossága 58 százalékban katolikus.

A mai az utolsó hideg nap, végre jön a felmelegedés