Mádl Ferenc az alkotmányban biztosított jogkörével élve megfontolásra visszaküldte az Országgyűlésnek a Magyar Nemzeti Bankról szóló törvény módosítását – olvasható az államfő hivatalának közleményében. Schillinger Erzsébet sajtófőnök azt is közölte: a köztársasági elnök levélben tudatta döntését Szili Katalinnal, az Országgyűlés elnökével. Mádl Ferenc álláspontja szerint a törvény ellentétes a hivatalosan deklarált céljával. A törvény javaslata ugyanis a jegybank függetlenségének és hatékonyságának növelését jelölte meg célként, ugyanakkor a monetáris tanács tagjai kinevezésének jelenlegi rendszere az Európai Központi Bank véleménye szerint is kielégítően biztosítja a függetlenséget és a hatékonyságot. „A törvény pedig ezzel ellentétesen éppen hogy növeli a mindenkori miniszterelnök befolyását a monetáris tanács tagjainak kinevezésében” – tartalmazza a dokumentum. Az államfő „különösen aggályosnak” tartotta, hogy a törvény lehetőséget teremtene arra, hogy egyszerre aránytalanul sok új taggal egészüljön ki a monetáris tanács.
*
Mádl Ferenc hangsúlyozta: az európai közösségi jogban is érvényesülő elv ugyanis, hogy a független testületek tagjait lehetőség szerint több lépcsőben, politikai ciklusokon átívelve nevezzék ki. Nem értett egyet azzal sem, hogy a törvény szerint a jövőben a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnökei közül csupán egy legyen felelős a monetáris politikáért, hiszen az alkotmány és a jegybanktörvény az MNB egésze számára írja elő a monetáris politika meghatározásának feladatát. Felhívta az Országgyűlés figyelmét arra is, hogy az Európai Központi Bank 2004. évi konvergenciajelentése szerint a jegybanktörvény több, a jegybank és a monetáris tanács függetlenségét érintő rendelkezése nincs összhangban az európai közösség jogával. Az Európai Központ Bank a törvénnyel kapcsolatban külön is javasolta, hogy e hiányosságok orvoslása a jegybanktörvény módosításakor történjen meg. Az államfő ezért helytelennek tartja, hogy néhány részkérdésben sor kerüljön a MNB-ről szóló törvény módosítására, de az uniós kötelezettségeinkkel kapcsolatos jogalkotói mulasztások megszüntetése elmaradjon.
Göndör István (MSZP), a törvényjavaslat egyik előterjesztője újságíróknak elmondta: sajnálja, hogy a köztársasági elnök visszaküldte a jogszabályt. Hozzáfűzte: tanulmányozniuk kell, milyen kifogásai voltak az államfőnek. A képviselő pozitívnak találta, hogy Mádl Ferencnek nem alkotmányossági problémája volt a törvénnyel, és ezért nem az Alkotmánybírósághoz küldte azt. Közölte: akár a jövő héten napirendjére tűzheti az Országgyűlés a javaslatot.
Halász János, a Fidesz-frakció szóvivője reményét fejezte ki, hogy az ügyben a szocialisták megfontoltak lesznek. „Megfontoltabbak, mint a kórház-privatizációról szóló törvény esetében voltak, amikor hasonló esetben, megcsúfolva a köztársasági elnök jelzését, gyorsan újratárgyalták a törvényt, majd alkotmánybírósági intőt kaptak” – fogalmazott a politikus. Halász szerint a kormánytöbbség a jegybanktörvény módosításakor nem hallgatta meg az MNB elnökének álláspontját és a nemzetközi ellenvéleményeket.

Berobbant a klímaszezon, így spórolhat rengeteg pénzt