Jegybanktörvény: vissza a T. Háznak

Mádl Ferenc megfontolásra visszaküldte az Országgyűlésnek a jegybanktörvény módosítását. Göndör István (MSZP), az egyik előterjesztő elmondta, hogy még tanulmányozniuk kell a köztársasági elnök kifogásait, de akár a jövő héten a Ház elé kerülhet a jogszabály. A Fidesz reméli, hogy a szocialisták ezúttal megfontoltabbak lesznek, mint korábban a kórháztörvény esetében.

Munkatársunktól
2004. 11. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mádl Ferenc az alkotmányban biztosított jogkörével élve megfontolásra visszaküldte az Országgyűlésnek a Magyar Nemzeti Bankról szóló törvény módosítását – olvasható az államfő hivatalának közleményében. Schillinger Erzsébet sajtófőnök azt is közölte: a köztársasági elnök levélben tudatta döntését Szili Katalinnal, az Országgyűlés elnökével. Mádl Ferenc álláspontja szerint a törvény ellentétes a hivatalosan deklarált céljával. A törvény javaslata ugyanis a jegybank függetlenségének és hatékonyságának növelését jelölte meg célként, ugyanakkor a monetáris tanács tagjai kinevezésének jelenlegi rendszere az Európai Központi Bank véleménye szerint is kielégítően biztosítja a függetlenséget és a hatékonyságot. „A törvény pedig ezzel ellentétesen éppen hogy növeli a mindenkori miniszterelnök befolyását a monetáris tanács tagjainak kinevezésében” – tartalmazza a dokumentum. Az államfő „különösen aggályosnak” tartotta, hogy a törvény lehetőséget teremtene arra, hogy egyszerre aránytalanul sok új taggal egészüljön ki a monetáris tanács.
*
Mádl Ferenc hangsúlyozta: az európai közösségi jogban is érvényesülő elv ugyanis, hogy a független testületek tagjait lehetőség szerint több lépcsőben, politikai ciklusokon átívelve nevezzék ki. Nem értett egyet azzal sem, hogy a törvény szerint a jövőben a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnökei közül csupán egy legyen felelős a monetáris politikáért, hiszen az alkotmány és a jegybanktörvény az MNB egésze számára írja elő a monetáris politika meghatározásának feladatát. Felhívta az Országgyűlés figyelmét arra is, hogy az Európai Központi Bank 2004. évi konvergenciajelentése szerint a jegybanktörvény több, a jegybank és a monetáris tanács függetlenségét érintő rendelkezése nincs összhangban az európai közösség jogával. Az Európai Központ Bank a törvénnyel kapcsolatban külön is javasolta, hogy e hiányosságok orvoslása a jegybanktörvény módosításakor történjen meg. Az államfő ezért helytelennek tartja, hogy néhány részkérdésben sor kerüljön a MNB-ről szóló törvény módosítására, de az uniós kötelezettségeinkkel kapcsolatos jogalkotói mulasztások megszüntetése elmaradjon.
Göndör István (MSZP), a törvényjavaslat egyik előterjesztője újságíróknak elmondta: sajnálja, hogy a köztársasági elnök visszaküldte a jogszabályt. Hozzáfűzte: tanulmányozniuk kell, milyen kifogásai voltak az államfőnek. A képviselő pozitívnak találta, hogy Mádl Ferencnek nem alkotmányossági problémája volt a törvénnyel, és ezért nem az Alkotmánybírósághoz küldte azt. Közölte: akár a jövő héten napirendjére tűzheti az Országgyűlés a javaslatot.
Halász János, a Fidesz-frakció szóvivője reményét fejezte ki, hogy az ügyben a szocialisták megfontoltak lesznek. „Megfontoltabbak, mint a kórház-privatizációról szóló törvény esetében voltak, amikor hasonló esetben, megcsúfolva a köztársasági elnök jelzését, gyorsan újratárgyalták a törvényt, majd alkotmánybírósági intőt kaptak” – fogalmazott a politikus. Halász szerint a kormánytöbbség a jegybanktörvény módosításakor nem hallgatta meg az MNB elnökének álláspontját és a nemzetközi ellenvéleményeket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.