Európában enyhe árfolyamcsökkenés, az ázsiai parkettek legnagyobbikán viszont mérsékelt javulást jeleztek a tőzsdei indikátorok tegnap. Japánban az amerikai elnökválasztás lezárását követően megszűnő bizonytalanság 58,46 pontos emelkedést indukált a Nikkei 225 index kurzusában. A vezető részvények és azok közül is az exportérzékenyek ára komolyabb növekedést ért el. A nap nyertesei az autógyártók és a fejlett technológiai papírok voltak, ezek közül is kiemelendő a 10,77 százalékkal megugró Furukawa Electric társaság részvénye. A piac első szekcióját jegyző Topix index 0,63 százalékkal javult.
Csökkenést mutattak tegnap az európai tőzsdei indikátorok, egyedül Milánóban sikerült nyitáskor némi javulási szándékot felmutatnia a MIB-indikátornak, az északolasz városban jegyzett, 30 vezető részvényt átfogó indexnek. Napközben a MIB 29 060 pontig zuhant, zárás előtt másfél órával
29 100 pont körül állt, ami 15 pontos csökkenésnek felelt meg.
A tengerentúlon egymással ellentétes irány alakult ki, a Dow Jones emelkedőben volt, míg a Nasdaq félszázalékos csökkenést mutatott. A Wall Streeten az Applied Materlials és a Boeing leminősítése nem okozott túl nagy „örömöt” a befektetők körében. Sőt a termelékenység üteme is negatív előjelű lett. Az Egyesült Államokban a harmadik negyedévben csökkent a termelékenység növekedésének üteme.
A kelet-közép-európai piacokon sem tudott határozott trend kialakulni, Prágában a PX 50 index 0,29 százalékot gyengült, a bécsi ATX viszont 0,76 százalékkal emelkedett. Varsóban a WIG 30 index 0,3 százalékos csökkenést mutatott. A lengyel piacon még mindig a PKO BP pénzintézeti IPO (elsődleges kibocsátás) tartotta lázban a befektetőket. Tegnap a varsói kincstárügyi minisztérium közölte, hogy a vártaknak megfelelően, 20,5 zloty maximált áron kerülnek kibocsátásra a PKO-papírok. A fokozott érdeklődés következtében a lengyel kormány az elsődleges kibocsátást 38,5 százalékra emelte az eredetileg tervezett 35 százalékról. Korábban 300 millió részvényt akartak tőzsdére vinni és ezzel a bank 30 százalékát privatizálni, de az új változatok szerint 38,5 százalékot visznek tőzsdére, további 10,5 százalékot a bank alkalmazottai jegyezhetnek, az állam 51 százalék felett őrzi meg részesedését. A részvények allokációja november 10-ig lezárul.
Pesten erőteljes növekedéssel zárt a BUX, a magyar tőzsdei indikátor 199,81 pontot növekedett, a forgalom 9,98 milliárd forint lett. A vezető részvények közül a gyorsjelentés előtt álló Richter 600 forintot, az OTP 72 forintot, a Mol 195 forintot javított az árán. Drágult még a spekulatívnak minősített Brau Union is, viszont az FHB ára 95 forintot gyengült.
Bármikor összeomolhat Ukrajna - videó