Nem hozott eredményt a kettős állampolgárság ügyében tartott tegnapi, immár második négypárti egyeztetés, a parlamenti frakciók képviselői ugyanis nem írták alá az MDF által kezdeményezett politikai nyilatkozatot. A dokumentum célja az lett volna, hogy a december 5-i népszavazáson való részvételre buzdítsa a választókat.
A kormánypárti résztvevők azt mondták, az MSZP, az SZDSZ és az MDF támogatta a nyilatkozat-tervezetet, ám a Fidesz azt csak módosítással fogadta volna el. Lendvai Ildikó MSZP-frakcióvezető szavai szerint a Fidesz azzal akarta kiegészíteni a szöveget, hogy valamennyi parlamenti párt az igen szavazatra buzdít a határon túli magyarok kettős állampolgárságának megadásáról szóló népszavazási kérdés kapcsán. Kitért arra, hogy a kabinet által kapott szakmai anyagok a magyar állampolgársággal járó jogokról és az uniós példákról megerősítették meggyőződésüket, hogy Magyarországon nincs kétféle állampolgárság, az alkotmány rögzíti minden magyar állampolgár több jogosultságát, például a szociális ellátáshoz fűződőt.
Németh Zsolt (Fidesz) a sikertelen egyeztetés után úgy fogalmazott: a kettős állampolgárság ügyében áthidalhatatlan ellentétek vannak a pártok között a tartalmi kérdéseket illetően. Az állampolgárság kérdésében ugyanis a szocialisták makacsul ragaszkodnak a nemhez, de az útlevél megadása tekintetében nyitottabbak. A Fidesz szerint azonban az útlevél nem létezik állampolgárság nélkül.
*
Fodor Gábor (SZDSZ) távozóban arra szólított fel „mindenkit, aki nemmel akar szavazni tisztességes magyar emberként és aki igennel akar szavazni ugyancsak tisztességes magyar emberként, hogy menjen el a népszavazásra, és a maga meggyőződése szerint döntsön”.
Lelkiismeret-furdalás? A Fidesz frakcióelnöksége szerint a kormánypártokat lelkiismeret-furdalás gyötri, emiatt kardoskodtak a négypárti egyeztetésen a minden előzetes egyeztetés nélkül előterjesztett politikai nyilatkozat elfogadása mellett, amely sem az állampolgársági törvényről, sem a népszavazási kérdés igenlő támogatásáról nem ejtett szót. A Fidesz elfogadhatatlannak tartja a kormánypártok őszintétlen és kétarcú magatartását, és elgondolkodtatónak ítéli, hogy a politikai nyilatkozat tervezetét tegnap az MDF terjesztette elő, amely korábban maga is aláírta a Máért ezzel ellentétes állásfoglalását. Az MDF frakcióelnöksége szerint ugyanakkor a nemzeti egyetértés minimumának a hiánya, hogy a konszenzusos nyilatkozat aláírását megtagadta a Fidesz.
Áder válaszolt Lendvainak. Egy európai köztársaság építése közben tarthatatlan álláspont a nem – hangsúlyozta Áder János Fidesz-frakcióvezető Lendvai Ildikónak írott válaszlevelében a kettős állampolgárságról szóló népszavazási kérdéssel összefüggésben. Áder kiemelte, nem érti az MSZP-frakcióvezető kérdéseit, amelyekben azzal vádolja a Fideszt, hogy bárkitől is bármit elvenni szeretne. Áder hozzátette: amit a népszavazáson kell eldöntenünk, felelősséget ruház a törvényalkotókra, hogy hozzunk olyan jogszabályokat, amelyek az eddigieknél könnyebben biztosítják az állampolgárság elnyerését azoknak, akik magukat magyarnak vallják, és ezt a magyar államtól maguk is kérik.
„Lelkemben a magyarságom.” László Boglár kormányszóvivő volt nagyváradi iskolatársainak levelére – amelyben arra kérték, hogy vesse latba befolyását az igen szavazatok mellett – tegnap úgy válaszolt: a népszavazás „politikai ellentétté silányítja azt a jogos igényt, hogy illő méltósággal valóban érdemien lehessen a Kárpát-medencei magyarság sorsáról beszélni”. Reményének adott hangot, hogy bármilyen döntés születik, annak csak olyan következményei lesznek, amelyek valamennyiünk lelkét erősítik. Nekem ugyanis saját magyarságom a lelkemben van, nem a politikai rovatban – fogalmazott.
Nincs uniós aggály. Az Európai Uniónak az állampolgárság megadását illetően nincs semmiféle jogköre, ez teljesen a tagállamok felelőssége, s ezek az államok szabadon dönthetnek – nyilatkozta az MTI brüsszeli tudósítójának érdeklődésére Pietro Petrucci, az EU-bizottság bel- és igazságügyi biztosának szóvivője.
Vizsgálnák a cenzúrát. Elfogadta a médiahatóság Szalai Annamária fideszes testületi tag sürgősségi előterjesztését, hogy az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) vizsgálja meg: a közszolgálati műsorszolgáltatókat milyen tájékoztatási kötelezettség terheli egy elrendelt népszavazással kapcsolatos állásfoglalás közvetítésének tárgyában. A napokban több egyház tiltakozott amiatt, hogy a közszolgálati rádióban és televízióban nem hangozhatott el a december 5-i népszavazással kapcsolatos álláspontja. Rudi Zoltán, az MTV elnöke szerint a köztévében nincs cenzúra. Eközben a Magyar Elektronikus Újságírók Szövetsége (MEÚSZ) felszólította az MTV kuratóriumi elnökségét, hogy az ügyben kezdeményezzenek vizsgálatot az MTV-nél.

Ezt kevesen tudták: 100 kiló alatt otthon is lehet temetni