Kettős állampolgárság: nincs pártegyezség

A kettős állampolgárságról tartott egyeztetésen nem fogadták el a pártok azt az MDF által kezdeményezett politikai nyilatkozatot, amely csupán a december 5-i népszavazáson való részvételre buzdít. A miniszterelnök rádióinterjújában azt állította, hogy a kormány nem kívánja befolyásolni döntésükben az embereket – ezt a Fidesz nem tartja igaznak. Közben kiderült, az EU tagállamai szabadon dönthetnek az állampolgárság szabályozásáról.

Tábori Gabriella
2004. 11. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem hozott eredményt a kettős állampolgárság ügyében tartott tegnapi, immár második négypárti egyeztetés, a parlamenti frakciók képviselői ugyanis nem írták alá az MDF által kezdeményezett politikai nyilatkozatot. A dokumentum célja az lett volna, hogy a december 5-i népszavazáson való részvételre buzdítsa a választókat.
A kormánypárti résztvevők azt mondták, az MSZP, az SZDSZ és az MDF támogatta a nyilatkozat-tervezetet, ám a Fidesz azt csak módosítással fogadta volna el. Lendvai Ildikó MSZP-frakcióvezető szavai szerint a Fidesz azzal akarta kiegészíteni a szöveget, hogy valamennyi parlamenti párt az igen szavazatra buzdít a határon túli magyarok kettős állampolgárságának megadásáról szóló népszavazási kérdés kapcsán. Kitért arra, hogy a kabinet által kapott szakmai anyagok a magyar állampolgársággal járó jogokról és az uniós példákról megerősítették meggyőződésüket, hogy Magyarországon nincs kétféle állampolgárság, az alkotmány rögzíti minden magyar állampolgár több jogosultságát, például a szociális ellátáshoz fűződőt.
Németh Zsolt (Fidesz) a sikertelen egyeztetés után úgy fogalmazott: a kettős állampolgárság ügyében áthidalhatatlan ellentétek vannak a pártok között a tartalmi kérdéseket illetően. Az állampolgárság kérdésében ugyanis a szocialisták makacsul ragaszkodnak a nemhez, de az útlevél megadása tekintetében nyitottabbak. A Fidesz szerint azonban az útlevél nem létezik állampolgárság nélkül.
*
Fodor Gábor (SZDSZ) távozóban arra szólított fel „mindenkit, aki nemmel akar szavazni tisztességes magyar emberként és aki igennel akar szavazni ugyancsak tisztességes magyar emberként, hogy menjen el a népszavazásra, és a maga meggyőződése szerint döntsön”.
Lelkiismeret-furdalás? A Fidesz frakcióelnöksége szerint a kormánypártokat lelkiismeret-furdalás gyötri, emiatt kardoskodtak a négypárti egyeztetésen a minden előzetes egyeztetés nélkül előterjesztett politikai nyilatkozat elfogadása mellett, amely sem az állampolgársági törvényről, sem a népszavazási kérdés igenlő támogatásáról nem ejtett szót. A Fidesz elfogadhatatlannak tartja a kormánypártok őszintétlen és kétarcú magatartását, és elgondolkodtatónak ítéli, hogy a politikai nyilatkozat tervezetét tegnap az MDF terjesztette elő, amely korábban maga is aláírta a Máért ezzel ellentétes állásfoglalását. Az MDF frakcióelnöksége szerint ugyanakkor a nemzeti egyetértés minimumának a hiánya, hogy a konszenzusos nyilatkozat aláírását megtagadta a Fidesz.
Áder válaszolt Lendvainak. Egy európai köztársaság építése közben tarthatatlan álláspont a nem – hangsúlyozta Áder János Fidesz-frakcióvezető Lendvai Ildikónak írott válaszlevelében a kettős állampolgárságról szóló népszavazási kérdéssel összefüggésben. Áder kiemelte, nem érti az MSZP-frakcióvezető kérdéseit, amelyekben azzal vádolja a Fideszt, hogy bárkitől is bármit elvenni szeretne. Áder hozzátette: amit a népszavazáson kell eldöntenünk, felelősséget ruház a törvényalkotókra, hogy hozzunk olyan jogszabályokat, amelyek az eddigieknél könnyebben biztosítják az állampolgárság elnyerését azoknak, akik magukat magyarnak vallják, és ezt a magyar államtól maguk is kérik.
„Lelkemben a magyarságom.” László Boglár kormányszóvivő volt nagyváradi iskolatársainak levelére – amelyben arra kérték, hogy vesse latba befolyását az igen szavazatok mellett – tegnap úgy válaszolt: a népszavazás „politikai ellentétté silányítja azt a jogos igényt, hogy illő méltósággal valóban érdemien lehessen a Kárpát-medencei magyarság sorsáról beszélni”. Reményének adott hangot, hogy bármilyen döntés születik, annak csak olyan következményei lesznek, amelyek valamennyiünk lelkét erősítik. Nekem ugyanis saját magyarságom a lelkemben van, nem a politikai rovatban – fogalmazott.
Nincs uniós aggály. Az Európai Uniónak az állampolgárság megadását illetően nincs semmiféle jogköre, ez teljesen a tagállamok felelőssége, s ezek az államok szabadon dönthetnek – nyilatkozta az MTI brüsszeli tudósítójának érdeklődésére Pietro Petrucci, az EU-bizottság bel- és igazságügyi biztosának szóvivője.
Vizsgálnák a cenzúrát. Elfogadta a médiahatóság Szalai Annamária fideszes testületi tag sürgősségi előterjesztését, hogy az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) vizsgálja meg: a közszolgálati műsorszolgáltatókat milyen tájékoztatási kötelezettség terheli egy elrendelt népszavazással kapcsolatos állásfoglalás közvetítésének tárgyában. A napokban több egyház tiltakozott amiatt, hogy a közszolgálati rádióban és televízióban nem hangozhatott el a december 5-i népszavazással kapcsolatos álláspontja. Rudi Zoltán, az MTV elnöke szerint a köztévében nincs cenzúra. Eközben a Magyar Elektronikus Újságírók Szövetsége (MEÚSZ) felszólította az MTV kuratóriumi elnökségét, hogy az ügyben kezdeményezzenek vizsgálatot az MTV-nél.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.