Exit poll felmérések szerint, amelyeket a kilencórás urnazárás után hoztak nyilvánosságra, a kormányoldal a szavazatok mintegy 40, míg az ellenzéki liberális–demokrata DA szövetség a 34 százalékát szerezte meg, így egyedül egyik politikai tábor sem tud kormányt alakítani. Az államfőjelöltek közül Adrian Nastase (43 százalék) és Traian Basescu (35) jutott be a december 12-i, második fordulóba. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) a voksok 5,5 százalékának begyűjtésével megőrizte parlamenti képviseletét.
Kisebbségi kormányzásra van kilátás Romániában, miután az exit poll felmérések szerint sem a kormányoldal, sem az ellenzék nem szerezte meg a szavazatok felét plusz egy voksot a tegnapi parlamenti és államfőválasztáson. A CURS intézet által a szavazókörzetek kijáratánál készített közvélemény-kutatás szerint a PSD–PUR alkotta kormányoldal a szavazatok 39, míg az ellenzéki DA szövetség a 35,4 százalékát gyűjtötte be. A Realitatea hírtelevízió az Insomar adataira hivatkozva az esti kilencórás urnazárás után azt jelentette, hogy a kormányoldal 40, míg az ellenzék 33,8 százalékos szavazatarányt könyvelhet el.
*
Az államfőjelöltek esetében a CURS exit-pollja szerint a kormánypárti Adrian Nastaséra a szavazók 41,1, míg a liberális–demokrata pártszövetség színeiben indult Traian Basescura 35,2 százaléka szavazott, így a december 12-i második fordulóban kettejük között dől el, hogy az elkövetkező öt évre ki lesz Románia államelnöke. A nem hivatalos adatok szerint a voksok több mint öt százalékának megszerzésével (CURS: 5,5; Insomar: 6 százalék) az RMDSZ megőrizte parlamenti képviseletét, miközben a Magyar Polgári Szövetség jelöltjeit szerepeltető román Népi Akció (AP) pártja nem érte el a bejutási küszöböt. Az előzetes eredményekre reagálva Markó Béla RMDSZ-elnök úgy értékelte, a romániai magyar közösség az egységet támogatta, és a szövetség programjának megerősítésére szavazott. Adrian Nastase kormányfő közölte: az előzetes eredmények alapján a szociáldemokraták győzelme valószínűsíthető, ezért a PSD–PUR feladata lesz az új kormány megalakítása. Traian Basescu, a Demokrata Párt elnöke ellenben úgy nyilatkozott, egyik pártszövetség sem kapott felhatalmazást a választóktól a kormányalakításra, ezért erre a feladatra a két hét múlva megválasztandó államelnök adhat megbízatást az általa kijelölt új miniszterelnöknek. Beszédében egyik pártelnök sem bocsátkozott a választások után születendő esetleges paktumokba, így egyelőre nyitott marad az is, hogy a kormányoldal vagy az ellenzék hajlandó lenne-e kormányt alakítani a felmérések szerint közel 13 százalékot elért szélsőséges Nagy-Románia Párttal, az ilyen felállású bukaresti kabinet azonban nemzetközi szinten jelentős ellenérzést váltana ki.
A választási részvétel egyébként csupán kora estére érte el a négy évvel ezelőtti választásokon regisztráltat. Urnazárás előtt egy órával a Központi Választási Iroda jelentése alapján országos szinten a 17,5 millió szavazópolgár 57,13 százaléka élt szavazati jogával, miközben négy évvel ezelőtt 56,52. A legnagyobb szavazókedv a Kárpátokon túli – a Bukarestet is magába foglaló Ilfov, Braila, Teleorman, Dimbovita, Suceava – megyékben volt tapasztalható, de magas volt a részvétel a székelyföldi Hargita (63,23), Kovászna, Maros megyében, míg a szintén magyarok lakta Bihar, Szatmár és Temes megye sereghajtónak bizonyult.
Az RMDSZ kampánystábja egyébként számos eszközt bevetett az erdélyi magyar lakosság mozgósítása érdekében. A szövetség kampányfőnöke mobiltelefonjáról például a következő sms-eket továbbították: „Megöntözted a virágokat? Eloltottad a gázt? Bezártad az ajtót? Ne felejts el szavazni se! Vidd a szomszédodat és barátaidat is! Küldd tovább!” Vasárnapi határozatával a bukaresti választási iroda megtiltotta a rágalmazó jellegű sms-ek küldését, mert a testülethez érkezett bejelentések szerint a kormány, illetve az ellenzék államfőjelöltjét sértegető üzenetek terjengtek a mobiltelefon-hálózatokon keresztül.
A Hargita megyei Székelyudvarhelyen olyan magasra hágtak az egymással szemben álló magyar szervezetek közötti indulatok, hogy verekedésbe fulladt a szombati kampánycsend. Bencze Attila udvarhelyi fiatalember feljelentést tett a rendőrségen, mivel állítása szerint szombat hajnalban súlyosan bántalmazta őt a Romániai Magyar Demokrata Szövetség egyik városi tanácsosa, amiért a Magyar Polgári Szövetség jelöltjeit listáira befogadó román Népi Akció (AP) pártja plakátjait ragasztgatta. Bencze elmondta: Benedek Árpád Csaba többedmagával előbb megpróbálta 400 ezer lejjel megvesztegetni, hogy ne plakátoljon a román pártnak, ám amikor ő ezt visszautasította, a helyi önkormányzati képviselő ütlegelni kezdte. Benedek a Krónika napilapnak nyilatkozva elismerte, hogy a nevezett időpontban találkozott Benczével, ám cáfolta, hogy bántalmazta volna.
Kisebb kihágások. Noha országos szinten rendellenességek tucatjait észlelték a pártok és a civil szervezetek képviselői, nagyobb arányú választási csalási kísérletek nem történtek. A fekete-tenger-parti Mangalia egyik szavazókörzetében például eltűnt az összes szavazócédula, néhány településen nyoma veszett a pecsétnek, másutt több cédulával vagy különböző településen próbált voksolni ugyanaz a személy. A Pro Demokrácia Egyesület írásos panasszal fordult a központi választási irodához, hogy több mint háromezer megfigyelőjét számos megyében nem engedik be a szavazókörzetekbe, emellett általános jelenség volt, hogy polgármesterek és pártszimpatizánsok közvetlenül a szavazókörzeteknél igyekeztek befolyásolni a választókat. (R. Sz.)