Maga az ellenzék sem várta, hogy ennyien támogatják majd az eredmények felülvizsgálatára irányuló törekvéseit, véli az ismert ukrán politológus, Volodimir Polohalo. Mint aláhúzza, a polgárok nem kizárólag Juscsenko, sokkal inkább saját jogaik védelmében mentek ki az utcára. Polohalo megjegyzi, hogy a társadalom már az első forduló után megmutatta polgári öntudatát, amikor is több mint negyvenezer beadványt nyújtott be a bíróságokhoz a választási törvény megsértése miatt.
Mintegy tíz százalékot csalt el a hatalom az ellenzék jelöltjétől, hangsúlyozta Olekszandr Vesnyak, a kijevi szociológiai intézet főmunkatársa. A parlament előtti térről lapunknak telefonon nyilatkozó szakértő szerint a hatalom belekalkulálta játszmájába a hideg időjárást, de a társadalmi összefogás láthatóan kifog e praktikán. A tömeg kitart, mert nem bízik abban, hogy gyors politikai megoldás születhet. A parlament ugyanis legföljebb állást foglalhat a történtekkel kapcsolatban, különbizottságot hozhat létre, de nem változtathatja meg a választások eredményét. Ezt csak a legfelső bíróság teheti meg.
Ezt erősíti meg Hrihorij Nemiria, a kijevi Európai és Nemzetközi Kutatások Központjának igazgatója is, reményét fejezve ki, hogy jogi útra terelődik a konfliktus, és a bíróság elrendeli a szavazatok újraszámlálását. Ebben a folyamatban kiemelkedő a szerepe Leonyid Kucsma elnöknek, aki egyelőre mélyen hallgat. Pedig – húzza alá a szakértő – történelmi esély kínálkozik számára, hogy józan fellépésével megváltsa korábbi bűneit. Ha ez a szcenárió nem működik, akkor a polgári engedetlenségi mozgalom kerül előtérbe, s akkor már aligha függ a végkifejlet Kucsmától. Kijev központját lényegében már most is az ellenzékkel szimpatizálók ellenőrzik, ilyen helyzetben azonban fennáll a veszélye annak, hogy az események erőszakba torkolljanak. Elképzelhetőnek tartja egyes csoportok tudatos provokációját, arra azonban kevés esélyt lát, hogy Kelet-Ukrajna az utcán is kiáll Janukovics mellett. Nemiria nem tartja valószínűnek, hogy létrejöjjön bármiféle politikai kompromisszum. Úgy véli, az alkotmányreform felgyorsítása sem mentheti meg Janukovicsot, hiszen ennek vitájára csak akkor kerülhet sor, ha legitim elnöke van az országnak.
Mindenesetre egyre nagyobb politikai nyomás nehezedik a hatalomra, húzzák alá az elemzők. Így például a kommunisták is kiállnak az ellenzék követelése mellett, hiszen az első fordulóban – különösen a Donecki-medencében – ők is a csalások áldozatai voltak. Ehhez járul, hogy egyre erősebb a nemzetközi kiállás is Juscsenko mellett. A kijevi demonstráción több külföldi megfigyelő is felszólalt, ami újabb erőt ad a tüntetőknek.

Muri Enikőt a hét leggyalázatosabb hozzászólásával támadják