Lendületet vett a Mol

Dénes Zoltán
2004. 11. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Optimista hangulatban kezdték a kereskedést a nemzetközi tőkepiacokon tegnap, köszönhetően elsősorban a stagnáló olajáraknak, illetve a dollár mérsékelt javulásának. A tokiói értéktőzsde fő mutatója jelentősen erősödött, mivel a jen drágulása megállt a dollárral szemben, ami leginkább az exportőr cégeknek volt jó hír. A kereskedés során leginkább az acélgyártók s a szállítóvállalatok papírjai drágultak, s ezzel a 225 válogatott részvény Nikkei-mutatója 144,14 pontos, azaz 1,33 százalékos nyereséggel 10 977,89 ponton zárt.
Európában tegnap az autógyártók jobban teljesítettek, s szemben a délután nyitó amerikai börzéken kialakult trenddel, az öreg kontinensen lefelé mozogtak a kiskereskedelemmel foglalkozó cégek papírjai. A kiskereskedelmi szektor a gyengülését annak köszönhette, hogy a Lehman Brothers a Wal-Mart kiábrándító teljesítményére hivatkozva leminősítette a kiskereskedelmi szegmens néhány reprezentánsát.
A Budapesti Értéktőzsde zárásakor az európai börzék mutatói a nyereséges oldalon tartózkodtak. Elsősorban a banki, a légi és az autóipari papírok erősödésével a londoni FTSE ekkor 0,66 százalékos, a párizsi CAC–40 mutató 0,58, a frankfurti DAX–30 pedig 0,83 százalékos erősödést jelzett. A váratlanul pozitív európai hangulat, a kedvező előrejelzések, illetve a dollár erősödése Amerika tőzsdei kereskedését is felfelé mozdította. A jelzett időben az egyaránt emelkedéssel nyitó Wall Street-i tőzsdék mutatói változó képet mutattak: a Dow Jones és az S&P–500 egyformán minimálisan a veszteséges oldalra csúszott, a technológiai papírokkal telített Nasdaq-index pedig 0,39 százalékos előnyt mutatott.
A napközbeni kis ingadozás után végül csaknem tizenegymilliárdos forgalom mellett félszázalékos erősödéssel zárt a Budapesti Értéktőzsde fő mutatója, a BUX. A napközben mínuszba csúszó BUX index a Richter- és a Mol-papírok erősödésének köszönhetően kora délután emelkedni kezdett. Tegnap csak az OTP és a Mol részvényeivel milliárdos forgalmat tudták elérni a tőzsdén kereskedők, s ezen belül is az OTP teljesítménye volt leginkább figyelemreméltó. A papír a 11 milliárdos napi forgalomból hatmilliárddal vette ki a részét. Egyébként a blue chipek közül az OTP 0,2, a Mol 1,7, a Richter pedig 0,7 százalékkal drágult, míg a Matáv-részvényeknek 1,3 százalékkal csökkent az értékük. A kisebb papírok közül jól szerepelt az Egis, a BorsodChem és a TVK, mindhárom fél százalék körüli erősödést produkálva.
Szignifikáns forintgyengülés következett be tegnap a devizapiacon, amely a kereskedők szerint elsősorban a Reuters által közzétett felmérésnek köszönhető. A hírügynökség megemlítette: az elemzők szerint a kormány szívesebben látna egy 260 forintos eurókurzust az utóbbi hetek 245 forint körüli árfolyamánál. A piacon az euró egészen 247 forintig erősödött. Délután az eurót 246,60/80 forinton jegyezték a bankközi devizapiacon, mintegy másfél forinttal erősebben a 245,10/20 forintos pénteki árfolyamnál. A forint 12,63 százalékon állt a sáv erős oldalán, 55 bázisponttal gyengébben a pénteki szintnél.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.